Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. marec 2021

Reakcia na interview s Ferkom Mikloškom

Reakcia na interview s Ferkom Mikloškom

Drahý Ferko,

dnes som si pozrel Tvoj rozhovor na TV Postoj. Po krátkom „vstrebaní“ vyslovených názorov som sa rozhodol, že Ti napíšem. Na úvod by som Ti rád úprimne poďakoval za vyslovené názory – tento národ konečne mohol počuť úprimné slová skúseného kresťanského politika a praktizujúceho kresťana na aktuálnu situáciu v politike a cirkvi. Veľká vďaka!

Rád by som reagoval a okomentoval nasledovné body:

  • schopnosť slovenského národa správne si vládnuť,

  • hodnoty súčasnej politickej generácie,

  • kresťania v politike.

ADI I – schopnosť slovenského národa správne si vládnuť

Je skutočne nemilé vidieť, čo spôsobilo štyridsať rokov socializmu so slovenským národom. Úplne sme stratili schopnosť vziať na seba zodpovednosť za seba a iných. Čakáme, že sa o nás „niekto, niekedy, nejako“ postará. Štát, vláda, úrady ...

Nik z týchto sa nepostará. Postarať sa musíme sami o seba a táto vlastnosť je najdôležitejšou vlastnosťou národa z pohľadu schopnosti dobre si vládnuť.  Všetko sa začína výchovou doma. Za dnešný stav sú zodpovední rodičia socialistickej generácie a ich výchova „prežitia“ v socializme. Tí, ktorí sa vzopreli, boli našimi vzormi a vychovávali nás hodnotami a k hodnotám, ktoré však dnes nie sú moderné, politicky korektné a celospoločensky akceptované.

Už Petronius v Starom Ríme povedal, že „výčitku si zaslúžia rodičia, ktorí nechcú prospieť deťom prísnou výchovou“ (PARENTES OBIURGATIONE DIGNI SUNT QUI NOLUNT LIBEROS SUOS SEVERA LEGE PROFICERE).
Peniaze, ich užitie si, moc a sláva, resp. či ma ukázali v Smotánke, alebo či som Plačkovej „follower“. Až tam sme klesli ... Toto je obraz výchovy dnešného Slovenska.

Ferko, povedal si, že pre duchovnú premenu slovenskej spoločnosti chýba silná stredná vrstva. Lenže tá sa len tak nevyskytne! Na Slovensku chýba skupina mienkotvorných intelektuálov, ktorí by boli schopní konfrontovať stádovité názory, prezentovali by alternatívu mainstreamu a podporovali by kritické myslenie. Potom by sme mohli dúfať, že o 20 rokov bude v našej krajine generácia, ktorá bude aj premýšľať a bude si veľmi prísne vyberať, komu zverí riadenie krajiny.

Stáva sa totiž tradíciou, že náš národ potrebuje silného vodcu stáda. Lebo sme neskutočné stádo, ktoré úplne stratilo zmysel pre rozlišovanie, chápanie a uvažovanie v súvislostiach. Je jedno, že nám náš vodca pľuje do tváre. Je jedno, že nám klame – hlavne, že klame tak, aby sa nám to páčilo!

Mečiar, Dzurinda, Fico, Pelegrini – to sú naši spasitelia. Matoviča som nezaradil úmyselne – ten neklame, ten kľučkuje a zbytočne veľa rozpráva o svojich pocitoch v domnení, že tento národ to ocení ...

Aká je cesta z tohto marazmu? Naučme sa praktickej zodpovednosti a veľmi prísne ju očakávajme aj od politikov riadiacich štát. Potom sa budú diať zázraky ...

AD II – hodnoty súčasnej politickej generácie

Myslím si, že názor – „len blbec ide do politiky“ – je všeobecne akceptovaný. Väčšina tohto národa je presvedčená, že politika je špina a nutné zlo, do ktorého normálny človek nevstúpi. Žiaľ, je to tak – v politike sú pacienti (česť výnimkám), ktorí nevedia zvládať popularitu a moc, nevedia sa ináč uživiť a chcú byť videní a dôležití. Ľudia bez hodnôt a vízie – správajú sa presne tak, ako to tomuto národu stačí – PANEM ET CIRCENSES.

Sú to oportunistickí, do seba zahľadení marketingoví manažéri. Ich cieľom vôbec nie je správne a dobré fungovanie štátu. Ich cieľom sú oni sami pre seba. Nie je nič dôležitejšie, ako ich popularita sama.

Snaha vyriešiť denno-denné problémy ľudí? Hovoriť poravdu? Pomenovať negatívne trendy a pripraviť na ne spoločnosť? Ha, to je príliš komplikované, na dlho a s neistým výsledkom – čiže politická smrť v priamom prenose. Takže cesta k ich úspechu? Sľubovať, prezentovať všeobecné nezmysly, vyhovárať sa a klamať.

