Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. júl 2013

Z BLOGU: Louis de Funès: komik, kresťan, katolík

Funes1.jpg Pravdepodobne najobľúbenejší francúzsky komik, Louis de Funès si tento svoj titul získaval postupne a asi až po smrti ho takto označili definitívne. Nechcem popisovať jeho filmovú kariéru, urobili to už mnohí a ešte to mnohí urobia. O jeho vierovyznaní sa vš...

Pravdepodobne najobľúbenejší francúzsky komik, Louis de Funès si tento svoj titul získaval postupne a asi až po smrti ho takto označili definitívne. Nechcem popisovať jeho filmovú kariéru, urobili to už mnohí a ešte to mnohí urobia. O jeho vierovyznaní sa však hovorí už podstatne menej, aj keď nie je tajomstvom, že bol horlivým katolíkom. Nakoniec, nie je to veľmi vidieť ani na jeho filmoch. Náhodou som narazil na dva stručné útržky z jeho života, kde rozpráva o svojej viere, a kde aj z písaného slova cítiť jeho nákazlivý humor a typické grimasy.

Je zaujímavé počuť hercovo vyznanie počas televízneho dialógu 24. decembra 1981. Keďže boli Vianoce, animátor sa nemohol vyhnúť otázkam o viere a tak odpovede, ktoré boli zaznamenané, nám napovedajú niečo z vnútorného sveta svetoznámeho komika.

Ste veriaci?
Samozrejme, samozrejme.
Ako dlho?
Odjakživa... Ježiš bol žiarivým spoločníkom môjho detstva, je spoločníkom môjho profesionálneho života, jednoducho môjho života.
Pomohol Vám vo vašej profesii?
Vždy. Mal som veľa šťastia a to iste vďaka nemu.
Aký obraz máte o Ježišovi?
Na obrázkoch môjho katechizmu to bol vždy niekto veľmi krehký, s blond vlasmi, až sme mali pocit, že pri najmenšom poryve vetra odletí ... Avšak on bol syn tesára. Verím, že to bol statný človek, ktorý meral meter deväťdesiat, veľmi silný a musel mať takéto bicepsy! Keď vyhadzoval obchodníkov za dvere chrámu, určite ich bral po troch... a šup! Hovoril nahlas, gestikuloval ... bol to vodca a vidím ho, ako sa často smial. Nikde nikdy nám ho neukazujú ako sa smeje. Som si istý, že s apoštolmi sa veľa nasmiali. Vidím ho, ako kráča po vode a hovorí Petrovi: "Poď, skús to." A ten druhý urobí „čľup“ ... všetci apoštoli sa smiali.
A Ježiš, vy ho vidíte stále?

S vážnym tónom odpovedá: „Nevidím ho, ja ho cítim... "

Iná epizóda nám naznačuje niečo o jeho vzťahu ku katolíckej cirkvi. Bolo to omnoho skôr, vo februári 1965, keď spolu so svojím kolegom Bourvilom robili promo na film Le Corniaud (Smoliar). Historky z nahrávania boli doplnené spomienkami oboch hercov na Taliansko, kde sa film odohrával. Okrem iného Louis spomína na stretnutie s pápežom Jánom XXIII.

A spomínam si ako som sa raz čakal na pápeža počas [nakrúcania] iného filmu, na Jána XXIII. A tam som čakal tri hodiny... bolo to plné, úplné plné...no bolo to nekonečné, no ale chcel som vidieť pápeža.

A si istý, že to bol on?

Inzercia

Áno, videl som Jána XXIII. No a mal som svoj fotoaparát dobre nastavený, je treba mať aparát nastavený.. taký malý 8mm... a čakal som. Keď zrazu počujem „aha pápež...“, a tak začal som brať tie veľké autá s krížom prichádzajúce úplne pomaly, ... všetky autá išli úplne pomaly. A keď prišiel pápež, nechal som kameru tak a začal som kričať spolu s ostatnými: Viva le papa ...bravóó, bravóó, viva. Aj ma natočili, a keď už to bolo na filme, nič som nepovedal.

Na posmešnú poznámku Bourvila, ktorý v tom istom rozhovore hovorí, že si poplietol natierača s pápežom, Louis reaguje: ...všetky tieto neúctivé poznámky sú tam hore zapísané ... pričom prstom ukazuje do neba a svojím typickým gestom naznačuje zapisovanie do notesa.

Louis de Funès zomrel v januári 1983 a tento mesiac ubehlo 99 rokov od jeho narodenia. O rok, keď to bude storočnica, sa iste objavia mnohé články ospevujúce jeho bohatú filmovú kariéru. Uvidíme, či si niekto spomenie aj na to, aké hodnoty počas svojho života vyznával.

Zdroj: Louis de Funès, roi du rire - edícia Dualpha

Foto: Flickr.com

Odporúčame

Blog
Z BLOGU: Naivní či drzí prezidentskí kandidáti

Z BLOGU: Naivní či drzí prezidentskí kandidáti

rodina_500.jpg V médiách sa nám postupne objavujú rozhovory s prezidentskými kandidátmi, spoznávame ich názory na rôzne otázky a je to len dobre. V záplave tém sa samozrejme vyskytne aj tá, ktorá je pre niekoho druhoradá, pre iného však podstatná. Je to otázka registro...

Blog
Z BLOGU: Pre hlupáka každý hlúpy

Z BLOGU: Pre hlupáka každý hlúpy

forrest-gump.jpeg Táto legendárna veta z filmu Forrest Gump mi utkvela v pamäti, hoci som ešte ani raz tento film nevidel celý. Stala sa pre mňa príslovím a spomenul som si na ňu v kontexte posledných udalostí, prečítaných článkov a diskusie v širšom rodinnom kruhu s ...

Blog
Na slovíčko, priatelia ... Ad: Cirkev a Slovensko

Na slovíčko, priatelia ... Ad: Cirkev a Slovensko

Situácia v Cirkvi na Slovensku sa týka prevažnej väčšiny obyvateľov Slovenska. Ohľadom odvolania o. biskupa Bezáka sa toho dosť už navravelo, aj napísalo. Nechýba horkosť pocitu krivdy na oboch stranách názorových táborov. Nikomu z normálnych kresťanov to nespôsobuje radosť. Skôr zármutok. Jedna aj ...