Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. september 2013

Celoštátna stratégia pre ľudské práva?

Určite vám neuniklo, ako v poslednom čase rezonujú otázky Celoštátnej stratégie pre ľudské práva. Často počujeme kritické až urážlivé slová na adresu ľudí, ktorí majú vážne výhrady k tomuto dokumentu. Neoprávnená kritika zaznieva nielen od rôznych aktivistov homosexuálnej loby, ale aj od podpredsedu...

Určite vám neuniklo, ako v poslednom čase rezonujú otázky Celoštátnej stratégie pre ľudské práva. Často počujeme kritické až urážlivé slová na adresu ľudí, ktorí majú vážne výhrady k tomuto dokumentu. Neoprávnená kritika zaznieva nielen od rôznych aktivistov homosexuálnej loby, ale aj od podpredsedu vlády a ministra zahraničia Miroslava Lajčáka.

K tomu sa pridávajú aj často jednostranné články vo viacerých printových médiách. Médiách, ktoré žiaľ neuverejnia „ani na optické vyváženie“ aj odlišné názory, ktoré sú blízke väčšine obyvateľov Slovenska.

Dozviete sa, že proti Celoštátnej stratégii pre ľudské práva, sú iba kresťania, osobitne katolíci, či cirkevná hierarchia. Dozviete sa, že minister dostáva “....odkazy nenávistné, výhražné a nepriateľské“. O obsahu mnohých vecných stanovísk, ktoré zaslali rôzne organizácie či jednotlivci, alebo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa taktne mlčí.

Prečo je toľko „kriku“, okolo Celoštátnej stratégie pre ľudské práva? Pokiaľ by to nebol dôležitý dokument, určite by tomu tak nebolo. Implementácia dokumentu sleduje dlhodobé ciele. Jedným z nich je aj iné definovanie manželstva. Manželstva, ktoré je po stáročia vnímané ako trvalý zväzok medzi jedným mužom a jednou ženou. Minister si to možno neuvedomuje, ale vedia to homosexuálni aktivisti a ich lobisti. Vedia to však aj mnohí ľudia, ktorým na rodine a manželstve záleží. Preto pozdvihli svoj hlas.

Stratégia potrebuje zásadné zmeny

Stratégia nesmie byť ďalším nástrojom pre nadštandardné práva homosexuálov. Druhá vláda Roberta Fica urobila pre nadštandardné práva homosexuálov viac ako všetky vlády na Slovensku dokopy.

Vláda Roberta Fica sa síce vo svojom programovom vyhlásení zaviazala realizovať „dôsledné uplatňovanie základnej zásady Zákona o rodine, podľa ktorej je manželstvo jedinečný zväzok medzi mužom a ženou, ktorý má spoločnosť chrániť a napomáhať jeho dobro“. Jej činy vlády však hovoria o opaku.

Zriadila osobitný Výboru pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb, tzv. výbor pre homosexuálov.

Trestnoprávne zvýhodnila homosexuálov, nenávisť z dôvodu sexuálnej orientácie je považovaná za priťažujúcu okolnosť, pričom nedala presvedčivé racionálne zdôvodenie. Vláda pokračuje v štedrej finančnej podpore pre malú skupinu homosexuálnych aktivistov. Najnovšie spolufinancuje vydanie učebnej pomôcky homosexuálov určenej pre učiteľov. Homosexuálni aktivisti získali značný vplyv cez vládne inštitúcie na interpretáciu a implementáciu ľudských práv. Snažia sa presadzovať svoje názory v pripravovanej kodifikácii nového občianskeho zákonníka a Celoštátnej stratégii pre ľudské práva. Domáhajú sa postihov pre osoby, ktoré verejne s nimi nesúhlasia.

O čom by však mala byť Celoštátne stratégia pre ľudské práva? Predovšetkým o posilnení a vymožiteľnosti ľudských právach pre všetkých. A osobitne pre najviac ohrozené skupiny.

Ide najmä tieto skupiny obyvateľstva:

Inzercia

  1. Absolventi stredných a vysokých škôl, keď si po skončení školy hľadajú prvé zamestnanie. Veľakrát sa stretávajú s takmer neprekonateľným prekážkami, ktoré sa týkajú požiadaviek praxe, hoci ju v požadovanom rozsahu nemohli nadobudnúť.

  2. Rodiny s deťmi, osobitne matky, ktoré sa starajú o deti. Ich starostlivosť o výchovu budúcich platiteľov daní a sociálnych odvodov je často zo strany štátu a spoločnosti zaznávaná a nedocenená. Znevýhodňovanie sa prejavuje často, keď si po skončení rodičovskej dovolenky hľadajú vhodné zamestnanie.

  3. Ľudia po 50. roku veku života, ktorí sú často znevýhodňovaní a neraz až diskriminovaní, najmä pokiaľ ide o ich ďalšie zamestnávanie.

  4. Deti. Osobitnú pozornosť treba venovať aj núteným adopciám slovenských detí v zahraničí.

  5. Rozhodne je treba pracovať na dôslednom uplatňovaní práv pacientov, osobitne seniorov, ktorým nie je vždy poskytnutá taká zdravotná starostlivosť, ako by mala byť.

  6. Ochrana pred dôsledkami hazardu. Na ľudské práva majú nárok nielen majitelia kasín, ale tiež obete hazardných hráčov, ich ženy, deti, príbuzní, priatelia...Herne s hracími automatmi rastú ako huby po daždi. Vláda miesto obmedzenia hazardu, hazard liberalizovala.

  7. Deti a mládež. Sme svedkami toho, ako sa desaťtisíce eur vyhadzujú na projekty ohrozujúce mravný vývoj detí a mládeže. Je potrebné nájsť viac zdrojov pre ľudí pracujúcich v školstve, vytvoriť lepšie ľudské a materiálne podmienky pre všestranný rozvoj (najmä šport, krúžky, rozvíjanie talentov) našich detí a mládeže.

Najmä o tom by mala byť skutočná Celoštátna stratégia pre ľudské práva! Som ochotný ako právnik, ktorý sa aktívne zaoberá ľudskými právami, v tom pomôcť.

Martin Dilong
Autor je právnik. Pôsobí tiež ako expert KDH pre zahraničie a ľudské práva

Mám rád život a ľudí. Život je najväčší dar, ktorý sme dostali. Chcem ho prežiť tak, aby ľudia okolo mňa boli šťastní. Som presvedčený, že každý má v živote určité poslanie. Cestu, ktorou má ísť. Snažím sa hľadať túto cestu. Som manžel, otec dvoch synov - Dávida a Martinka. Moja manželka Ľubka je pre mňa úžasný dar, ktorý ma po 15 rokoch manželstva stále viac fascinuje. Povolaním som právnik. Bol som slovenským diplomatom takmer 10 rokov. Mám skúsenosti aj s prácou v komerčnej firme Siemens v Bratislave ako právnik špecialista. V súčasnosti vykonávam práce najmä pre KDH ako Expert pre zahraničné veci a ľudské práva. Som tiež podpredsedom občianskeho združenia Fórum pre verejné otázky. Mojím koníčkom sú poštové holuby, s ktorými pravidelne pretekám na tratiach od 150 do 750 km. Mám rád dobrú hudbu (country, klasiku, ľudovky, ale aj viaceré moderné hity). Rád hrám spoločenské hry a športujem (plávanie, basketbal, bedminton, beh). Obľubujem turistiku s rodinou a priateľmi. Som šťastný, keď môžem spájať ľudí. Rád vytváram podmienky, aby sa problémy mohli riešiť. Každý deň sa presviedčam o tom, že na Slovensku máme veľa múdrych, šikovných a obetavých ľudí. Svojou angažovanosťou vo verejnom živote sa snažím prispievať k tomu, aby sme mali viac pochopenia, porozumenia a nádeje. Nádeje, že život aj s problémami je krásny. A oplatí sa ho žiť naplno!

Odporúčame

Blog
K brífingu pána arc. Oroscha

K brífingu pána arc. Oroscha

Pán arcibiskup na poinauguračnom stretnutí s novinármi na otázku "(...) kedy bude odoslaný dekrét pánovi Bezákovi?" odpovedal: "Ja neviem, o akom dekréte sa hovorí. Totiž odvolávajúci dekrét, tak ako menovací, ako som dostal dnes, to si viete predstaviť, že to je nonsens, aby Svätý Otec napísal (tak...