Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. apríl 2021

CoViD-21 / Varianty naďalej útočia – britský, juhoafrický, brazílsky aj indický

Výpočet v nadpise nie je konečný, variantov je viac, čím ďalej v čase sme, tým viac je zrejmé, že sa varianty v čomsi podobajú. Pod imunitným tlakom sa vírus mení tak, aby protilátky mali na neho menší účinok. Iný bacil, zdá sa, zahryzol sa do hláv našich politikov, ale neboli to prióny, ba ani vrtivka čerešňová.

Už koncom minulého roku sa u nás začal masívne šíriť britský variant vírusu. Zakrátko prevládol a napriek dúfaniu, že v dôsledku jednej zo zmien v jeho štruktúre (ORF 8) by mohol byť skôr viditeľný pre imunitný systém a tak ochorenie lepšie organizmom zvládnuteľné, prevládla jeho vyššia infekčnosť a rýchlejšie množenie v bunkách. Vírus ľahšie/rýchlejšie prenikal do buniek rýchlejšie sa replikoval a to, zdá sa, viedlo k ťažším priebehom a zvýšenej smrtnosti.

Dôsledok vyššej infekčnosti (vylučovanie vírusu chorým je až desaťnásobné) a ťažších priebehov bol a je stále viditeľný na číslach hospitalizovaných a počtoch denných úmrtí. Nemocnice nápor zvládali len s vypätím všetkých síl.

Viacerí činitelia nápor nezvládli, niektorí politici silne krátkozrako premietali preferencie v prieskumoch do pomyselného výsledku predčasných voľbách, zásadne zlyhali všetky médiá, skolaboval sedliacky rozum (u vymenovaných a aj mnohých, čo k nim vzhliadajú) a došlo k rekonštrukcii vlády. Ministri temer hromadne podávali demisie s tým, že sú pripravení sa do vlády vrátiť (iste, v 1948 to bolo inak, nie je to deja vu). Čo je na stoličke ministra také príťažlivé, že pôsobí ako ópium, ostáva pre mnohých z nás záhadou. Teórií o tom je viac, pravda sa môže prípad od prípadu aj trochu líšiť.

Indický variant

S mutáciou na pozícii 484 v hrotovom proteíne je známy JA aj brazílsky variant. Išlo o zámenu anímokyseliny s označením E484K, pôvodná amínokyselina „sídliaca“ tu bola zamenená za lyzín. Indický variant má zámenu na tejto pozícii inú, E484Q, čo znamená zámenu za glutamín. Okrem toho došlo ešte aj k zámene iba o kúštik vedľa na pozícii 452. Aj táto zámena už je známa, a to z variantu cirkulujúceho v Kalifornii. Predpokladá sa ľahký imunitný únik a podiel varianty v populácii narastá.

Brazílsky variant. Podobnosť so Slovenskom nie je čisto náhodná

Variant s označením P.1 sa šíri a v Brazílii sa pri denných incidenciách dostali ku 100 tisíc a k číslu 2000 úmrtí denne. Podobne ako v Južnej Afrike aj tu sa vírus v prvej vlne šíril bez veľkých obmedzení a zasiahol značnú časť populácie. Už v lete sa séroprevalencia (podiel osôb s prítomnosťou protilátok v krvi) dostala na úroveň 40 až 50 %. V meste Manaus ešte na jeseň minulého roku štúdia ukázala až 70 % séroprevalenciu. Zdalo by sa, že bola dosiahnutá úroveň kolektívnej imunity.

V skutočnosti to nie je také jednoduché, vec nie je čiernobiela, vyskytuje sa mnoho odtieňov sivej a šedej. Časť prekonavších ochorenie má silnú imunitu a časť má – dá sa povedať – hraničnú. Okrem toho sú aj tí, ktorí ochorenie nemali a imunitný systém sa s vírusom nestretol. Do takej populácie príde zmutovaný vírus, ktorý čiastočne uniká imunite – hladina protilátok u časti osôb je nulová a u ďalšej časti nízka – ochorenie sa u nich môže rozbehnúť. To sú otvorené dvere pre ďalšiu vlnu šírenia ochorenia. Ide o krajinu, kde nie sú obmedzenia, prípadne sú výrazne nedostatočné a ľudia sa voľne pohybujú.

Politické štruktúry nie sú ochotné brzdiť šírenie alebo vo vrstvách spoločnosti žijúcich vo veľkej biede aj nie sú schopné brzdiť. Potom vidíme šírenie vlnu ochorenia s hroznými dôsledkami.

Konvergujúce varianty potvrdzujú nádej spočívajúcu vo vakcinácii

Imunitná odpoveď organizmu proti vírusu vedie ku vzniku rovnakých alebo podobných mutácií, ktoré sa snažia uniknúť protilátkam produkovaným B-lymfocytmi. Varianty vznikajúce v rôznych krajinách poukazujú na to, že spektrum protilátok je všade veľmi podobné. Reakcia vírusu na tieto protilátky je všade rovnaká a vytvárajú sa zámeny amínokyselín na rovnakých miestach vo víruse (napríklad zámena na pozícii 484 v S proteíne). To je naozaj dobrá správa, najmä vo vzťahu k vakcínam. Potreba novej generácie vakcín je zrejmá a mal by stačiť malý „update“ – malá oprava, ktorá by mala mať záber široko proti rôznym variantom.

Dvojaká imunitná odpoveď

B-lymfocyty po stretnutí s vírusom začnú postupne produkovať protilátky. Tieto chránia organizmus proti infikovaniu – bránia vírusu vstúpiť do buniek. Nové mutácie vírusu po zámene amínokyseliny sú menej citlivé na protilátky, resp. vyvažujú väzbu protilátok silnejšou väzbou na receptor na povrchu bunky – a teda vírus je stále schopný, aj keď v menšej miere, vstupovať do buniek a replikovať sa. To znamená, že u toho organizmus, ktorý po prekonaní ochorenia produkuje nižšie množstvá protilátok, po stretnutí so zmutovaným vírusom môže ochorenie nanovo prepuknúť. Imunitný únik majú JA, brazílsky variant, ale aj kalifornský, indický alebo ten, ktorý je známy z New Yorku.

Inzercia

T-lymfocyty majú inú úlohu. Majú rozpoznať infikovanú bunku a zlikvidovať ju. Tlmia tým priebeh ochorenia a bránia tak ťažkým priebehom. Táto zložka imunity je len málo ovplyvnená zámenami amínokyselín a zmenenou štruktúrou v S proteíne, ktoré majú nové varianty vírusu. To znamená, že ochrana proti ťažkým priebehom ochorenia daná súčasnými vakcínami nie je ovplyvnená.

Nové vakcíny

Ochrana proti následkom ochorenia budovaná vakcináciou je silnejšia ako po prekonaní ochorenia. Nie je namieste očakávať, že vakcíny dizajnované na pôvodné varianty neposkytujú ochranu proti novým variantom vírusu, že stratili účinnosť. Nie je ani strategickou chybou, keď ich v súčasnosti používame. Vieme naviac, že sa dajú zlepšiť a poskytovať ešte dokonalejšiu ochranu.

Vývoj pokračuje a predpokladá sa, že na jeseň budeme mať prvé schválené update-ované vakcíny. V Anglicku plánujú, že na jeseň začnú s novými vakcínami očkovať na posilnenie imunitnej odpovede už zaočkovanej populácie. Tretia dávka očkovania s odstupom niekoľkých mesiacov až roka by mala prehĺbiť  a zdokonaliť imunitnú odpoveď a výrazne predĺžiť pamäť imunitného systému na viac rokov. Zdokonalená očkovacia látka sa má podávať predovšetkým rizikovým skupinám, t.j. hlavne starším skupinám obyvateľov.

Ak sa podarí zaočkovať dostatočný podiel obyvateľov ochorenie by mohlo získať endemický ráz, to znamená ojedinelý výskyt. Tu je namieste povedať, že potrebná časť populácie sa výrazne zvýšila – naše ministerstvo uvažuje s potrebnou hodnotou najmenej 85 %, ale viacerí odborníci uvažujú s minimom na úrovni aspoň 90 %.

Očakáva sa dobrá a dlhoročná stabilita situácie po očkovaní, pretože vírus SARS-CoV-2 nie je natoľko segmentovaný, ako je to v prípade vírusu chrípky, ktorý má veľký antigénový drift.

 

Podklady a ďalšie čítanie:

https://www.ndr.de/nachrichten/info/coronaskript282.pdf

Fyzik so širokými záujmami. Nie je dobre obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám hovoria to, čo chcete počuť.

Odporúčame

Blog
CoViD – 20 – Konvergujúce varianty vírusu - tunel nie je nekonečný.

CoViD – 20 – Konvergujúce varianty vírusu - tunel nie je nekonečný.

K pojmom v oblasti virológie (v ktorej sa zdá byť odborníkom už hádam aj Mária z mexického seriálu:-) bude treba pridať ďalší. Znovu by z variantov mohla plynúť nádej na svetlo na konci tunela, ak ovšem budeme sekvenovať. Tak som to trochu zahmlil. Variant je mužského rodu, varianta je po česky – aj tak sa stále mýlime – tu je to jasné, na Jazykovedný ústav mám dlho už zopár iných dôležitých otázok.

Blog
Ivan Kňaze / Svätá omša má hodnotu života Ježiša Krista

Ivan Kňaze / Svätá omša má hodnotu života Ježiša Krista

V čom je výnimočnosť, jedinečnosť a hodnota katolíckej svätej omše? Čo máme z účasti na nej? Je svätá omša online pre nás takisto užitočná ako tá naživo? Svätá omša a všetko okolo nej je aj pre mnohých veriacich stále tajomstvom. Odkrývanie toho, čo má byť pre nás zjavné, sme urobili s vdp. Ivanom Kňazem (50), riaditeľom Pápežských misijných diel.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.