Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. máj 2021

Mať jedno, dve, desať? Koľko detí mať sa dnes nosí a prečo?

Na Slovensku sa v poslednom období častokrát skloňuje: podpora rodín, podpora pôrodnosti, nízka pôrodnosť, slabá demografia, slabý prírastok. Všetko to súvisí so životnou úrovňou, vzdelaním a vierou. Ako?
Mať jedno, dve, desať? Koľko detí mať sa dnes nosí a prečo?

Keď sa pýtam kamarátok, známych, rodinných príslušníkov otázku: Koľko detí preferujú, koľko si prajú, koľko by chceli raz mať?, odpovede sa líšia.

Líšia sa na základe životného štýlu a štandardu, vzdelania, veku a vierovyznania.

Životný štýl
Čím vyšší životný štandard majú ľudia, tým majú všeobecne menej detí. Paradoxne najviac potomkov má nižšia vrstva ľudí, ktorí sú radi, že si zabezpečia ubytovanie a stravovanie. Tomuto modelu vysokej pôrodnosti medzi takýmito skupinami praje hlavne náš sociálny systém (dokonca nový návrh zvýšenia prídavkov na deti by v tomto bol ako cukor pre kvasinky), ktorý podporuje ľudí bez ohľadu na ich prínos spoločnosti. 
Stredná vrstva zvažuje plusy a mínusy počtu potomkov tak, aby to bolo pre ňu optimálne z hľadiska príjem-výdaj. Každý z nás vie, že mať dieťa niečo stojí. A to niečo nie je málo. Každý z nás tiež tuší, že do bežného automobilu zmestí deti maximálne tri :-) Do 2-3 izbáku detto. Z toho hľadiska je teda logické, že väčšina našej populácie si volí 2 deti. Je to ekonomicky ideálne riešenie. Počet detí 2 je dostačujúci a zároveň sa do auta pri nejakom tom výlete vôjde aj batožina. 
Vyššia vrstva má taktiež častokrát iba 2 deti. Nie je to už však pre ich nedostatočný finančný základ, nemožnosť dovoliť si väčšie vozidlo, zaplatiť dovolenku viacerým, ale kvôli pohodliu. Nemá to byť kritika. Je to vporiadku rovnako ako keď sa niekto rozhodne mať 5 detí a dokáže sa o ne postarať. 
Ľudia, ktorí majú dosť financií ale rozhodnú sa pre menej detí, tak činia väčšinou kvôli pohodliu - ich aj ich potokov. Tak, aby im nič nechýbalo. Ani drahšie dovolenky, ani drahšie školy, ani elektronika. Proste, aby mali všetko. Niekto povie, že je to zlé, lebo to vedie k rozmaznávaniu, no na druhej strane to tak byť vôbec nemusí. Záleží na hodnotách, aké daná rodina má.

Vzdelanie
Ďalším zreteľom, ktorý určuje počet detí v rodine je vzdelanie. Ľudia s vyšším vzdelaním majú všeobecne menej potomkov, než ľudia s nižším vzdelaním. Súvisí to s faktorom životného štýlu. Ľudia, ktorí majú vyššie vzdelanie, ho chcú zabezpečiť určite i svojim deťom. Človek, ktorý má základnú školu, chce dať svojmu dieťaťu aspoň strednú. Ten, kto má strednú - chce dať univerzitné vzdelanie. A ten, kto má aj to, tak chce aby jeho dieťa cestovalo, spoznávalo svet, učilo sa aj na súkromných neštátnych zariadeniach. A na to treba opäť peniaze. Na stredné školy sa dá ešte ako tak ísť aj z najnižšej vrstvy. Existuje tu sociálny systém, ktorý to sponzoruje. Dokonca aj univerzity na Slovensku majú sociálne štipendiá. Avšak to, čo už je navyše, je potrebné uhradiť. Z tohto dôvodu opäť nastáva zvažovanie, koľkým deťom rodič dokáže dať adekvátne vzdelanie, ktoré sa im rozhodol zabezpečiť. 

Vek
Áno, dejú sa prípady, kedy má žena, ktorá porodí prvé dieťa v 35 rokoch, do 45ky ešte ďalšie dva, ale je to skôr výnimka, než pravidlo. Čím je vyšší vek prvorodičky, tým je nižšia pravdepodobnosť, že bude mať viac než dve deti celkovo. 
Musím povedať, že ako druhorodička v 25 rokoch som si v pôrodnici pripadala trochu čudne. Väčšina mamičiek, prvorodičiek, mala okolo 30-32 rokov. Vekovo som voči nim bola taká žaba. :-) 

Viera
Posledný faktor, ktorý vidím ako určujúci pri počte potomkov je viera. Ľudia, ktorí sú veriaci sa viac spoliehajú na Boha, viac dôverujú tomu, že i v sťažených podmienkach dokážu deti vychovať. Ateisti na to idú rozumom a preto na základe predchádzajúcic dvoch faktorov väčšinou skončia na čísle 1-2 v počte potomkov. Opäť - nie je to zlé, je to každého vlastné rozhodnutie. Veriaci väčšinou majú potomkov viac. Čím konzervatívnejší systém náboženstva, tým počet potomkov stúpa. Zaujímavé je pozorovanie javu moslimskej pôrodnosti vo svete. I keď islam antikoncepciu povoľuje počet potomkov u moslimov prevyšuje počet potomkov u kresťanov, napriek všetkým finančným podporám pôrodnosti. Samozrejme trend so životnou úrovňou a vzdelaním sa prejavuje i medzi moslimami. Pre porovnanie: Saudská Arábia: 2.32 dieťaťa na ženu, Brunej 1.85 dieťaťa na ženu, Arabské Emitáry: 1,47 dieťaťa na ženu, Slovensko: 1.54 dieťaťa na ženu, Poľsko 1.46 dieťaťa na ženu. 

Čo nám pomôže pri demografickej kríze? 
Finančná podpora vo forme prídavkov na deti zadarmo, určite nie. Chvíľkovo možno áno, ale o 20r tu budeme mať len viac nepracujúcich občanov, o čo nám veľmi nejde (pri zvažovaní čo vrámci demografickej krízy vidíme ako riešenie). 
Finančná podpora vo forme daňových bonusov by pomôcť mohla. Pracujúca trieda si tak bude môcť ponechať dane, ktoré by inak dala štátu, a rozhodnúť sa ako s nimi naložiť - či investovať do svojich už narodených detí, alebo zväčšiť rodinku o 1-2 členov :-) 

Môj postoj
Osobne mi je úplne jedno, koľko má kto detí. Dôležité je, aby bol s tým počtom spokojný a aby ich vedel zabezpečiť (bývanie, strava, vzdelanie). Či je to jedno dieťa, ktoré bude mať všetko - od vzdelania, cez cestovanie, morálne základy,.. či je to 5 detí, ktoré dostanú šťandard danej oblasti. Dôležité je to, aby rodičia vedeli svoje deti uživiť. Sami. Bez podpory štátu (teraz nehovorím o sirotách..). Aby sa nespoliehali na nejaké príspevky. To môže byť bonus, no nech to nie je základ pre plánovanie rodín. Radšej nech majú ľudia 1-2 dobre vychované deti, než 5 detí, ktoré budú žobrať na ulici pred Tescom. Považujem dôležitejšiu kvalitu nad kvantitou. 

A ak sa niekto rozhodne nemať deti vôbec, ale pomáhať iným, alebo cestovať, vzdelávať sa sám - nech. Je to tiež len jeho rozhodnutie. Existujú manžsletvá v ktorých sa partneri rozhodnú, že deti nechcú mať. Venujú sa sami sebe ale aj mnohým chvályhodným činnostiam vrámci spoločnosti. Nech aj títo majú priesor a nie sú zavrhovaní.

Inzercia

Som Slovenka, ktorá konvertovala pred pár rokmi k islámu kvôli jeho priamočiarej teológii. Týmto blogom sa vám pokúsim priblížiť život a vieru islámu, náboženstva, ktoré patrí medzi striktne monoteistické vierovyznania, ale i iných tém o ktoré sa zaujímam. V prípade akýchkoľvek konštruktívnych otázok ma neváhajte kontaktovať prostredníctvom Facebooku. Diskusie k niektorým príspevkom pozastavujem z dôvodu hatespeach. Za pochopenie vopred ďakujem.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Varenie s deťmi? Pozývame na cestu okolo sveta vo vašej kuchyni

Varenie s deťmi? Pozývame na cestu okolo sveta vo vašej kuchyni

Jedno máme všetci spoločné. Hľadáme potraviny, ich kombinácie a variácie tak, aby nám to chutilo a poskytlo potrebnú energiu pre naše telo. Je tomu tak v rozvinutých i menej rozvinutých krajinách, ako aj na miestach s humanitárnou núdzou, kde ako UNICEF poskytujeme pomoc. Rozhodli sme sa zozbierať niekoľko zaujímavých a jednoduchých receptov, ktoré si môžete pripraviť pokojne aj so svojimi deťmi vo vašej kuchyni.