Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. marec 2013

Z BLOGU: Paríž opäť na nohách za rodinu

Manif pour tous 2.jpg Zápas o rodinu a práva dieťaťa vo Francúzsku neustáva. V nedeľu si v Paríži opäť dali “randevú” odporcovia zákona o manželstvách pre osoby rovnakého pohlavia, ktorý pod sloganom “manželstvo pre všetkých” pretláča súčasná vláda. Tá si je tak istá ...

Zápas o rodinu a práva dieťaťa vo Francúzsku neustáva. V nedeľu si v Paríži opäť dali “randevú” odporcovia zákona o manželstvách pre osoby rovnakého pohlavia, ktorý pod sloganom “manželstvo pre všetkých” pretláča súčasná vláda. Tá si je tak istá svojim projektom, že ani narastajúci odpor verejnosti a pokles podpory takto formulovanému zákonu ju nedokážu zastaviť. Donedávna čisto teoretický výraz “totalita demokracie” takto začína nadobúdať dosť reálne kontúry.

Aby bol obraz o manifestácii úplný, je užitočné spomenúť niekoľko udalostí a faktov, ktoré sprevádzali tento zákon od predchádzajúcej manifestácie 13. januára.

Návrh bol vo februári schválený v parlamente pomerne jednoznačnou väčšinou po 15 dňovom legislatívnom maratóne. Aby bolo možné aspoň prečítať viac ako 5 tisíc pozmeňovacích návrhov, poslanci boli prinútení zasadať nepretržite vratane vikendov a dvakrát dokonca v noci. Raz darmo, niektoré zákony je lepšie schvaľovať za tmy, s tým máme aj na Slovensku svoju skúsenosť.

Percentá rastú, ale nie v prospech zákona

Výrazne silná opozícia sa sformovala u starostov a primátorov, ktorí podľa navrhovaného textu zákona budú povinní sobáše vykonávať bez akejkoľvek možnosti si uplatniť výhradu vo svedomí. Podľa prieskumu spoločnosti Ifop realizovaného vo Februári až 61% starostov žiada vládu stiahnúť pripravovaný zákon.

Vážny zlom nastal v prieskumoch verejnosti, ktorá počas dlhých mesiacov bola zákonu väčšinovo naklonená. Ešte v decembri samotná vláda používala štatistiky ako dôvod, prečo by referendum bolo zbytočné. Akonáhle však Francúzi pochopili, že takto formulovaný zákon znamený automaticky aj adopciu detí, podpora verejnosti podľa spoločnosti Ifop klesla v marci na 37% a počet odporcov zákona vyskočil na 57%. Áno, referendum by nebol pre súčasnú francúzsku vládu ten správny nástroj na presadenie zákona.

Keďže januárová manifestácia nenašla potrebnú odozvu u súčasných poslancov, organizátori odporu rozbehli podpisovú akciu s cieľom intervenovať cez Radu pre ekonomické, sociálne a environmentálne otázky. Na takúto intervenciu je potrebných pol milióna podpisov, a hoci Rada nemá možnosť zastaviť legislatívny proces, ak by vydala negatívny posudok, tak celý „projekt“ by dostal ďalšiu vážnu trhlinu. Po doručení 700 tisíc platných podpisov sa Rada rozhodla žiadosťou nezoberať, čo ešte viac „nabudilo“ protestujúcich aktivistov a pomohlo udržať ich motiváciu.

Diktát ešte menšej menšiny ako sa predpokladalo

Prekvapujúce čísla iného charakteru priniesol narodný štatistický úrad Insee, ktorý sa zaujímal o počet homosexuálnych párov a napočítal ich ani nie 100 tisíc, t.j. asi 0.6% z celkového počtu párov vo Francúzsku. Táto štatistika ukázala, že ich je vlastne o tretinu menej ako sa pôvodne predpokladalo, čo ešte viaz zvýraznilo absurdnosť navrhovaného zákona. Okrem toho štúdia pomohla odhadnúť počet detí, ktoré vyrastajú u homosexuálnych rodičov niekde medzi 25 a 45 tisíc. To je až 10 krát menej ako tvrdili rôzne asociácie homosexuálnych párov, a na základe čoho žiadali riešiť túto situáciu zákonom. Inými slovami čísla podsúvané LGBT hnutím boli od začiatky nafúknuté a pripravovaný text zákona sa opieral o virtuálnu realitu.

Pre úplnosť spomeňme ešte čísla, ktoré uverejnil časopis LePoint.fr v článku „Adopcia pre homosexuálov – zbytočný zákon?“ Podľa organizácií venujúcich sa adopcii detí je v súčasnosti vo Francúzsku okolo 700 adoptovateľných detí a žiadateľov je 25 tisíc. To znamená, že dopyt výrazne prevyšuje „ponuku“. Adopcia zo zahraničia je takisto problematická, keďže mnohé krajiny nepovoľujú zveriť dieťa homosexuálnemu páru. Opakovaný argument, že dieťaťu bude lepšie v homosexuálnej rodine ako v ústave, sa ukázal ako čisto hypotetický.

