Spišská Kapitula otvára rozpravu o kultúrnosti

Kultúrnosť dneška si vzali do hľadáčika organizátori 15. ročníka Hanusových dní. Pravý pojem kultúrnosti, diagnózu tejto doby a stav súčasnej kultúry budú hľadať s pomocou kultového diela mysliteľa Ladislava Hanusa Rozprava o kultúrnosti.

„Keďže od prvého vydania Rozpravy uplynie čoskoro 70 rokov, tento ročník sme zamerali práve na ňu,“ povedal Marek Hrubčo z Fóra pre kultúru. Hanusove dni majú podľa neho ambíciu hľadať a následne realizovať nové spôsoby a formy, ako priblížiť toto výnimočné Hanusovo dielo nastupujúcim generáciám.

Tohtoročné Hanusove dni sa uskutočnia 29. – 30. septembra v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka na Spišskej kapitule v Spišskom Podhradí. S hlavnými prednáškami vystúpia historik Ivan Chalupecký a filozof Ján Letz. Okrem nich sa predstaví súčasná generácia priaznivcov Hanusovej filozofie kultúry. Súčasťou sprievodného programu je premietanie filmu o politicky perzekvovaných 22 hláv a diskusia s jeho tvorcom Matúšom Demkom, politické soirée a nedeľná prechádzka po Levoči so znalcom miestnych dejín doc. Chalupeckým.

Tradícia Hanusových dní siaha do roku 1997, avšak v roku 2010 prešli výrazným redizajnom. „Vďaka tomu na Mons Sancti Martini vystúpili počas uplynulých dvoch ročníkov aj zahraniční intelektuáli,“ informoval M. Hrubčo. Dlhodobým cieľom organizátorov je podľa jeho slov vytvárať na Spišskej Kapitule priestor pre pravidelné ideové pracovné stretnutia budúcich nositeľov slovenskej kresťanskej inteligencie. Tento rok pripravili organizátori priestor aj pre najmladšiu generáciu, čím podujatie sprístupnili rodinám s malými deťmi. Projekt realizuje skupina nadšencov z OZ Fórum pre kultúru v úzkej spolupráci s Kňazským seminárom Biskupa Jána Vojtaššáka a s podporou Konrad Adenauer Stiftung. Detailné informácie o podujatí spolu s návratkou sú k dispozícii na stránke http://www.forumprekulturu.org/hd2012.html.

Kontakt pre médiá:
Terézia Rončáková
koordinátorka pre médiá

forum@forumprekulturu.org
Tel. 0918-722-076
www.forumprekulturu.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo