Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. apríl 2021

Môj protekcionizmus

O tom, ako snaha šíriť konzervatívne hodnoty za každú cenu, viedla k nenávisti.
Môj protekcionizmus

Bartolomé Esteban Murillo, The Return of the Prodigal Son. Zdroj. Pre mňa symbol obrátenia sa.

Cítim potrebu pozdieľať niečo čo som spozoroval na sebe a myslím, že môže postihovať vnútro viacerých ľudí, patriacich do konzervatívneho tábora. V kresťanskom prostredí je dobre známe katechetické heslo, že treba nenávidieť hriech a milovať hriešnika. Mne sa to nejaký čas nie úplne darilo a v niečom som s mojím hodnotovým presvedčením, nezaobchádzal správne. A to natoľko, že som začal cítiť nenávisť voči tým, ktorých na Slovensku označujeme ako liberálov. 

Aby som lepšie vysvetlil v čom bola, podľa môjho názoru, príčina tejto nenávisti, predstavím najprv jeden môj sociologický koncept. V mojom obmedzenom pohľade sa mi zdá, že slovenský konzervatívny košiar môžeme rozdeliť na dve skupiny:  Dialogistov a Protekcionistov. Síce neviem ako by som presne definoval tých prvých ale budú protipólom k tým druhým, ktorí chcú zachovať konzervatívne hodnoty v slovenskej spoločnosti za každú cenu. Názov Protekcionisti som vybral, pretože to o čo sa snažia, mi prišlo v niečom podobné ekonomickému protekcionizmu, čo je systém normatívnych opatrení štátu na ochranu domácich výrobkov pred importom tých zahraničných. Takisto sa títo politickí protekcionisti snažia udržať na Slovensku konzervatívne hodnoty a to za každú cenu. 

Tieto hodnoty by sme mohli zobraziť napríklad ako politickú snahu na zachovanie legislatívnej úpravy manželstva ako vzťahu jednej ženy a jedného muža. Bojím sa, že blogový rozsah mi nedovoľuje naplno vymedziť to, čo to znamená “za každú cenu”, preto by som sa pre lepšie pochopenie tohto výrazu spomenul jeden pozorovateľný znak, ktorý bol vlastný aj mne. Cieľom Protekcionistu v diskusii s liberálom nebude ho skutočne presvedčiť o svojom názore ale skôr jeho názory argumentačne znemožniť, aby tak vytvoril atmosféru víťaza a porazeného. 

Nedá mi však nespomenúť hneď aj ďalší znak protekcionistu, ktorý môže byť pre niektorých čitateľov veľmi nápomocný pri čítaní zvyšku tohto textu. A to z dôvodu, že mojím neskrývaným cieľom je nielen vypovedať svedectvo o mojom protekcionizme ale aj sa pokúsiť protekcionistov “obrátiť.” Už pri čítaní môjho všeobecného úvodu nimi mohla zalomcovať emócia hnevu, že ďalší člen ich vlastného tábora ich zrádza. Keďže vlastne kritizujem niektorých zástancov konzervatívnych hodnôt myslím, že je veľká šanca, že by mi vložili do úst, že chcem určite aj relativizovať učenie katolíckej cirkvi, písať, že Boh miluje každého a že pár rovnakého pohlavia má právo sám sa rozhodnúť o svojom živote a preto im nemáme brániť zákonom v uzatvorení registrovaného partnerstva alebo manželstva. Avšak to si vôbec nemyslím a to je práve súčasťou fenoménu protekcionizmu. Podľa mňa sa často stáva, že protekcionisti v skutočnosti nečítajú čo človek píše ale stačí jeden náznak názoru, ktorý nespĺňa ich presvedčenie a už ho zaškatuľkujú ako liberálneho kresťana. Zažil som to aj ja, akékoľvek explicitné nevymedzenie sa voči liberalizmu od niekoho kto sa označoval ako konzervatívec alebo kresťan som hodnotil ako zradu alebo som mal pocit, že daný človek len plní funkciu užitočného idiota pre ciele liberálov.

Inzercia

Tak a už sa konečne dostávam k tomu, kde sa u mňa protekcionizmus prejavil najviac. Budú to asi dva roky, čo som si začal uvedomovať na Slovensku konštantný tlak určitých subjektov verejnej debaty na úpravu kultúrno-etických noriem v spoločnosti. Keďže zastávam konzervatívny svetonázor, pre mňa úplne prirodzene, som začal byť kritický voči inštitúciám, ktoré tento tlak vytvárali ale nielen to, začal som ich aj bojkotovať. V jednom malom meste sa nachádza kaviareň, ktorá sa snaží byť fair trade, takisto predáva vynikajúce knihy, a mimo toho organizovala mnoho, aj pre mňa, zaujímavých podujatí. No zároveň aj festival propagujúci transgenderový životný štýl. Preto som tam prestal chodiť, povedal som si, toto nemôžem podporovať. Uvedomil som si, že peniaze, ktoré by som tam utratil za smoothie alebo nejakú knihu, by podporovali u prevádzkovateľov organizácie podujatí, ktoré presadzujú názory, ktoré nie sú len nesprávne ale pre spoločnosť aj škodlivé. Takto som začal hodnotiť každý aspekt môjho života.

Neskôr som však zmenil názor, pretože je rozdiel medzi bojkotovaním niekoho, kto vám chce ublížiť a niekoho kto má opačný názor a poctivo hľadá pravdu. Čo samozrejme nerobí každý člen liberálneho tábora, aj tam sú podľa mňa ľudia, ktorých názory vychádzajú čisto z nenávisti. Uvedomil som si však, že tým, že si v dotyčnej kaviarni nekupujem čaj, mojim blížnym liberálom “nedávam ani chlieb.” Urobil som si z niekoho názorového oponenta, ktorého som začal nenávidieť a to som musel zmeniť. Moje názory sa s prevádzkovateľmi tej kaviarne v mnohom určite nezhodnú ale vo veľa bodoch áno, pretože im skutočne verím, že hľadajú pravdu. Sú to moji bratia a sestry, ktorí predávajú najlepšie knižky v okolí, takže keď si chcem nejakú dobrú kúpiť idem najskôr tam. Avšak keď budem máť chuť na čokoládu, tak pôjdem do inej kaviarne, kde sa nemusím zamýšľať nad tým akú zlú radu do života dostanú ľudia, keď navštívili daný pro transgenderový festival.

Protekcionizmus podľa mňa ani nezaberá, pretože nie je autentický a škodí dušiam ľudí, ktorý ho vyznávajú. Konzervatívne hodnoty sa v našej spoločnosti a tým aj právnom poriadku udržia iba vtedy, keď konzervatívci dokážu osloviť aj mladé generácie a to sa podarí len autentickosťou. Rozdelenie na veľmi vyhranené tábory v našej spoločnosti existuje, čo je veľká škoda. Mojím zámerom bolo na vlastných skúseností ukázať určitý druh žitia vo svojej bubline a naznačiť čo to robí s dušou. Pretože boj proti vonkajšiemu nepriateľovi ide akosi človeku obhájiť ľahšie ako boj samého so sebou. Čo je vlastne tiež veľmi smutné.

 

Môj blog o kresťanstve a kultúre.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.