Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. marec 2021

Jozef - potomok Dávidov

Dnes, na sviatok sv. Jozefa začína Rok rodiny a manželstva, ktorý bol vyhlásený pápežom Františkom a ktorý skončí v júni 2022 na 10. svetovom stretnutí rodín v Ríme. Slávime tiež piate výročie vydania apoštolskej exhortácie Amoris laeticia – Radosť lásky. Jej úvod sa končí slovami: „Dúfam, že každý po jej prečítaní pocíti povolanie s láskou sa starať o život rodín, pretože ony nie sú problémom ale predovšetkým príležitosťou.“ Som vďačný pápežovi, že systematický dáva sv. Jozefa do modlitieb na miesto, ktoré mu patrí. Veď bol opora, strážca a záchranca Svätej rodiny. V Novom zákone sa málo spomína, nie je tam zaznamenaný ani jeden jeho výrok.     
Jozef - potomok Dávidov

Mária bola tiež z rodu Dávidovho, z ktorého sa mal narodiť predpovedaný Mesiáš. Keď jej našli ženícha Jozefa, netušila, že po zásnubách bude požiadaná o splnenie tajomnej úlohy: „Neboj sa Mária, našla si milosť u Boha, počneš a porodíš Syna a dáš mu meno Ježiš.“ Vedela, že slova súhlasia s predpoveďami proroka Izaiáša: má sa stať matkou Mesiáša. Nakoľko však nezabudla na svoje záväzky, smelo sa opýtala: „Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám.“

Ak to hovorí po zásnubách, ktoré vtedy znamenali svadbu, znamená to, že sľubom sa už predtým zriekla byť matkou, čo Jozef musel vedieť, ináč by boli zásnuby neplatné. Ak si ju aj tak vzal, mal aj on podobný sľub? Sľubom panenstva sa žena z rodu Dávidovho vzdávala možnosti, že z jej rodiny sa narodí Mesiáš.

Odpoveď posla je ohromujúca: „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni.“ Splnenie túžby jej národa teraz leží v jej rukách. Mária sa nepýta na detaily a na svoju budúcnosť, ale prijíma Božiu vôľu a povie najdôležitejšie áno v histórii.  

Keď Jozef zbadal Máriine tajomstvo, nevedel ho pochopiť. Spýtavo a podozrievavo ju sledoval – ona trpela a mlčala. Máriin pokoj ho odzbrojoval, takto sa mohla správať iba nevinná osoba, opierajúca sa o jemu neznámu podporu. Rozhodol sa ju tajne prepustiť, ale vysvetlenie vo sne ho upokojilo. Keď z Jozefovej tváre Mária pochopila, že jej materstvo bude mať spoľahlivého ochrancu, oslávili svadbu a začali rodinný život. Keby Mária nemala Jozefa, ako slobodnú matku, by ju podľa zákona ukameňovali.

Po rozkaze cisára Augusta sa ich srdcia zachveli, veď poznali proroctvá. Namáhavo putovali do Betlehema, kde v chudobe a v zime Mária porodila. Koľko žien by dnes znieslo narodenie syna v maštali? Koľké by vytrvalo stáli pod synovým krížom? Koľkí muži by dnes nezištne kryli vznešenú, ale nebezpečnú úlohu svojej ženy? Koľkí by vzali na plecia zodpovednosť za tak ohrozenú rodinu? Koľkí by prijali úlohu pestúna s útekom do neznámej krajiny, ťažký život emigrantov a návrat tam, kde nikomu nechýbali?

Mária učila Ježiša rozprávať, chodiť a modliť sa. Jozef ho naučil čítať, písať a poznávať Písma. V dvanástom roku začal Ježiš žiť svoj vlastný život, Mária a Jozef pocítili, že ho začínajú strácať. Potom žili spolu ešte osemnásť radostných utiahnutých rokov. Ježiš pomáhal Jozefovi, hobľoval drevo, pílil laty a zháňal prácu. Jedného dňa však upratal dielňu a odložil nástroje tak, akoby sa k ním už nechcel vrátiť. Priblížila sa chvíľa, pre ktorú prišiel na svet. Slova ich rozlúčky s Jozefom a Máriou nepoznáme...

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kardinál Burke: v Cirkvi je kultúra lži

Kardinál Burke: v Cirkvi je kultúra lži

Na https://www.christianitas.sk/aktualny-stav-cirkvi-alebo.../  bol 24.2.2021 uverejnený článok amerického kardinála Raymonda L. Burkeho: Aktuálny stav Cirkvi alebo keď pracuje zmätok. Jedná sa o preklad článku, ktorý bol, nevedno kde, publikovaný. Je dlhý, týka sa viacerých tém, nie je jasné, komu je určený. Vyšiel na portály, ktorý často kritizuje súčasnú Cirkev a pápeža Františka.  

Blog
O bolesti

O bolesti

Bolesť a utrpenie - tie nevyhnutnosti života. Teda… sú vôbec súčasťou života, alebo sú jeho protipólom? Čo je život, a čo je život bez utrpenia? Môže sa ešte volať životom?

Blog
Svätý Jozef: ženích alebo manžel, len pestún alebo otec?

Svätý Jozef: ženích alebo manžel, len pestún alebo otec?

Napriek niektorým krásnym textom Otcov Cirkvi o ňom, nemal ani sviatok, narozdiel od apoštolov, Magdalény a ďalších Ježišových učeníkov. Bola to najmä svätá Terézia z Avily v 16. storočí, ktorá dala kultu svätého Jozefa hlboké zdôvodnenie a započala v Cirkvi jeho veľkú „rehabilitáciu“. Jozef má v omši titul "Ženích Panny Márie". Boli vôbec manželmi? A ako to bolo s jeho otcovstvom? Panenstvo, manželstvo a otcovstvo svätého Jozefa sú tri dôležité elementy, aby sme mohli pochopiť jeho mimoriadne postavenie v Cirkvi: v hierarchii svätosti je na druhom mieste, za svojou manželkou Bohorodičkou Nepoškvrnenou Pannou Máriou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.