AD III -  pohľad na kresťanov v politike

Ferko, konečne! Konečne niekto nahlas povedal, ako to s kresťanmi v politike naozaj je. A nie len v politike. Budem Ťa citovať: „Pohľad na kresťanov v politike, na kresťanské strany a hnutia je najtrystnejší. To je taká kríza kresťanstva v politike, že to som ešte nezažil!“

Inzercia

Nižšie zosumarizujem Tvoje názory:

  • Kresťanská Únia – neexistujúca politická strana, ktorá vznikla ako truc podnik Anny Záborskej „and company la bella“. Neexistujúca agenda, bez názoru, nič nerobia. Okrem potratov – „ale to je nič, to nemôže byť agenda jednej strany pre 5,5Mio občanov. Tá strana musí zaniknúť, nemá tu čo robiť“.

  • Charizmatické hnutia – obraňujúce súčasné vedenie štátu v mene zápasu Slovenska s diablom. Týmto ľuďom chýba normálny kritický rozum. Zavládla tuposť kresťanstva.

  • KDH – „Stále verím, že KDH sa nejako vzchopí, uvedomí si svoju minulosť, dostane sa do parlamentu a najmä – že sa stane kompetentným“.

Ferko, až neuveriteľne presne si pomenoval problém. Ten totiž nie je v tom, že celý svet je proti kresťanom (keby bol, možno by nám to len pomohlo). Tuposť kresťanstva – to je hlavný problém. A znova – to nie je príčina, to je dôsledok. Dôsledok, že kresťania na Slovensku (pre zjednodušenie sa obmedzme len na Slovensko) sú otupení, uzavretí vo svojom izolovanom svete a nevidia denno-dennú realitu bez reflexie, má svoju jasnú príčinu. A tou je zlé vedenie kresťanov. Vedenie Katolíckej cirkvi na Slovensku reprezentované svojimi čelnými predstaviteľmi absolútne zlyháva vo vedení a smerovaní svojich veriacich. Je to boľavé, je mi to ľúto.

Vplyv kresťanstva na slovenskú politiku je vizitkou vyššie pomenovaného. Prečo je dookola jedinou agendou Kresťanských politikov téma potratov? Slovensko je exkluzívnym štátom Kresťanov? Žijú tu iba ľudia veriaci v Boha?

Nemiešajme stále úlohu a zodpovednosť politických strán s úlohu Katolíckej cirkvi. Cirkev má viesť, učiť, vychovávať, vysvetľovať a trpezlivo ponúkať ľuďom hodnoty pre život (terajší aj budúci) – a tí, ktorí majú o jej učenie záujem, ho aj využijú. Pre tých, ktorí záujem nemajú, musí cirkev poskytnúť absolútnu slobodu v rozhodovaní – tak, ako nám ju dáva náš Nebeský Otec.

Politické strany pri moci sa majú starať o riadenie chodu štátu, zabezpečenie poriadku, dodržiavanie zákonov, riadenie inštitúcií a riadenie ekonomickej funkcie štátu. Ak to všetko budú robiť, a naviac aj s ohľadom a uplatňujúc kresťanské hodnoty, o to lepšie pre nás všetkých.

Avšak – tak, ako mne štát nemôže zakazovať aktívne praktizovať moju vieru (a mnohí z nás to v minulosti zažili), tak rovnako štát nemôže zakazovať ženám ísť na potrat, pokiaľ neprestupujem literu zákona.

Mám posvätnú úctu voči hodnotám života. Je však mnoho ľudí, ktorí ju nemajú. A denno-denne mi je pripomínané, aby som nesúdil, neposudzoval a neodsudzoval ...

Záver

Ferko – a úplne nakoniec – rád by som Ťa poprosil o spätnú väzbu v nasledovnej veci:

Cirkev by sa mala veľmi aktívne a priamo – bez politickej korektnosti – vyjadrovať k spoločenským otázkam, ku každodenným témam – za jednej podmienky: Cirkev nesmie byť vazalom štátu, ako je tomu na Slovensku.

Môj názor? Neveriaci celkom oprávnene protestujú, koľko peňazí ide zo štátneho rozpočtu na Cirkvi. Apelujem na všetkých kresťanov – zastavme vplyv štátnych peňazí na cirkvi. Toto bude Kristova revolúcia! To bude očista! Inštitucionálna cirkev bude chudobná, vyčistia sa vzťahy a ukáže sa skutočnosť, ktorú nik nie je ochotný artikulovať.

Zaveďme cirkevnú daň. Ja budem prvý, ktorý ju zaplatí. Kto je naším skutočným Bohom – zlaté teľa (naše peniaze), alebo Ježiš a Jeho cirkev? Už sa teším na výsledky sčítania ľudí v otázke náboženstva ...

Ferko, ďakujem Ti za podnety a pozdravujem.

M.

P. S.
KDH sa v dnešnej impotentnej podobe k ničomu nezmôže.

Odporúčame

Blog
Modlitby a pôst spájajú. Sú protestanti rozdelení?

Modlitby a pôst spájajú. Sú protestanti rozdelení?

Skeptik môže povedať, že sme sa modlili 16. marca slabo, veď situácia na Slovensku zďaleka nie je vyriešená. Mnoho spoločenstiev a jednotlivcov začali s modlitbami a pôstmi už niekoľko dní predtým. Je zaujímavé, že približne v tom čase sa krivka ľudí, ktorí sú hospitalizovaní na kovid začala lámať. Klesajú aj počty úmrtí. Žeby nás Boh vypočul, alebo je tu aj iné vysvetlenie?

Denník Svet kresťanstva