Inzercia

Čo na to právni experti

Silným hlasom proti sučasnému textu zákona bol dopis senátorom podpísaný 170 odborníkmi na právo. Dekani právnických fakúlt, profesori prestížnych univerzít, odborníci na ústavné právo a iné „ťažké váhy“ v tejto oblasti vidia v zákone pozvánku na výrobu detí v zahraničí s následným vytvorením trhu detí vo Francúzsku. V záujme ochrany tých najslabších vyzývajú senát, kam bol zákon postúpený po schválení v parlamente, aby odmietli text pripravujúci moderné zotročenie žien a obchod s deťmi.

Do právnej osvety prispelo svojím dielom aj Slovensko. Europoslankyňa Anna Záborská bola spoluautorkou článku v denníku Le Figaro, ktorý jasne vysvetlil, že „polovičaté“ riešenie, t.j. povoliť manželstvo bez adopcie detí, neexistuje. V prípade, že vláda urobí ústupky a uspokojí sa len s uzákonením manželstva pre homosexuálov, potom druhú polovicu práce za ňu urobí Európsky súd pre ľudské práva. Ten už má dostatok nástrojov a právomocí na to, aby po takomto polo-zákone nanútil Francúzsku nielen adopciu, ale aj asistovanú reprodukciu a následne náhradné materstvo.

Nervozita vlády a obštrukcie moci

Prípravu manifestácie poznačili dve udalosti, ktoré vytvárajú dojem, že vládnuca garnitúra začína byť z týchto protestov nervózna. Prvou bol zákaz pomerne málopočetného zhromaždenia pred parlamentom v deň hlasovania, ktorý síce polícia pekne zdôvodnila, ale nepovoliť sa zhromaždovať nie je práve súčasťou národnej tradície.

Druhá nepríjemnosť sa týkala samotnej nedeľnej manifestácie, ktorá pôvodne bola plánovaná na Elyzejských poliach, avšak opäť si polícia postavila hlavu a 5 dní pred udalosťou povedala NON. Organizátori sa museli uspokojiť s menej prestížnym a hlavne menej rozsiahlym priestranstvom z druhej strany Víťazného oblúka a narýchlo zmeniť celú logistiku.

A nakoniec tá manifestácia

Všetky hore vymenované fakty a udalosti spôsobili, že táto manifestácia bola viditeľne iná ako tá januárová. Protestujúci posilnení verejnou mienkou a podporou odborníkov ukazovali, že začínajú strácať trpezlivosť s „autistickým“ štýlom komunikácie zo strany prezidenta. Ako sa vyjadril jeden z protestujúcich „neprišli sme do Paríža pre to, aby sme tu tancovali na chodníku a vypúšťali červené balónky“. Vzhľadom na fakt, že zákon už prešiel parlamentom, jednoznačná a jasná požiadavka na jeho stiahnutie bola adresovaná senátu a prezidentovi.

Ďalším rozdielom bola participácia politikov. Zatiaľ čo v januári ich bolo len pár zaradených v dave, tentokrát dostali priestor sa vyjadriť na tribúne. Samozrejme bolo vidieť pravicovú UMP, priestor dostala politický stred a veľkým prekvapením bolo vystúpenie zástupcu extrémnej ľavice. Zdá sa, že odporcov zákona je skutočne dosť napriek celým politickým spektrom.

V jednom však manifestácia zhodovala s tou predchádzajúcou. Podľa polície sa na nej opäť zúčastnilo len 300 tisíc ľudí. Pochopiteľne nikto nemusí veriť číslam organizátorov, ktorí napočítali 1.4 milióna. Niektoré zábery z protestu dostupné na webe však naznačujú, že 300 tisíc je značne podhodnotený údaj.

Senát začne prerokovávať zákon na budúci týzdeň. Uvidíme, koľko je tam autistov. V každom prípade, súdiac podľa odhodlania organizátorov a nálady účastníkov, je tretia manifestácia viac ak pravdepodobná.

Odporúčame

Blog
Z BLOGU: 5 dôvodov, prečo Francúzi prehrali

Z BLOGU: 5 dôvodov, prečo Francúzi prehrali

943787_637706872926130_1124187252_n.jpg Hokejové majstrovstvá sú za nami a s nimi zmizli aj populárne články analyzujúce výhry alebo prehry. Zápas proti zákonu o homosexuálnych manželstvách, ktorý odohrali Francúzi, bol trošku inej kategórie a svojím rozmerom a hlavne ...

Blog
Ľudia so stigmami na duši

Ľudia so stigmami na duši

Zvláštna Veľká Noc... Ako z knihy Keď život nejde podľa tvojich plánov! Až som sa počas omše na Veľkonočnú nedeľu cítila akási nesvoja, že už spievame "Aleluja" a ja posledné, čo si pamätám, bolo minulotýždňové "Hosana". Bol to týždeň, v ktorom bolo treba v priebehu dňa aj viackrát meniť plány a pr...