Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. marec 2021

Zatvorené kostoly - Covid, komunizmus a sloboda cirkvi

Keď pri prvej vlne korona-pandémie „nariadili“ podávať sv. prijímanie na ruku a zatvorili kostoly, niektorí „horlivci“ odsudzovali biskupov a tvrdili že je to prejav a dôkaz protikresťanského zamerania Matovičovej vládnej koalície. Ako dôkaz hovorili, že také niečo nespravili ani komunisti. Potom bojovali proti rúškam, s Kotlebom a exkomunistami Ficom a Harabinom protestovali proti opatreniam na zastavenie šírenia pandémie, čo odsúdil aj pápež. Podľa prieskumu z februára 2021 by tretina občanov volila Ficov SMER a Pellegriniho HLAS vychádzajúci zo SMERu.

Kresťanskí dezinformační koronaskeptici

Spolu s konšpiračnými a dezinformačnými webmi od jari 2020 tvrdili, že Covid-19 je len niečo ako bežná chrípka, pandémia je výmysel mainstreamových médií a západných politikov vrátane Matovičovej vlády na manipuláciu ľudí a obmedzenie slobody. Potom ako sa nariadilo podávanie sv. prijímania na ruku, a kvôli zhoršujúcej sa situácii aj zatvorili kostoly, „kresťanský“ web AlianciaZaNedeľu odsudzoval a zosmiešňoval biskupov, že ich riadi hygienik. Hlásali, že také niečo nespravili ani komunisti, čo vraj dokazuje že súčasná vláda ešte horšie bojuje proti Cirkvi. (viac tu: https://www.postoj.sk/53897/koronavirus-bill-gates-cinski-komunisti-ficov-smer-a-pomyleni-krestania )

Nasledoval boj proti noseniu rúšok, čím napomohli šíreniu pandémie ničiacej zdravie a životy tisícov ľudí. Vyvrcholilo to podporou manifestácii proti opatreniam na zastavenie 2. vlny pandémie, pod vedením Kotlebu aj exkomunistov Fica a Harabina. Napriek tomu, že tieto manifestácie odsúdil aj pápež František. ( https://www.postoj.sk/66227/viem-z-prvej-ruky-cim-prechadzaju-pacienti-s-koronavirusom-hovori-papez ) Teraz viacerí z nich bojujú proti očkovaniu, znova v rozpore s učením pápeža a Svätej stolice.

Nielen „laickí“ aktivisti a tvorcovia a čitatelia dezinformačných webov. Napríklad kňaz Mordel sa ešte aj v januári 2021 pochybovačne pýtal, či pri zákaze bohoslužieb boli spravodlivé dôvody, alebo aj iné príčiny. „čo všetko na tomto vírení bolo pravdivé a čo iba lživá propaganda.“ … „keď štátna moc zakáže ľuďom vstup do kostola, tak to nie je obmedzovanie náboženskej slobody?“ (viac o polemike kňazov k tejto téme tu: https://www.postoj.sk/69880/ked-sa-knazi-hadaju-o-nesplnenych-ulohach ) Dopravné predpisy nie sú obmedzovaním slobody pohybu?

Matovič, školy a kostoly

Dlho trvajúcimi opatreniami trpí nielen ekonomika, ale zvlášť aj všetci žiaci a študenti. Psychologicky, sociálne aj kvalitou vzdelania. Pre niektorých to môže mať aj trvalé dôsledky na uplatnenie v ďalšom živote. Rovnako mnohým vrátane mňa chýba možnosť „naživo“ sa zúčastniť bohoslužieb a iných „kostolných“ aktivít, ktoré sú niečo iné ako športová či iná spoločenská záujmová činnosť, omnoho viac než len akési „kultúrne vyžitie“ časti obyvateľov. Dá sa a treba diskutovať o miere a spôsobe obmedzenia „kostolných aktivít“ v rôznom čase a situácii, čo je popri odborníkoch úloha hlavne biskupov. Tí k tomu majú od pádu komunistickej diktatúry už 30 rokov úplnú slobodu. Ich „váha“ a úspešnosť závisí okrem ich schopností aj od toho, koľkí sa pri sčítaní obyvaťeľstva prihlásia k Cirkvi. Prioritou však, ako hovorí aj pápež František, je ochrana ľudských životov.

Na blud, že kostoly sú voči šíreniu vírusov, koronavírusov a iných infekcií imúnne, dobre reagoval kňaz R. Šaškovič tu: https://www.postoj.sk/63334/neverme-bludom-ze-v-kostoloch-sme-voci-virusom-imunni FAKT, ktorý niektorí „horlivci“ ignorujú je, že v Európe už na Covid-19 zomrelo asi 450 kňazov, ktorí budú v pastorácii chýbať navždy, nie len niekoľko týždňov zatvorených kostolov.

