Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. apríl 2021

Nebezpečenstvo nálepkovania v súčasnej dobe

V súčasnej dobe sa nevyhneme nálepkám. Najviac ich cítiť pri každodenných rozhovoroch ale i v médiách. Čo však nálepkovanie spôsobuje a prečo je nebezpečné, by som rád vysvetlil v nasledujúcich odsekoch.
Nebezpečenstvo nálepkovania v súčasnej dobe

Nálepkovanie je spôsob symbolického označenia druhej osoby. Ak chceme niekoho pomenovať tak, aby to každý pochopil, máme tendenciu skĺznuť do zjednodušeného čierno-bieleho označenia. Nálepkovanie tak môže určitým spôsobom uľahčiť komunikáciu. Na druhej strane vie byť veľmi nebezpečné pretože ide po povrchu, neučí nás myslieť v širších koncepciách, či objektívne vnímať svet ale naopak, obmedzuje videnie a skresľuje realitu. Najviac zo všetkého nám však bráni v empatickej komunikácii s druhým človekom a vzájomnej tolerancii názorov. Najobľúbenejším mediálnym druhom nálepkovania, sú politické nálepky. Samozrejme, vaše označenie záleží od tábora, v ktorom sa pohybujete a podľa toho s vami budú ľudia aj komunikovať.

Medzi takéto nálepky môže patriť označenie ako konzervatívec, liberál alebo progresívec. Tieto zjednodušenia síce pomôžu pri rozlišovaní, avšak odvrátenou stranou sú predsudky. Ako naznačil Harrari v knihe Homo Sapiens, nálepkovanie je pre nás istým druhom rozlišovania medzi „my“ a „oni“. Samozrejme, rozlíšenie sa voči iným patrí k základným črtám človeka. Nebezpečným však je, ak sa ľudia začnú uzatvárať do svojich vlastných táborov.

V nedávno vydanom dokumente The Social Dilemma na Netflixe bol zobrazený graf, ktorý ukazoval polarizáciu americkej spoločnosti za posledných približne 20 rokov. Podľa dokumentu sa po vstupe sociálnych sietí na trh, začala spoločnosť viac radikalizovať. A nie len to. Ľudia sa aj vplyvom nálepiek viac odcudzili a zatvorili do svojich názorových táborov. Výsledok takejto radikalizácie spoločnosti sme mali možnosť vidieť pri útok na Kapitol 6. januára 2021.

Miera politickej polarizácie v USA medzi republikánmi a demokratmi za posledných približne 25 rokov  

Inzercia

(Foto: https://csreports.aspeninstitute.org/Knight-Commission-TMD/2019/report/details/0287/Knight-Commission)

Verejnú kritiku by si tak zaslúžili provokatívne titulky v médiách, sociálne siete a debaty politikov, ktoré sa prenášajú do bežných rozhovorov. Často si totiž všímam snahu využívať nálepky ako prostriedok vyvolania silnej emócie u svojho publika, pričom faktické informácie už strácajú na svojej dôležitosti. Preto je tento druh nálepkovania podobný faulovaniu ako taktike hry na futbale. Následkom nálepkovania sa ľudia od seba viac vzďaľujú a vytvárajú si predsudky, nezodpovedajúce skutočnej realite. Stráca sa tak priestor pre hĺbku. Ale svet predsa nie je jednoduchý. Je zložitý. A namiesto vysvetlenia širšej problematiky je pre ľahšie niekoho hanlivo označiť ako fašistu, liberála, slniečkara alebo katolibanca. 

Ak teda chceme vedieť spolupracovať, zbaviť sa týchto nálepiek bude pre nás veľkou výzvou. Namiesto osočovania a používania rôznych pejoratívne zafarbených slov je potrebná ochota počúvať a nebáť sa nejedenkrát priznať, že niektorým veciam jednoducho nerozumieme.

 

Momentálne končím magisterské štúdium učiteľstva geografie a histórie a zároveň dokončujem aj bakalárske štúdium evanjelikálnej teológie a misie. Zaujímam sa o politiku, hudbu, kresťanstvo a iné socio-kultúrne témy.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Na nedeľu: Mimozemský život Vzkrieseného

Na nedeľu: Mimozemský život Vzkrieseného

Symbol ryby je taký drahý kresťanom už od starobylých čias. Písmená gréckeho slova ἰχθύς (ichthys) označujúceho rybu skrývajú svoje vlastné tajomstvo, ktoré Cirkev žije v Eucharistickom slávení. Ježišove zázraky a Zmŕtvychvstanie nepopierajú prírodné zákony. Romano Guardini ponúka vysvetlenie Ježišových zázrakov a Zmŕtvychvstania vo svetle nových možností života, ktorý je zhora.