Z BLOGU: Po pochode

Po Národnom pochode za život sa objavili názory, v ktorých sú ľudia znepokojení viacerými negatívnymi reakciami na pochod z prostredia našich oponentov. Samozrejme neteší ma znevažovanie tejto jedinečnej akcie ani škodlivé a polopravdivé či úplne vyfabulované prekrúcanie reality. Avšak tiež by sme si mali položiť otázku: reagovali by tak, keby sa nestalo niečo skutočne významné? Negatívne reakcie vnímam aj ako potvrdenie toho, že Národný pochod za život bol skutočne úspešný a účinný. Naši oponenti cítia, že sa stalo niečo, na čo jednoducho musia reagovať, pred čím sa potrebujú brániť.

Napokon, realita po pochode je taká, akú sme vykresľovali už počas pozývania na pochod. Naše heslo „Poďme von a bojujme za život“ sme si nezvolili bez rozmyslu. Nesľubovali sme pokoj, ale zápas, a to platí rovnako, ba s ešte väčšou intenzitou podporenou Manifestom Národného pochodu za život, aj teraz po pochode. Je čas dávať podnety, chodiť do stretov, reagovať, hovoriť, písať a robiť tak službu nielen nenarodeným alebo tým, ktorým je potláčaná ľudská dôstojnosť, ale aj tým, ktorí hľadajú pravdu.

Zachytil som tiež reakcie, akoby bol pochod iba akýmsi jednorazovým výkrikom bez nejakého dlhodobého efektu. Nezdieľam tento názor minimálne z týchto troch dôvodov. Po prvé, som presvedčený, že Národný pochod za život by mal zmysel, aj keby po ňom nič plánovitého nenasledovalo. Podobne ako mali zmysel Velehrad ´85 alebo Sviečková manifestácia ´88, napriek tomu, že potom nemali nejaké priame pokračovanie. Mali zmysel sami osebe ako vzácny spoločný apel za zmeny v spoločnosti. Vplyv týchto udalostí na pád komunizmu už dnes nikto nespochybňuje a bol by rovnako významný aj vtedy, keby komunizmus padol o dva či o päť rokov neskôr. Som si istý, že Národný pochod za život, aj na základe svedectiev mnohých účastníkov, má pre našu spoločnosť podobný zmysel, ktorého dosah je ukrytý v budúcnosti.

Po druhé, tak ako boli pro-life a pro-family organizácie aktívne pred pochodom, je predpoklad, a sám som toho svedkom a činiteľom, že sú a budú ešte aktívnejšie aj po pochode. Len samozrejme každá aktivita má svoj čas prípravy a čas realizácie. Nemôžeme hneď po pochode očakávať nejaký druhý pochod. Určite sa nik nemusí obávať, žeby nič nenasledovalo.

Po tretie, výzva z Manifestu Národného pochodu za život je jasná: „Vyzývame preto všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa konkrétne zasadili ...“ – teda výzva je adresovaná všetkým, aby každý v rámci svojich možností a schopností priložil ruku k dielu a realizoval vo svojom okolí víziu kultúry života. A taktiež: „Naše úsilie nie je jednorazovým počinom, ale pevným rozhodnutím vytrvať v úsilí, aby sme spoločne dosiahli tieto ciele.“ Vytrvalosť je čnosť, ktorá by nás mala všetkých zdobiť. Dosiahnutie cieľov manifestu skutočne nie je behom na krátke trate, to by sme si ako bežci mali uvedomovať a podľa toho aj vnímať okolie a prispôsobiť tomu svoje sily i prostriedky.

Účinnosť a zmysel Národného pochodu za život je v prvom rade na každom z nás.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo