Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. august 2013

Stereotypné tričko

Kamarát mi píše: tricko_0.jpg - Poznas Manif pour tous?- Poznam. Co s tym?- Maju super stereotypne tricko. Len je trochu drahe – 10e a mikina 25 http://boutique.lamanifpourtous.fr/index.php?controller=best-sales. Nevies o niecom lacnejsom, co by sa tomuto podobalo? Poba...

Kamarát mi píše:


- Poznas Manif pour tous?
- Poznam. Co s tym?
- Maju super stereotypne tricko. Len je trochu drahe – 10e a mikina 25 http://boutique.lamanifpourtous.fr/index.php?controller=best-sales. Nevies o niecom lacnejsom, co by sa tomuto podobalo?

Pobavil som sa z tejto kamarátovej ironickej poznámky. Stereotypné tričko! To celkom vystihol. Veď pre stereotypnosť tohto trička sa už aj zatýkalo a pokutovalo.

A potom som si uvedomil, že označiť tričko, na ktorom je otec, mama a dve deti, za stereotypné tričko, to o mnohom hovorí. Stereotyp je pre mňa slovo, ktoré označuje niečo zaužívané z minulosti, čo prežíva len zo zotrvačnosti. Niečo naučené, čo už je ale prekonané, a preto to treba vykoreniť.

Tak mi toto slovo – „stereotyp“ – zostalo na pozadí niekde v hlave a začal som si ho viac všímať. A uvedomil som si, ako veľmi často LGBTI a gender aktivistky a aktivisti toto slovo používajú. A spolu s ním aj slovo „predsudky“ a iné podobne škaredo znejúce nálepky, ktorými označujú vyjadrenia svojich názorových oponentov. Až som nadobudol dojem, ako by tým nekonečným opakovaním tejto mantry chceli zakoreniť nejaký nový stereotyp, že „muž + žena + deti = stereotyp“.

Priznám sa, že nechcem byť človekom, čo presadzuje stereotypy a predsudky. Ale, ako je možné, že niečo tak samozrejmé, ako je rodina zložená z otca, mamy a detí, niekto označí pojmom stereotyp? Veď ako už inak vzniká rodina, ak nie tak, že sa muž a žena k sebe pripútajú, aby mali deti a spolu sa o ne starali?

Inzercia

Nie sú muž a žena každý v niečom iný a tak každý svojim jedinečným spôsobom prispieva k výchove detí? A povedzme si pravdu: koľko detí sa narodilo v dôsledku vášnivej a romantickej noci dvoch gejov? Alebo lesieb? Alebo transsexuálov, ktorí si dali odrezať svoje pohlavné orgány?

Ak je tričko s otcom, mamou a deťmi „stereotypné“, potom som asi aj ja stereotypný. A nehanbím sa za to. Podobne ako sa nehanbím za iné moje „stereotypy“. Napríklad že pri zvítaní podám ľuďom ruku, alebo že sa obliekam, alebo že dýcham vzduch. Na moje „stereotypy“ som dokonca hrdý. Dobrý stereotyp predsa nemôže byť zlý!

Odteraz budem musieť byť oveľa citlivejší, keď niekto v mojej prítomnosti označí niečo pojmom stereotyp alebo predsudok. Mám totiž pocit, že v poslednom čase sa tieto slová príliš často používajú na zneváženie niečoho, čo je úplne normálne a krásne.

Článok bol pôvodne publikovaný na www.hfi.sk.

Odporúčame

Blog
Pre Adriana o tabuli a o vesmíre

Pre Adriana o tabuli a o vesmíre

Píšeš: „Tvoja naivita je ešte väčšia než som predpokladal.“ Takže si ma neodhadol dobre. Čo už... Zato Ty si presne taký plný ateistickej arogancie, ako som predpokladal ja. Barón Martin Rees, ktorého si tu už opakovane spomenul, je dobrý britský kozmológ a astrofyzik. Je spoluautorom knihy „Cosmic ...

Blog
ZKSM ponúka tričko "Milujem život"

ZKSM ponúka tričko "Milujem život"

MILUJEM-ZIVOT.jpg „Milujem život!“, týmito slovami bojujú za život mladí zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže. „Život je dar. Preto chceme zaň bojovať!“ Hovoria mladí ľudia zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Reagujú tým na výzvu organiz...