Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. apríl 2021

Šéf konzervatívneho denníka Postoj online debatoval so študentmi žurnalistiky

Študenti Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku online debatovali so šéfredaktorom konzervatívneho denníka Martinom Hanusom. Diskusiu pripravili v rámci série stretnutí s pracovníkmi rôznych médií.
Šéf konzervatívneho denníka Postoj online debatoval so študentmi žurnalistiky

Martin Hanus pôsobil v médiách ako boli napríklad týždenník Domino fórum či týždenník .týždeň. Po dlhšom zvážení sa rozhodol s päticou ľudí založiť  konzervatívny denník Postoj.sk. Jeho predchodcom bol magazín Postoy.sk. ,,Prvým problémom, ktorému sme čelili, boli financie. Noviny na Slovensku vznikali tak, že mali za sebou niekoho, kto ich financoval. Aby sme prežili, bolo potrebné požiadať drobných darcov. Títo ľudia boli ochotní do toho investovať. Na jar 2015 sa  spustila kampaň. Keď som sa  vrátil z Talianska, mali sme vyzbieraných asi 50 - 60 tisíc eur, čo pre  piatich ľudí, otcov, živiteľov rodín bola perspektíva“, uviedol v online diskusii šéfredaktor Martin Hanus.  

Po prvom roku na trhu bola reakcia ľudí na konzervatívny denník Postoj veľmi pozitívna. Neskôr začali vydávať knihy, ktoré mali veľký odbyt u čitateľov. V krátkom čase sa zdvojnásobil počet ľudí v redakcii a zároveň aj ponúkaný obsah. Posledný rok bol pre redakciu výrazne veľkým skokom v spravodajstve, publicistike či v spustení TV Postoj. Ako spomenul Martin Hanus, plánujú aj viacero nových projektov. 

,,Chceme ľuďom vracať  ich priazeň, ktorú nám darovali. Na Slovensku je veľa konzervatívnych ľudí a potrebujú aj svoj priestor, ktorý považujú za "svoj mediálny priestor". Chceme byť profesionálni a  hrať prvú ligu profesionalitou, nie ukričaní, že vidíme veci inak, ale pritom by novinárska kvalita pokrivkávala“, uviedol Martin Hanus.

Pri výbere svojich kolegov nekladú prvotný dôraz na životné hodnoty, ktoré daný uchádzač má, ale na to, či má talent, ochotu, perspektívu či potenciál.  Na sociálnych sieťach sa už dlhodobo objavujú búrlivé diskusie voči médiám, ktoré sú konzervatívne. Na tieto reakcie, aj keď sú posmešné, redakcia reaguje  s nadhľadom.  

Konzervatívny denník nemá ekonomickú rubriku či športové spravodajstvo ako iné denníky a týždenníky, ale ich silnými stránkami sú spravodajstvo,témy  cirkvi a  kresťanstva, školstva, politiky, ale aj zdravotníctva. Snom šéfredaktora je  rozšíriť záber redakcie aj o investigatívne reportáže.

Počas diskusie sa vyjadril aj ku známej kauze Cervanová, do ktorej vstúpil ako autor knihy Hra sa skončila: Definitívna bodka za kauzou Cervanová. Hanus v nej zmenil názor a tvrdí, že odsúdení Nitrania si trest odpykali právom. Zmena pohľadu na kauzu začala prečítaním kníh od Petra Tótha, na základe ktorých sa u Hanusa objavili otázky, ktoré ho znepokojovali až nedokázal spať. V tom čase už pôsobil v denníku Postoj, ale pocit, že v redakcii .týždňa obhajovali ľudí, ktorí zavraždili 19-ročné dievča, bol neznesiteľný. „Začal som sa tým intenzívne zaoberať, zadovážil som si prístup k spisu, stretávať sa s  ľuďmi a nadobudol som pocit, že my sme sa  v tom katastrofálne mýlili. Zistil som, že veľa vecí bolo úplne nepravdivých, klamlivých. Vtedy som sa  skontaktoval s redakciou .týždňa a chcel som  s nimi začať komunikovať a  povedať, že ja to vidím úplne inak. No, narazil som na zatvorené dvere.“ uviedol Hanus. ,,Je to najbolestivejšia vec v mojom živote, ktorú som zažil v novinách. Tým, že som sa  do toho pustil, som si  navždy  poškodil a ukončil mnoho vzťahov, ktoré som mal. Myslím tých novinárskych,“ doplnil Martin Hanus. 

 

Šéfredaktor Martin Hanus v  závere pozval študentov žurnalistiky, aby sa nebáli zaslať životopis  a vyskúšať si prácu v konzervatívnom denníku.

Inzercia

Blogovací profil vybraných prác študentov Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odporúčame

Blog
Ivan Kňaze / Svätá omša má hodnotu života Ježiša Krista

Ivan Kňaze / Svätá omša má hodnotu života Ježiša Krista

V čom je výnimočnosť, jedinečnosť a hodnota katolíckej svätej omše? Čo máme z účasti na nej? Je svätá omša online pre nás takisto užitočná ako tá naživo? Svätá omša a všetko okolo nej je aj pre mnohých veriacich stále tajomstvom. Odkrývanie toho, čo má byť pre nás zjavné, sme urobili s vdp. Ivanom Kňazem (50), riaditeľom Pápežských misijných diel.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.