Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. marec 2021

Keď sa z Veľkonočnej tradície stane generačná trauma

Na Veľkonočný pondelok je v našej krajine "milým" zvykom, že sa dievčatá a ženy pekne postavia a postoja, zatiaľ čo ich muži vyšibú korbáčmi a vyoblievajú vodou, aby vraj boli krásne a zdravé. A keďže sú ženy vedené k tomu, aby boli poslušné a hlavne, aby boli ticho a nesťažovali sa, bolo by neslušné neodvďačiť sa sladkosťou, alebo rovno pálenkou.
Keď sa z Veľkonočnej tradície stane generačná trauma

Nie, nepáči sa mi tento zvyk a  považujem ho za niečo, čo by sa malo bez váhania vymazať z našich tradícií. A je táto  tradícia vôbec  hodnou toho, aby sme v nej pokračovali? Alebo je načase, aby sme pochopili, že žena nie je objektom maskulinity, určenej k pobaveniu a zahriatiu voľných chvíľ?

Verím tomu, že už len voči týmto prvým  vetám sa ohradia mnohí urazení muži, ktoré ma za toto nazvú v lepšom prípade zapredanou feministkou... ale aj mnohé ženy, ktoré boli dekády vedené k tomu, že mlčať je zlato a že šľahanie korbáčmi a oblievačka k týmto sviatkom skrátka patria a mávnu nad týmto dňom rukou s tým, že je to vlastne zábava. Vedené k tomu, že žena je poslušná, tichá, nevzdoruje, nesťažuje sa, všetko vytrpí a ešte za to aj poďakuje...či už pre pokoj v rodine, alebo len pre pokoj svojich mužov.

Naše staré a prastaré matky by vedeli písať celé kroniky o tom, ako fungovala vtedajšia spoločnosť a domácnosti, ako také. Muži boli základnou jednotkou rodiny. V pote tváre tvrdo dreli, po práci sa poniektorí  zastavili v šenku na pár poldeci, po príchode domov si sadli za stôl a čakali na teplú večeru a pred spánkom očakávali, že sa im ich manželky za ich tvrdú obetu patrične odmenia v posteli a následne počtom živonarodených potomkov, lebo veď dobrá žena vie, čo sa patrí a kde je jej miesto. A ak by na to náhodou zabudla, bol to práve muž, ktorý jej to dal patrične najavo. Ak to bolelo, aspoň si skôr zapamätala. 

Devy, ktoré na Veľkonočný pondelok kričali, keď ich junáci schmatli za ramená a nahádzali do potokov vedeli, že akýkoľvek vzdor je zbytočný a vedeli, že sa musia za toto poníženie, ktoré je nazývané tradíciou, odvďačiť dobrotami a čírymi tekutinami. V istých častiach Slovenska sa udržalo hádzanie do potokov dodnes. Žienky, nachystané a upravené v ľudových krojoch poslušne čakajú na príchod mládencov a vedia, čo ich čaká. Predtým však musia navariť, napiecť a pripraviť nejakú tú pálenku, lebo sa to patrí. 

Tento rok nám vrazí do týchto tradícii pandémia koronavírusu a ja verím, že to pre mužov bude dostatočnou stopkou k tomu, aby sedeli doma a dali pokoj ženám a dievčatám, ktoré vraj musia byť zdravé a krásne a preto je nevyhnutné, aby boli vyšľahané korbáčmi a vyoblievané studenou vodou. 

Z čírej zvedavosti by ma zaujímalo, ako môže byť žena krásna a zdravá po tom, čo na ňu muž vyleje vedro vody. Je snáď neobliata a nevyšibaná  žena menej príťažlivá, ako tá obliata a vyšibaná? A môžem si aj hneď odpovedať. Samozrejme, že je. Obzvlášť vtedy, ak pri oblievaní  nemá na sebe podprsenku, čo výslednému efektu oblievačky v štýle "miss mokré tričko"  len pridá na zaujímavosti. 

Inzercia

Mnohé ženy sa na Veľkonočný pondelok vyberú radšej na celodenný výlet do lesa a brázdia hory - doly aj za cenu vyčerpania, len aby ich nik doma nenašiel. Iné sa zamykajú vo svojich príbytkoch a ak náhodou niekto zaklope, mlčia, neotvárajú a ani sa nepohnú, len aby sa neprezradili. Ženy sú tak nútené skrývať sa ako zločinci, len aby sa nestali terčom tejto  "tradície". Prečo asi podobné situácie tak nápadne pripomínajú chvíle, kedy sa žena skrýva pre agresorom, zatiahne žalúzie, zamkne dvere, alebo sa pre istotu ani v príbytku nezdržiava?

Zaujímalo by ma i to, ako by reagovali muži, keby ich na Veľkonočný pondelok ženy ošlahali korbáčmi a vyliali na nich aspoň pohár vody. Ako by reagovali? Ako by sa cítili? Samozrejme, že by sa to nemuselo stretnúť v mnohých rodinách s pochopením, lebo vždy to bolo naopak a tak to má aj ostať. Ak by takéto správanie voči sebe nezniesli muži, prečo očakávame, že ženy ho budú naďalej tolerovať? Z akého dôvodu  stále potrebujeme veľkonočnú šibačku a oblievačku? Lebo zvyk a lebo nič iné nepoznáme? Vcelku chabý dôvod. 

Preto by bolo vhodné pochopiť, že nie každá žena je s týmito tradíciami stotožnená. Nie každá žena sa necíti ponížená, ak ju muž vyšľahá "po zadočku" a vyoblieva, ako to mnohí (nielen muži) obhajujú, že vlastne o nič nejde, len o akože ošľahanie korbáčom, ktoré je vo výslednom efekte vlastne fajn a zdraviu prospešné.  Nie každá žena to toleruje a nie každá s tým súhlasí, pretože mnohé ženy, ktoré s tým súhlasia vyjadrujú súhlas iba preto, lebo tak boli vychované a nevedia, ako povedať nie, aby náhodou niekoho neurazili. Ibaže naučiť sa hovoriť ,,nie" je nesmierne dôležité. Iba tak sa môžu veci meniť. Ak ale budeme našich synov viesť k tomu, že je v poriadku, ak si na Veľkonočný pondelok vezmú do ruky korbáč a vedro vody a dievčatá vyšibú a vyoblievajú, bez toho, aby sa vôbec unúvali spýtať sa ich,  či s tým súhlasia...a ak budeme naše dcéry viesť k tomu, že takéto správanie majú bez vzdoru prijímať a  tolerovať, lebo tradícia, nezmení sa nič. 

Takže - krásnu, pokojnú a požehnanú Veľkú noc, bez vody a korbáčov. 

Zároveň akýkoľvek nesúhlasný postoj  poprosím zdôrazniť minimálne veľkým tlačeným písmom, nech sa viditeľne utvrdím v tom, že som zatla do živého a že ešte stále žijeme v spoločnosti, ktorá ponižujúce a násilné správanie voči ženám toleruje a nazýva ho "zvykom" . 

Manželka, matka dvoch detí a študentka filmovej scenáristiky, pre ktorú je písanie vášňou a zároveň osobnou i autorskou odpoveďou na život okolo nej, ľudí, situácie a všetko to, čo nás denne obklopuje a neraz i ovplyvňuje...

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.