Blízka aj vzdialená Európska únia

Európska únia je politické zoskupenie, ktoré nemá na svete obdoby. Vládnu však obavy, či sa súčasné politické vedenie EU nesnaží využiť ekonomickú a finančnú krízu na presadenie politického usporiadania EU, ktoré si neželajú všetci občania, alebo aspoň nie všetky krajiny. Pre občanov členských krajín pritom EU zaistila mnoho dobrého, najmä mier a ľahšie obchodovanie vedúce k ekonomickej prosperite.

Podľa vyjadrení predsedu Európskej rady Hermana van Rompuya pre britský denník The Guardian, EU by sa mohla rozpadnúť, ak by sa Británii pod vedením premiéra Camerona podarilo otvoriť Lisabonskú zmluvu. Reagoval tak na signály z Londýna, že by Briti chceli niektoré právomoci presunúť z Bruselu späť domov.

Pritom je pikantné, že práve van Rompuy je autorom nedávneho politického dokumentu, kde priamo navrhuje ďalšie prehĺbenie hospodárskej a menovej únie – až tak ďaleko, že eurozóna by mala vlastný rozpočet mimo rozpočtu EU a nad rámec národných rozpočtov. Členmi HMÚ však sú len krajiny platiace eurom. Šlo by teda o zvýraznenie rozdielnej hĺbky európskej integrácie.

Ak sa aj vám zdá, že van Rompuy si protirečí, triafate klinec po hlavičke. Vyzerá to tak, že viacrýchlostnú EU van Rompuy schvaľuje, iba ak to znamená hlbšiu integráciu. Spochybniť britského premiéra len preto, že chce diskusiu aj v opačnom smere, nevyznieva úprimne.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo