Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. apríl 2021

Básnik v politike a politik v poézii

Mnohými rešpektovaný ako výnimočná postava našej politickej a literárnej scény, ale napriek tomu neprávom vytlačený na perifériu. Taký je žiaľ pohľad na Martina Rázusa.
Básnik v politike a politik v poézii

Pri spisovateľoch a ich odkaze sa nedá iba súhlasiť s úvodom v článku Lukáša Krivošíka - Hovorí sa, že keď sa spisovateľ dostane do učebných osnov, žije jeho meno, ale umiera jeho dielo.
A tak, sa výnimoční autori stávajú neznámymi, ktorých život sa skladá z dátumu narodenia, výberu diela a dátumu úmrtia. Ich knihy zapadajú prachom, pretože ich každý "pozná".  V prípade Martina Rázusa je celý tento postoj ešte horší, pretože bol vedome, aj nevedome presúvaný na perifériu.

Počas Prvej svetovej vojny bol prekážkou jeho pacifizmus a odpor proti vojne, ktorý sa stretával s nepochopením. Oficiálne očakávania, že sa ako teológ aktívne zapojí do "motivácie" v prospech monarchie a vojny. 

Po vzniku Československa sa stáva poslancom a jeho spolustraníci aj ideoví oponenti vyzdvihovali jeho idealizmus. Vladimír Clementis sa o ňom vyjadril: „ Martin Rázus bol idealista v tom najkrajšom a najširšom zmysle slova. Šiel za svojím presvedčením, aj za cenu osobného odriekania. Hoci v susednom politickom tábore mu núkali výhľady na pohodlnú a dobre dotovanú kariéru, nikdy nevymenil materiálne výhody za svoje presvedčenie.“

Napriek tomu, alebo práve preto sa pre mnohých stal nepohodlným. Cirkev od neho čakala menej zápalu pre politiku, politika zase menej integrity a nekritický postoj k novovzniknutému štátu a literárni kritici sa nedokázali zmieriť s jeho pohľadom na Slovensko. A tak sa Martin Rázus stáva pre mnohých odmietaným a neprijateľným. Tieto pocity vyjadrí v básni Verš bez poézie.

 

Som zlý, keď bránim svoju krv i kosť,

zlý kňaz a tajov božských znateľ,
zlý politik, zlý spisovateľ,
zbytočný človek, pozdný hosť.
Kňaz? Má sa modliť k Pánu Bohu,
nemiešať sa, kde svetský krik,
a s prúdom plávať – politik,
sľubovať hrozno s tŕnia – hlohu!
A literát? Nech slúcha zvukov zun
z ďalekých miest, hoc s rudých polí,
len nie to, prečo kvíli národ v bôli,
bo fádnym dnes už o tom brnkot strún!
Pomáda, parfum, náruč teplá – nahá
má nadchnúť k piesni – krv a kal.
Kto by sa dnes už rozplakal,
že čiasi päta rodu na krk siaha?
A kto by horlil – kto zval smelo vpred,
keď módou plaziť sa a popol žrať?
Stáť pred kaštieľom u železných vrát
a čakať slušne pozyv na banket??
Som zlý! A ja už takým ostanem:
zlý kňaz a tajov božských znateľ,
zlý politik, zlý spisovateľ –
až sovrie ma raz v náruč rodná zem!
A jednak – rok len pôjde za rokom,
dozrie to, čo má dozrieť na svete.
Rodáci, niekdy azda spomniete,
či bol som zlý?! I – akým prorokom!!!

Inzercia

 

Napriek tomu, že sa pre mnohých stalo dielo Martin Rázusa takmer zabudnutým, veríme, že je to neprávom. A ak by niekto mal dojem, že bol iba spisovateľom sentimentálnej prózy, nech skúsi Argumenty, ktoré sú akýmsi duchovným odkazom pre ďalšie generácie.

 

Igor Čonka

OZ Zabudnuté knihy

Odporúčame

Blog
G. K. Chesterton - Obrana detektívok

G. K. Chesterton - Obrana detektívok

Ak sa chceme pokúsiť o pochopenie skutočného psychologického dôvodu popularity detektívok, musíme sa oslobodiť od mnohých prázdnych fráz. Nie je napríklad pravdou, že ľudia uprednostňujú zlú literatúru pred dobrou a detektívky prijímajú, pretože patria k tej zlej. Samotný nedostatok umeleckých kvalít knihu neurobí populárnou.

Blog
Je Heger riešením jednej zo systémových chýb demokracie?

Je Heger riešením jednej zo systémových chýb demokracie?

Medzi ľuďmi je dosť rozšírená predstava, že ak niekto dokázal byť úspešný v podnikaní, tak má predpoklady na to, aby dobre spravoval krajinu na prospech všetkým. Táto predstava je ale nesprávna a jej rozšírenosť prispieva k tomu, že ľudia robia - vedome, či nevedome – nesprávne voličské rozhodnutia. Potom sa stáva, že voliči sú prekvapení dôsledkami svojej dobre mienenej voľby.