Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. november 2013

A je to ! Teda po voľbách do VÚC. Koho voliť v druhom kole za župana v BB kraji ?

Tak a máme po štvrtých voľbách do VÚC od ich vzniku a okrem suchej štatistiky, začínajú aj „šťavnaté“ hodnotenia. Víťazi sa bijú v prsia, aký je výsledok volieb (pre nich) spravodlivý a vyhrali aj napriek krutej a zákernej kampani, ale pravdu o ich kvalitách ukázali voľby. Porazení zase zúfalo hľad...

Tak a máme po štvrtých voľbách do VÚC od ich vzniku a okrem suchej štatistiky, začínajú aj „šťavnaté“ hodnotenia.

Víťazi sa bijú v prsia, aký je výsledok volieb (pre nich) spravodlivý a vyhrali aj napriek krutej a zákernej kampani, ale pravdu o ich kvalitách ukázali voľby.

Porazení zase zúfalo hľadajú príčiny neúspechu všade a v každom, (okrem seba) a tak počúvať jedných aj druhých je nielen zaujímavé, ale niekedy aj úsmevné.

V každom prípade jedni aj druhí majú pravdu (svoju) pričom zabúdajú, že ich pravda, je pravdou každého voliča zapísaného v zozname voličov bez ohľadu na to, či sa volieb zúčastnil, alebo ich ignoroval, lebo jedno aj druhé je vyjadrením ich postoja. Ale na úvod aspoň niekoľko štatistických čísiel.

Výsledky celoslovenské :

Z 8 županov boli v prvom kole zvolení 3, všetci za SMER, v druhom kole sa bude rozhodovať o 5 županoch.

Zo všetkých 408 poslaneckých miest získali najviac miest a zvýšili počet poslancov oproti minulému obdobiu:

  • SMER 163 miest = 39,95% (nárast o 29)
  • KDH 58 miest = 14,22% (nárast o 6)
  • NEKA 73 miest (nárast o 18) povážlivý nárast, až by sa dalo zvolať, kto je predsedom tejto „strany“ ?

Ostatné strany zaznamenali stratu kresiel, pričom najviac ich stratilo HZDS 37 miest !!! (ostali len 3) a hneď na druhom mieste najviac stratilo SDKÚ 27 !!! miest (ostalo 31).

Výsledky v BB kraji:

Výsledok v BB, keď súčasnému županovi Maňkovi chýbalo len 0,5 % na získanie kresla a v druhom kole sa stretne s predstaviteľom extrémnej pravice Kotlebom, ktorý svojím výsledkom 8 678 (21,3%) hlasov (najvyšší počet hlasov v BB kraji !!!) nielen zažiaril, ale aj vysoko porazil Kaníka (15,1%), je tragédiou všetkých:

pravice, ľavice aj Bindera, ktorý opustil KDH, lebo vraj chcel odlákať voličov Maňkovi v prospech krajana Kaníka, lebo pri celkovom zisku 4 022 hlasov (3,3%), vlastne nastúpil cestu do politickej histórie, pretože banskoštiavnickí voliči mu pri voľbe za poslanca (asi poznajúc jeho kvality) dali len 560 hlasov (17,24%), čím sa dostal na druhé miesto za primátorku BŠ Babiakovú, ktorá získala 1817 hlasov (55,94%), čím postupuje do VÚC, pretože tento volebný obvod má len jedno poslanecké miesto.

A ja si myslím, že toto je dokonca „osobnostná“ tragédia aj samotného Kotlebu, ktorý sa v kampani prejavil ako schopný pragmatický manažér, len škoda, že svoje schopnosti prepožičiava extrémizmu, hoci by mohol pôsobiť aj v niektorej zo štandardných pravicových strán.

Inzercia

Úplne najbizarnejšia je situácia pre Ľuda Kaníka, telom a dušou presvedčeného pravičiara, ktorý voličov presviedčal, že mu ide len o dobro regiónu a Slovenska.

A tak, ak mu naozaj ide o dobro, dokáže zaťať zuby, zavrieť oči, vypiť kalich horkosti do dna a v druhom kole dať nielen svoj hlas, ale aj odporúčanie pre svojich voličov a sympatizantov voliť Vlada Maňku ?

