Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. apríl 2021

Moja cesta k extrémizmu II.

Pokračujem v kritickej reflexii politického diania u nás z prvej časti článku.

Niektorí čitatelia ma po prečítaní prvej časti článku kritizovali, že sa o tom, prečo som sa priklonil k extrémizmu, nedozvedeli nič. Moja koncepcia článku je taká, že sa snažím ukázať aj cestu, ktorou som sa k extrémizmu prepracoval a tá súvisí s kritickým vnímaním určitých javov v našej spoločnosti, ale bližšie dôvody, prečo som sa priklonil k extrémizmu, vysvetlím až v poslednej, tretej, časti článku. Čitateľ, ktorého zaujímajú len bezprostredné dôvody môjho príklonu k extrémizmu, môže túto druhú časť preskočiť a nech si pár dní počká na tretiu časť.

Táto vláda v kríze

Ako sa mohol stať Igor Matovič premiérom, pravdepodobne najhorším premiérom, akého kedy Slovensko malo? Je to prosté. Slovenský volič pod vplyvom emócií, ku ktorých vybičovaniu po Kuciakovej smrti prispela opozícia v popredí s Matovičom a Nicholsonovou, médiá a mimovládny sektor, uveril, že najväčší a vlastne aj jediný problém slovenskej spoločnosti je korupcia, korupcia a ešte raz korupcia. Nič okrem korupcie na riešenie na Slovensku nie je. Voliči zabudli na to, že politika je komplexný fenomén, že obsahuje aj otázky zahraničnej politiky, vnútornej a vonkajšej bezpečnosti, stavebníctva, ekonomiky, poľnohospodárstva, kultúry atď.

Slovensko si zvolilo svoj osud, svojho politického šoumena do čela vlády a teraz kvôli tomu trpí viac, ako by trpelo, keby bol premiérom jeden z dvojice Sulík alebo Pelle. Keby mal Sulík 25 % a Matovič by mu so 6 % nosil tašku, tak by bola dnes situácia na Slovensku pokojnejšia a verím, že by sme mali nielen menej obetí na životoch, ale aj menej ekonomických obetí.

Ak má Slovensko jedny z najprísnejších opatrení, a pritom patrí medzi štáty s najväčším počtom obetí, potom je to dôkaz toho, že tieto opatrenia boli zvolené nesprávne, lebo na čele vlády stál človek, ktorý sa riadil emóciami a náladami namiesto toho, aby prijímal rozhodnutia s chladnou hlavou.

Najnovšie prieskumy ukázali, že Oľano podporuje stále cca 10 % voličov. To je šokujúce, lebo človek by očakával, že po tom, čo predviedli, by mali byť na úrovni 0,2 %.

Niečo o tejto vláde vypovedá aj to, ako oni vnímajú sami seba. Keď vláda vznikla, Matovič povedal, že to bude najlepšia vláda, akú Slovensko malo. Hromadné testovanie, ktoré však nezabránilo tomu, aby sme sa nestali najhorší v počte úmrtí na svete, nazval atómovou zbraňou. Skôr je pravdepodobné, že koncentrácia ľudí pri testovaní ešte prispela k šíreniu Hnusoby. Matovič tiež povedal, že sme vo vojne. Keď sa uskutočnilo prvé hromadné testovanie, M. Krajniak ho prirovnal k SNP. Odvtedy sme mali takých SNP už okolo 20. Po tom, ako odstúpil minister Krajči, Matovič povedal, že to bolo najabsurdnejšie odstúpenie v dejinách. Zrejme myslel v dejinách celého sveta a možno kozmu, lebo v slovenských dejinách, to by bolo príliš málo. Matovičovo vynútené a dlho odkladané odstúpenie nazvala „pyšná princezná“ Veronika Remišová štátnickým gestom. Svätá prostota! Jednoducho Veronika!

Bývalý minister Krajči povedal, že je Matovičovým vojakom. Kto je to vojak? Vojak poslúcha rozkazy svojho veliteľa. Vojak nemá, čo rozmýšľať, nemá čo uplatňovať vlastnú osobnosť, má sa stať predĺženou rukou, nástrojom svojho veliteľa. Nenesie zodpovednosť. Toto Krajčiho vyjadrenie zrejme vypovedá niečo aj o jeho spirituálnom nastavení. On je vojakom Ducha svätého. Možno práve preto, že sa spoliehal vždy na niekoho príkaz alebo vnuknutie, namiesto toho, aby sám pohol hlavou, dopadol tak, ako dopadol. Lebo nie nadarmo sa hovorí: „Pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže!“ Človek má konať sám za seba a cez takéhoto človeka sa potom môže prejaviť aj Duch svätý. Duch svätý sa však zrejme neprejavuje čudnými pohybmi alebo nezrozumiteľnými zvukmi, ktoré vydávajú ľudia, ktorí sú akože pod vplyvom Ducha svätého, ale skôr múdrymi a dobrými činmi. 

Ak sa niečoho Matovičovi a Krajčimu pri zvládaní Covid krízy nedostávalo, tak, aj napriek modlitbám Krajčiho súvercov za múdrosť, múdrosť, múdrosť, práve múdrosti

Myslím, že týchto pár vyjadrení stačí na to, aby sme si urobili obraz o tom, ako ľudia, ktorí nám vládnu, rozmýšľajú a ako vidia realitu a sami seba. Vo svojich očiach sú supermani, ale pokiaľ ide o zvládanie Covid krízy, patria k najhorším vládam na svete.

Keď vznikla táto vláda, považoval som za jej hlavnú úlohu to, aby prerušila klientelistické a korupčné schémy, ktoré v našom štáte existovali. Objektívne treba povedať, že táto vláda to má ťažké kvôli Covidu. To je pre nich poľahčujúca okolnosť. Na druhej strane platí, že na takejto kríze sa môže vláda osvedčiť, alebo aj zlyhať. U nás platí skôr druhá možnosť. Táto vláda sa dopustila viacerých chýb, ktoré mali negatívny dopad na šírenie choroby ako aj na ekonomiku. Aby som nehovoril o vláde ako celku, tak za chyby nesie najväčšiu zodpovednosť Matovič a bývalý minister zdravotníctva.

Aké je riešenie tejto situácie? Riešením sú predčasné voľby, lebo momentálne je Matovičova pozícia vzhľadom na 25 % výsledok vo voľbách príliš silná a len voľby môžu viesť k výraznejšiemu prerozdeleniu mandátov.

To, že Matovič už nie je premiérom, je dobré, ale ešte lepšie by bolo, keby odišiel z vlády. Keby bol mimo koalície, to by prinieslo ďalšie zlepšenie a keby odišiel z politiky úplne, to by bol sen. Lenže toto môžu zariadiť len voliči vo voľbách tým, že ho pošlú na smetisko dejín. Preto podporujem referendum za predčasné voľby.

Keď ešte na Postoji diskutoval legendárny právnik Alfi (neskôr ako Ale duck), tak charakterizoval Matoviča týmto vtipom:

Škorpión žiada rybu, aby ho previezla na druhú stranu rieky. Ryba mu hovorí: „Nevezmem ťa, lebo by si ma uštipol.“ Škorpión na to odpovie: „Neboj sa, neurobím to, lebo potom by som sa aj ja utopil.“ Ryba mu uverila a zobrala škorpióna na chrbát. Keď boli uprostred rieky, škorpión rybu predsa uštipol. Skôr než ryba zahynula, vyčítavo škorpiónovi povedala: „Hovoril si, že ma neuštipneš“  a škorpión jej odvetil: „Keď ja mám takú blbú povahu.“

Matovič je tak trochu obeťou svojho úspechu. On dosiahol úspech, na ktorý celkom nedorástol. Prepálil to tak s politickým marketingom, až ho to vynieslo na funkciu, na ktorú nestačí. Je to génius marketingu a sebazviditeľňovania, ale jeho schopnosť manažovať vládu je podpriemerná. Keby mal sebareflexiu, tak by musel vidieť, že na to nemá a stiahol by sa.

Keď zabili Kuciaka, Nicholsonová prišla s naratívom, že za túto vraždu je zodpovedný Fico. Trestné oznámenie však na neho nepodala, lebo tu ide len o nepriamu zodpovednosť. Trestné oznámenie by prichádzalo do úvahy len vtedy, keby existovalo podozrenie, že si Fico vraždu objednal alebo by o jej príprave vedel, a nezasiahol. To si však nemyslela ani nahnevaná žena Nicholsonová. Myslela to tak, že Fico prispel k vytvoreniu spoločenského podhubia, ktoré nakoniec viedlo k vražde.

Ja si s odstupom myslím, že Kuciakova smrť bola zneužitá na politický boj. Opozícia využila túto situáciu, aby zatlačila na dovtedy neotrasiteľne pôsobiacu pozíciu R. Fica. Nevedeli Fica poraziť politicky, tak im v istom zmysle prišla táto vražda vhod.

O tom, aké je obviňovanie Fica zo zodpovednosti za Kuciakovu smrť problematické, svedčí aj to, že Matovič z nej obvinil aj Sulíka, lebo keby Sulík, podľa neho, nepovalil Radičovej vládu, Fico by sa nedostal k moci a k vražde by nedošlo. To samozrejme nevieme s istotou, lebo K. by zrejme pôsobil v kalných vodách slovenského biznisu aj keby bola premiérkou Radičová a možno by došlo ku konfrontácii medzi ním a Kuciakom. Keby sme Nicholsonovej a Matovičov spôsob uvažovania doviedli ad absurdum, tak by sme mohli za Kuciakovu smrť obviniť aj Masaryka so Štefánikom a Benešom, lebo rozbili Rakúsko-Uhorsko a keby dodnes existovalo Rakúsko-Uhorsko resp. nejaká jeho federalizovaná podoba, Kuciak mohol žiť.

Opoziční politici si chodili, ako to pomenoval novinár Martin Daňo, zatancovať na Kuciakov hrob. Zo zúfalstva. Naposledy si bol na Kuciakovom hrobe zatancovať Matovič. Tiež zo zúfalstva. Nevieme s istotou, či objednávateľom vraždy J. Kuciaka bol K., ale ak áno, potom precenil svoje schopnosti, a pokiaľ bolo jeho cieľom zachovanie vlády Smeru, tak zjavne neodhadol, aký vplyv by mohol mať takýto čin na spoločenské dianie. Človek však nemusel byť docentom politológie v Skalici, aby mu bolo jasné, že takáto udalosť Smeru politicky nepomôže. Hoci bol K. v istom zmysle génius, pokiaľ ide o to, ako rôznymi pochybnými spôsobmi zarobiť peniaze, politicky sa ukázal ako naivný a neprezieravý, lebo dosiahol pravý opak toho, čo chcel.

Aj teraz zomierajú na Slovensku ľudia. Dokonca tisíce. Ja si myslím, že aj v dôsledku chybných manažérskych rozhodnutí našej vlády, predovšetkým Matoviča a Krajčiho, zomrelo viac ľudí, ako by zomrelo, keby boli prijaté lepšie opatrenia. Vláda sa spoliehala len na represívne opatrenia: zatvorme  a zakážme všetko, čo sa zatvoriť a zakázať dá. Na druhej strane, prevencia bola nulová a urobili sa aj určité organizačné zlyhania v otázke starostlivosti o chorých, ktoré spôsobili preťaženie nemocníc.

Až niekedy koncom minulého roka alebo začiatkom tohto roka začalo ministerstvo zdravotníctva hovoriť o vitamíne D. Ako vhodný zdroj uviedla hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo vajcia a sardinky. Igor Bukovský, ktorý hovoril o význame vitamínu D od začiatku šírenia Covidu u nás, ich však vysmial, lebo keby sme sa riadili tým, čo povedala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo, tak by sme na potrebnú dávku Vitamínu D museli zjesť denne 285 vajec alebo 5 a pol kila sardiniek.

Bukovský od začiatku krízy odporúčal užívať vitamín D, Zinok, Selén, vitamín C, cesnak, probiotiká. Radil schudnúť, upraviť si tlak, cukor atď. Skrátka, kládol dôraz na prevenciu. On svojimi videami kompenzoval to, čo vláda úplne zanedbala. Namiesto vyhadzovania miliónov za testy, mala nechať vláda vytlačiť letáky so zoznamom preventívnych opatrení, pred každými večernými správami mal ísť šot, ktorý by hovoril  o vitamíne D atď. Každá domácnosť, najmä však starí a chorí ľudia mali dostať vitamínový balíček. Bolo toho dosť, čo sa dalo urobiť a neurobilo sa. Bukovský bol vyhlásený premiérom za blázna a médiami za konšpirátora. „Verejnoprávna“ RTVS s ním prerušila spoluprácu. Zdravý rozum dostal na Slovensku tvrdý direkt a skončil na zemi.

Tento obrázok dobre vystihuje pozíciu zdravého rozumu u nás. Boxer vpravo reprezentuje vládu I. Matoviča, boxer ležiaci na zemi zdravý rozum.

Až posledné asi dva mesiace sa tieto informácie objavujú na letákoch, ktorými nás pozývajú na testovanie. Po roku od začatia krízy! Ja netvrdím, že keby ľudia dodržiavali Bukovským odporúčané opatrenia, tak by nikto neochorel a nezomrel, celkom isto by sa však nakazilo menej ľudí, menej ľudí by malo ťažký priebeh a menej ľudí by zomrelo. Denník SME publikoval dezinformačný článok o tom, že vitamíny pri Covide nepomáhajú. Bukovský tento článok rozobral na súčiastky. Americkí vedci, z ktorých štúdie článok vychádzal, dávali ľuďom veľmi nízke hodnoty zinku a z toho potom usúdili, že zinok nezaberá. Tak isto sa spustila kampaň proti ivermektinu, hoci viacerí lekári s ním mali dobré skúsenosti. Keď Ján Baránek nahral video s doc. Torokom, ktorý tento liek úspešne využíval, tak mu video z youtubu zmazali.

Asi najkritickejšie zo známych osobností sa o tejto vláde vyjadril práve politický analytik Ján Baránek: „Je to zgerba.“  Chcel tým povedať, že vláda Covid krízu nezvládla.

Nie som právnik, takže neviem posúdiť mieru trestnej zodpovednosti Matoviča a Krajčiho, ale minimálne politická zodpovednosť tu je. Človek môže byť superarbitrovaný pre blbosť, ale neviem, či sa za blbosť alebo neschopnosť chodí do väzenia. Napokon aj Matovič obvinil Sulíka zo zodpovednosti, okrem Kuciakovej vraždy, aj za smrť tisícov ľudí na Covid. Teda oni sami si tú politickú zodpovednosť predhadzujú. V tomto prípade je to skôr tak, že Matovič chcel hodiť špinu na Sulíka, aby odvrátil pozornosť od svojich vlastných zlyhaní podľa príslovia „Zlodej kričí: „Chyťte zlodeja!“

Inzercia

Ich vzťah pripomína také talianske manželstvo plné hádok, rozchodov a následného udobrovania. Najprv sa posielajú do Mongolských stepí resp. na ministerstvo mágie a o pár dní už vysmiaty Sulík prikladá do piecky na pizzu, aby pohostil svojho, už opäť, kamaráta Igora. A dokedy im tá zhoda vydrží? Presne do najbližšej hádky. Potom sa zase Sulík vráti k svojej bývalej téze, že s Matovičom sa nedá vládnuť a Matovič ho pošle pre zmenu do Burundi. V Burundi  rozvášnený dav na protest proti tomu, že by mal Sulík prísť k nim, zdemoluje naše veľvyslanectvo. Burunďania budú páliť Matovičove portréty. Urazené Mongolsko nám vyhlási vojnu, Ukrajina bude žiadať vylúčenie Slovenska z OSN kvôli Podkarpatskej Rusi a Maďarsko s Poľskom budú trvať na našom vylúčení z V4 za zradu. Ruský medveď sa bude na nás zaháňať svojou labou kvôli Sputniku... Celý svet nám Matovič znepriatelí. Slovensko bude stáť „proti všem“. Pavlínka Matovičová bude musieť piecť jeden slivkový koláč za druhým a rozposielať do celého sveta, aby sme si celý svet udobrili. Medzitým sa Sulík s Matovičom znovu udobria a tentoraz pozve Igor Richarda na záhradu do Trnavy, kde budú spolu grilovať barana, ktorého im zaobstará Ľuboš Blaha.

Zatváranie obchodov a rôznych zariadení nemalo  byť plošné, ale malo sa rozlišovať. To je práve tá múdrosť, korá sa prejavuje hlavne rozlišovaním. Napr. fitnescentrá sa nemali zatvárať. Mali zostať otvorené s určitými obmedzeniami pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení. Do týchto zariadení chodia cvičiť väčšinou mladšie ročníky pod 65 rokov a väčšinou ide o ľudí v lepšom zdravotnom stave. Cvičenie navyše prispieva k zdraviu a psychickej pohode, je to teda niečo, čo zvyšuje aj našu celkovú imunitu. Stačilo by, keby sa ľudia, ktorí si chcú zacvičiť, preukázali negatívnym testom, použili rukavice, dodržiavali odstup a na tvári by mali plexisklo, aké používa Fico, lebo, samozrejme, v rúšku alebo respirátore sa cvičiť nedá. Počet cvičencov mohol byť obmedzený, ale tak, aby to bolo ešte pre majiteľov fitnescentier finančne udržateľné. Niečo podobné platí aj o plavárňach, kde je chlórovaná voda, v ktorej žiadne vírusy nemajú šancu prežiť. Opačným prípadom sú diskotéky, bary alebo zariadenia, v ktorých sa konajú rôzne spoločenské podujatia. Tu dochádza k bezprostrednému kontaktu, kedy ľudia napr. spolu tancujú a riziko nakazenia je oveľa väčšie. V tomto prípade bolo ich zatvorenie opodstatnené a vláda by im mala kompenzovať straty. Reštaurácie sú niekde medzi tým.

Otvorené mohli byť pri dodržiavaní určitých bezpečnostných opatrení aj kostoly, ktoré sú akýmisi fitnescentrami ducha. Neexistujú dôkazy, že by práve kostoly boli tými miestami, kde sa šíri hnusoba. Posledné mesiace boli kostoly zatvorené, a napriek tomu sme obsadili v počte úmrtí na počet obyvateľov prvé miesto na svete.

Na tému zatvorenia škôl hovoril vo svojich dvoch najnovších videách Bukovský. V Nórsku, kde mali školy otvorené, mali 15 krát menej mŕtvych na milión obyvateľov ako my. Otvorené školy teda neprispievajú k šireniu Covidu. 

Jedna z dôležitých zásad pri zvládaní epidémií je podľa svetoznámeho amerického epidemiológa Hendersona to, aby sa život v spoločnosti, čo najviac približoval normálu. Toto sa medici učia na lekárskych fakultách.

Ja mám známych manželov, ktorí sú majiteľmi kníhkupectva. Oni dodržiavali všetky predpísané opatrenia plus užívali vitamíny a nenakazili sa. Pri vstupe do predajne mali dezinfekciu rúk, používali rúška, dodržiavali odstupy a regulovali počet zákazníkov v predajni. Teraz je predajňa viac ako tri mesiace zatvorená a už to začína byť pre nich finančne náročné. Ja sa pýtam: Nestačili tie opatrenia predtým? Bolo potrebné ešte predajňu úplne zavrieť? To si niekto vážne myslí, že práve kníhkupectvá sú tými miestami, kde sa šíri nákaza?

Kdesi raz vládol čudný premiér, čo ľuďom dýchať zakázal

Keď som si nasadil prvýkrát respirátor, musel som si ho hneď aj zložiť, lebo som sa nevedel nadýchnuť a začal som sa dusiť. Nejaký čas mi trvalo, kým som sa v ňom naučil dýchať- nedýchať. Na Ta3 kvôli respirátoru skoro skolaboval moderátor Noro Dolinský. Počul som, že viacero starých ľudí v obchodoch odpadlo. Mnohí starí ľudia majú totiž problém s dýchaním aj tak, a nie to ešte s tým dusítkom. Preto si myslím, že respirátory by mali byť len odporúčané a nie vynucované pod trestom pokuty.

Celý rok nás nechali chodiť v rúškach a teraz zisťujeme, že tie rúška nás vlastne dostatočne nechránia. Nie je aj toto manažérske zlyhanie vlády? Vraj tie respirátory zaviedli kvôli novým nákazlivejším mutáciám. Lenže tieto mutácie sa objavili už koncom minulého roka a to až v marci sme na to zareagovali respirátormi? Čiže cez bežné rúško vírus prejde, ale cez respirátor už neprejde? To je aj dokázané, alebo si to len niekto myslí? Ako je potom možné, že sa nakazilo toľko zdravotníckych pracovníkov, ktorí respirátory používali? Na druhej strane Harabín, ktorý rúško nenosí, sa, pokiaľ viem, nenakazil.

Nie som proti tomu, aby sme používali rúška v interiéroch, alebo aj v exteriéroch, kde je vyššia koncentrácia ľudí, som však proti tomu, aby sme ich používali v exteriéroch ako je napr. poloprázdna ulica. Respirátory by mali byť nepovinné. Kto sa chce takto chrániť, nech to urobí, ale prečo nútiť všetkých, aby sa dusili svojim vlastnými splodinami?

V prípade používania respirátorov by bolo treba zvážiť aj ekologické hľadisko. Respirátory sa robia zo syntetických látok a všetky tie respirátory bude treba po použití spracovať ako odpad. Len v prípade Slovenska pôjde o desiatky miliónov respirátorov, nehovoriac celosvetovo. Neboli by z ekologického hľadiska predsa len lepšie staré dobré látkové rúška? I. Bukovský upozorňuje pri dlhodobom nosení respirátorov na nebezpečenstvo trvalého poškodenia dýchacích ciest vdychovaním syntetických látok, ktoré sa používajú pri výrobe respirátorov.

Viacero mojich známych mi povedalo, že sa nechá zaočkovať alebo sa už zaočkovalo. Nikomu z týchto ľudí som nenadával, ani som nikoho od toho neodhováral. Rešpektujem voľbu nechať sa zaočkovať, ale rovnako by mali byť rešpektovaní tí, ktorí sa zaočkovať nedajú. Tí, ktorí sa spoliehajú na podporu prirodzenej imunity prostredníctvom zdravej stravy, vitamínov a cvičenia, však čelia nadávkam a obviňovaniu z nezodpovednosti. Aj títo ľudia sú však zodpovední, o čom svedčí to, ako zodpovedne sa dlhodobo starajú o svoje zdravie. Myslím si, že jeden z odkazov tejto krízy je, že by sme sa mali viac starať o svoje zdravie. Dávať si pozor na to, čo jeme, viac sa hýbať a nezanedbávať ani starostlivosť o dušu, pretože pokiaľ má človek vo svojej duši poriadok (harmóniu), potom aj skôr odolá chorobe. Mnohí ľudia zomreli alebo mali ťažký priebeh preto, lebo mali skryté, nediagnostikované a neriešené zdravotné problémy.

Koho voliť?

Ako som uviedol, v minulosti som volil hlavne SaS a KDH. Vždy to bolo s nejakou mierou kompromisu. V poslednom čase ma však obe tieto strany viackrát sklamali a momentálne v sebe neviem nájsť silu, aby som im dal svoj hlas.

Keď sa tak porozhliadnem po našej politickej scéne, nevidím žiadnu stranu, ktorú by som mohol voliť.

Strana „Za ľudí“ sa bude možno môcť o chvíľu, ak to takto pôjde ďalej, premenovať na stranu „Bez ľudí“. Tejto strane chýba jasná identita, a preto je vnútorne taká krehká. Za ľudí pre svoju ideovú neohraničenosť či širokospektrálnosť, nebola nikdy mojím favoritom. Už na začiatku sa mi nepozdávalo, že zakladateľom tejto strany je prezident, pretože funkciu prezidenta považujem za monarchistický prvok v našom politickom systéme a to, že Kiska sa rozhodol vstúpiť do straníckej politiky, som vnímal ako zneváženie prezidentského majestátu. Kiska sa uchádzal o post premiéra a keď to nevyšlo, tak je logické, že sa stiahol z politiky, lebo pôsobiť ako podpredseda NR alebo dokonca radový poslanec by bolo pre bývalého prezidenta nedôstojné. Prezident po odchode z funkcie by mal len z odstupu štátnika komentovať dianie v spoločnosti, mal by prednášať doma aj v zahraničí a preberať čestné doktoráty. Pri tom by mal pôsobiť dôstojne a úctyhodne. Dúfam, že terajšia prezidentka Kisku v tomto ohľade nasledovať nebude, lebo by sa z toho potom mohla stať u nás nedobrá tradícia.

Hlas smeru voliť nebudem, lebo som čítal, aké peniaze išli za Pelleho vlády na rôzne mimovládne organizácie, ktoré sa snažia presadzovať LGBTI agendu a podobné pochabosti. Ideovo mi táto strana nie je blízka. Ak už ľavica, tak potom skôr konzervatívnejšie a národnejšie orientovaný rustikálny Smer. Fico teraz vystupuje ako veľký národovec, slavianofil a obhajca štátnej suverenity, lenže veľmi dobre si pamätám, ako sa náš slovenský Micron Fico hrbil v Salzburgu pred francúzskym Macronom, aby nás zobral do jadra EÚ. Pamätám si tiež, ako Fico hovoril, že urobí poriadok s mimovládnymi organizáciami a neurobil nič, lebo pustil do galot. Fico má silné reči, ale skutek utek. Fico štedro dotoval mimovládne organizácie, lebo si myslel, že si ich tým kúpi a bude mať od nich, pokiaľ si ich priamo nenakloní, aspoň pokoj. Neskorší vývoj ukázal, že si na prsiach choval hady. Tieto hady sa potom vyrojili v rámci hnutia Za slušné Slovensko a vyštípali ho z vlády. Protesty Za slušné Slovensko neboli organizované priamo Sorošom, ale podieľali sa na nich hlavne ľudia z mimovládnych organizácií (peknú analýzu k tomu urobil hrot.info), teda zo sorošovského sveta.

Napriek určitým kritickým výhradám uznávam, že úloha opozičného politika Ficovi svedčí, že chytil druhý dych, tento politik, o ktorom novinári a analytici písali po vražde novinára, že v politike skončil. To, či bolo rozhodnutie nepustiť Fica na ústavný súd správne, lebo Fico, to sa ešte len ukáže, pretože najnovšie preferencie ukazujú, že Smer rastie. Fico je politický zombík, ale stále pomerne vitálny, takže som zvedavý, čo ešte v slovenskej politike tento homo politicus dokáže. V najnovšom rozhovore s Romanom Michelkom pôsobil ako človek plný plánov a energie.

Obyčajných ľudí voliť nebudem z princípu. Obyčajní ľudia by mali podľa mňa sedieť doma pred televízorom v teplákoch a nadávať na vládu. Obyčajní ľudia nepatria do politiky. To už by sme rovno mohli premiéra tejto krajiny vyberať žrebovaním zo všetkých občanov SR nad 21 rokov. Do politiky by mali chodiť len ľudia, ktorí na to majú osobnostné predpoklady, ktorí patria do kategórie homo politicus. Keby bol Matovič skutočnou osobnosťou, tak by musel usúdiť, že sa na výkonnú politiku nehodí. Stal by sa radovým poslancom v parlamente a na pozíciu premiéra by vybral nejakú konsenzuálnu osobnosť ako je napr. Mistrík. Mistrík preto, lebo je manažérsky zdatnejší, je nekonfliktný a je to človek, ktorý by mohol byť prijateľný pre všetky koaličné strany. Matovič by pre neho z úzadia vytváral dobré podmienky na prácu a snažil by sa mu to nekaziť. Takéto riešenie by prichádzalo do úvahy, keby išlo Matovičovi primárne o vec, ale ego nepustí.

Viacerí obyčajní ľudia prispeli k poklesu parlamentnej kultúry. Poslanec Pročko sa stal historicky prvým poslancom, ktorý za rečníckym pultom brechal (Hafušky, hafušky...). Monika Kozelová prišla do rokovacej sály v teplákoch. Romana Tabak (ová) si za rečníckym pultom čupla ako keby išla vykonávať malú potrebu. Možno na budúce príde nejaká ich poslankyňa do rokovacej sály v župane s nátačkami na hlave a bude si počas rokovania robiť pedikúru. 

Igor Matovič zostal aj po vstupe do politiky obyčajným človekom a na nič sa nehrá. Zachoval si svoj neformálny štýl. Tu ho vidíme v Národnej rade oblečeného ako predavača kofoly na kúpalisku. 

Pre mňa by bola prijateľná taká národne konzervatívna strana. Za určitých okolností by ňou mohla byť aj SNS (vo voľbách do EP som ich raz alebo dvakrát volil, do NR si nepamätám), ale neviem tejto strane odpustiť tých 14 amerických stíhačiek. Načo je nám 14 (dúfam, že tu nejde o nejakú extrémistickú číselnú symboliku) amerických stíhačiek? To ideme niekoho humanitárne bombardovať? Kľudne by nám stačilo aj 5 alebo 6 takýchto lietadiel a ušetrené peniaze by sme mohli investovať do rozvoja Slovenska alebo by sa za ne mohli nakúpiť iné typy zbraní ako sú napr. tanky alebo rakety zem vzduch, pretože armáda by mala mať čo najkomplexnejšiu výzbroj.

Ak sa dnes pozrieme na Dankovu kauzu s rigoróznou prácou, javí sa byť Danko vo svetle prítomnosti ako štandardný meinstrímový slovenský politik. To, že najhlasnejšie volali po jeho odstúpení Matovič a Kollár, je len naplnením príslovia „Zlodej kričí: Chyťte zlodeja!“ Monika Tódová, ktorá sa ako novinárka najaktívnejšie angažovala v kauze Dankovej práce, má sama záverečnú prácu, ktorá podľa zistení Ľ. Blahu, nespĺňa kritéria kladené na diplomovú prácu. Navyše, jej "oponentkou" bola Zuzana Wienk (ová), ktorá v tom čase nemala PhD.

Danko sa dopustil viacerých politických chýb. Zmienim aspoň dve. Bola chyba, že sa tak ostro vymedzoval voči Kotlebovi, pretože ide tiež o národne orientovaného politika, aj keď posunutého viac do extrému. Jeho prirodzenými politickými nepriateľmi by mali byť eurohujeri, progresívci, liberáli a maďarskí nacionalisti. Chybou bolo aj to, že sa veľmi snažil zapáčiť médiám ako Denník N a SME. Nepochopil, že politik ako on nikdy nebude maznákom liberálnych a ľavicovo liberálnych médií, ktoré snívajú svoj sen o multikultúrnom farebnom Slovensku. Danka muselo veľmi zabolieť, že novinári vytiahli jeho prácu krátko na to, ako im začal nadbiehať.

Som zvedavý, či sa Dankovi podarí vstať politicky z mŕtvych. V poslednom čase sa zviditeľnil pri nákupe ruských vakcín, pretože má v Rusku dobré kontakty. Mal o tom hodinovú reláciu na Slobodnom vysielači. Pomáhal pri rokovaní o nákupe Sputniku aj českému ministrovi zahraničných vecí Hamáčkovi. Je aktívny na youtube. Na jeho obhajobu by som dodal, že Danko je podľa mňa schopnejší politik, než ako ho predstavovali naše médiá. Keby sa zbavil svojich problémov s ukladaním slov do viet, mohol by byť slušným rečníkom. Napriek tomu, že sa dopustil viacerých chýb, volebný výsledok pod 5 % bol pre neho príliš tvrdým trestom. Politika vie byť niekedy krutá. Dostať sa do parlamentu bude pre neho teraz ťažké aj preto, lebo v rybníku sa objavila nová mladá šťuka, ktorá chce loviť v podobných vodách, hnutie Republika. Ale o tom nabudúce.         

Vyštudoval som dejiny filozofie a históriu. Pôsobil som ako učiteľ na základnej, strednej aj vysokej škole, kde som vyučoval filozofické a etické disciplíny. Po skončení štúdia som začal byť publikačne aktívny. Napísal som viacero odborných publikácií, novinových článkov aj blogov. Som autorom kníh Omyly konšpiračných teórií alebo Základné otázky filozofie, kde som sa snažil dať odpoveď na 7 základných otázok: Kto som ja? Odkiaľ prichádzam? Kam smerujem? Čo je pravda? Čo je dobro? Čo je krása? Čo je bytie?, z pohľadu Philosophiae perennis, teda Večnej filozofie. V súčasnosti mám rozpísanú knihu o kultúrnej revolúcii, ktorá prebieha v rámci Západnej civilizácie zhruba od konca 60. rokov minulého storočia.

Odporúčame

Blog
Moja cesta k extrémizmu

Moja cesta k extrémizmu

V tomto článku by som chcel vyjadriť kritický postoj k niektorým udalostiam, ktoré sa v našej republike odohrali v priebehu posledného roka. Na konci potom vysvetlím, ako toto spoločenské dianie súvisí s mojím príklonom k extrémizmu.

Blog
XXVIII. Ikona Zostúpenia do podsvetia (podcast)

XXVIII. Ikona Zostúpenia do podsvetia (podcast)

Kristus nevychádza z hrobu ako ten, ktorý sa vyslobodil zo smrti a ušiel preč. Ikona predstavuje Krista, ktorý dokorán otvára veraje podsvetia a živý vstupuje do kráľovstva smrti. Objavte vďaka ikone tajomné rozmery dôležitého článku kresťanskej viery o spáse človeka.