Takže to je štatistika volieb do VÚC v BB kraji a výhľad do druhého kola.

A čo bude teraz nasledovať?

Zasadnutia straníckych orgánov (nielen KDH) a vysvetľovanie prečo volebné stratégie zlyhali, sypanie popola volebných štábov na hlavy vlastné aj spolupartajné a keď už nebudú tie, tak na hlavy voličov s hlasitým nariekaním: „Čo máme robiť ? Máme vymeniť voličov ?“

Počtom nie celkom bezvýznamní odporcovia zvolených stratégii budú s istou dávkou samozničujúcej škodoradosti pripomínať: „ja som to hovoril, že to takto dopadne, ja som bol proti koalícii so SMERom a pod. Ale, aby som nevymýšľal, tak len jedna citácia z jednej konkrétnej emailovej povolebnej reakcie:

.....ja som o takejto spolupráci vždy hovorila ako o totálnej blbosti...Vraj budeme mať viac poslancov, všetko vybavíme...a ja som bola tá, ktorá takúto základnú matematiku nedokáže pochopiť. No...nie som škodoradostná, ale výsledok ma potešil (viem, že je smutné, ako dopadlo KDH,ale ja som presne takýto výsledok predpovedala už pred pár mesiacmi a vtedy som bola za sprostú). Myslím si, že je to dobrá výchovná facka. A ešte lepšia bude, ak v druhom kole vyhrá Kotleba (čomu po tomto výsledku už začínam pomaly veriť a rovno poviem, že ho budem aj voliť). A k Lačnému - to bola pre mňa najlepšia správa. Ja sa priznám,že som ho nikdy nemala veľmi v láske, ale po predvolebnom stretnutí na námestí v BB...no... Ako to slušne povedať? Neviem, ako niekto dokáže tak hlboko klesnúť. Ja som tam nebola, ale keď som videla fotku, na ktorej je Fico s Maňkom a vedľa Lačný s tou nádhernou zásterou...no...bolo mi do plaču a povedala som si, že ak sa on dostane za poslanca, tak ja odchádzam z KDH.

Priatelia,
tragédia, za tragédiou, ale koho je to tragédia ? Politikov alebo voličov ? Kto teda vlastne voľby rozhoduje ? Politici alebo voliči ? Kto sa môže zaručiť, že volebná koalícia bude mať synergický efekt v počte získaných hlasov? Má volič slobodu rozhodovania ? Určite má a jej dôsledkom je aj zodpovednosť za budúcnosť.

Preto Vás vyzývam, aby ste v druhom kole volili Vladimíra Maňku, lebo ignorovať druhé kolo volieb znamená voliť Mariána Kotlebu, predstaviteľa, ktorý vyvoláva nenávisť „človeka k človeku“ a to je v priamom rozpore s našou kresťanskou vierou.

Pavel Kravec

volič KDH, ktorý volil a bude voliť Vlada Maňku

Odporúčame

Blog
Dokonané je !

Dokonané je !

Boli to posledné slová Ježiša Krista, ktorým zavŕšil svoje utrpenie na kríži, vyjadrujúce nemennosť konca a ktoré sú zároveň synonymom tragédie ľudskej zloby – nenávisti, zrady, alibizmu, neochoty, zaprenia pravdy. Nemám iné primeranejšie prirovnanie k tragédii výsledku 2. kola volieb na župana VUC...

Blog
17. november

17. november

17. novembra si každoročne pripomíname výročie od demokratických premien v našej spoločnosti. Už uplynulo takmer štvrťstoročie, od kedy sa z totalitného systému vlády jednej strany v našej krajine prešlo k pluralitnému politickému systému. Väčšina spoločnosti prijala zmeny s nadšením a do premien sa...

Blog
Armagedon

Armagedon

Tak a je to tu. Prišla práve tá chvíľa, na ktorú si čakal. TY môžeš rozhodnúť, ako to nakoniec bude. Čaká sa LEN na TEBA. Tie debaty pri káve, v reštike, na pive – o tom, ako by si to TY dal, keby na TEBE záležalo. Život by si položil za to a isto by si bol lepší ako Bruce Willis v Armagedone. Tak a...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.