Do konca februára 2021 bolo na celom svete zaznamenaných viac ako 112,6 milióna prípadov nákazy a zomrelo už viac ako 2,5 milióna ľudí. S takmer 843-tisíc úmrtiami je Európa najviac zasiahnutým regiónom na svete. https://www.trend.sk/spravy/koronavirus-zomrelo-svete-viac-ako-2-5-miliona-ludi Na Slovensku zomrelo na Covid doteraz 7 270 ľudí, preplnené nemocnice a vyčerpaní zdravotníci nestíhajú dostatočne liečiť všetkých čo majú Covid aj iné ťažkosti. Pre porovnanie – v sezóne 2018/2019 zomrelo na Slovensku na chrípku 40 ľudí. (https://www.ta3.com/clanok/1196691/ako-je-to-s-umrtiami-na-covid-19-chripke-podlahne-ovela-menej-ludi.html )

„V priebehu novembra 2020 zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov spolu 5 842 osôb, čo je o takmer 36 % viac, ako bol počet zomretých v priemere za jedenásty mesiac predošlých päť rokov. V r. 2020 Covid-19 prispel k najväčšej úmrtnosti na Slovensku od 2. svetovej vojny.“ (Štatistický úrad, https://www.tvnoviny.sk/exkluzivne/2017887_ziadna-chripka-pozrite-si-ako-covid-19-prispel-na-slovensku-k-najvyssej-umrtnosti-od-2-svetovej-vojny ) Aj hovorca KBS Kramara citoval lekárov, ktorí hovoria „že ten covid, ktorý je tu teraz, nie je ten, ktorý tu bol na začiatku. Je oveľa horší, oveľa infekčnejší a zomiera oveľa viac ľudí," Aj kňaza, že ešte nikdy nevidel za niekoľko dní zomrieť toľko ľudí. https://slovensko.hnonline.sk/2308394-zomriet-tolko-ludi-za-niekolko-dni-som-este-nevidel-hovori-knaz-z-covidoveho-oddelenia

Kde je to lepšie?

Je pravda, že Matovičovo správanie má niekedy ďaleko od toho ako by mal konať štátnik a predseda vlády. Niektorí členovia koalície si škodiac Slovensku a dôveryhodnosti vlády upevňujú ego a preferencie škriepkami cez FB a kontroverznými mediálnymi vyhláseniami. Sulík má niekedy rozumné pripomienky, ale často koná ako keby jeho SAS chcela povaliť Matovičovu vládu podobne ako povalila vládu I. Radičovej. (poznáme dôsledky)

O skutočných či zdanlivých chybách vlády pri boji s pandémiou písali mnohí. Menej už o tom, že je nemožné ideálne zladiť niektoré oprávnené – ale parciálne a protichodné požiadavky, napríklad čím skôr otvoriť školy a zároveň maximálne brániť šíreniu pandémie. Ľahšie je robiť „hovorcu“ niektorým „záujmovým skupinám“ ako mať zodpovednosť za konečné rozhodnutie. Protikoronové opatrenia, ich intenzita, následnosť aj smutné rebríčky v úmrtnosti na milión obyvateľov sa v celej Európe podobajú, a s rozdielom pár týždňov striedajú. Aj to dokazuje, že dávať za všetko vinu Matovičovi je chyba a nespravodlivosť. A ešte viac viniť z toho ministra zdravotníctva Krajčiho, ktorý po 12 rokoch vlády Ficovho SMERu, do ktorej patril aj Pellegrini, zdedil jedno z najhorších zdravotníctiev v Európe.

Užitočnejšie je všimnúť si krajiny kde je situácia výrazne lepšia, a tri hlavné kritéria či podmienky, ktoré im k tomu pomohli.

  1. - krajiny, ktoré už pred nie mnoho rokmi zažili podobnú nákazu a poučili sa z toho. Napríklad Taiwan, ktorý zažil epidémiu SARS v roku 2002 a 2003. https://svet.sme.sk/c/22358119/ako-taiwan-zvladol-zabrzdit-koronavirus.html

  2. - Krajiny, kde je zdravotníctvo v podstatne lepšom stave, ako má Slovensko po 12 rokoch vlády a korupčného rozkrádania SMERu.

  3. - Štáty, kde výrazná väčšina obyvateľov rešpektuje vládne nariadenia a opatrenia proti Covid-pandémii viac ako na Slovensku.

    Inzercia

Nezatvorili kostoly, ale biskupov a kňazov

Keďže demagógia o tom, že zatvorené kostoly sú prejavom neslobody a útokom proti Cirkvi, aký nespravili ani komunisti, sa šíri podnes, treba pripomenúť niekoľko podstatných faktov. Napríklad že vo viacerých krajinách na čele s boľševickým Ruskom komunisti stovky kostolov zničili. V koncentračných táboroch komunistickej Severnej Kórei je asi 150-tisíc politických väzňov, z čoho polovicu tvoria kresťania. (Odporúčam prečítať svedectvo tu https://www.topky.sk/cl/11/1626019/Zverstva-v-pracovnych-taboroch-KLDR--Byvala-dozorkyna-rozpovedala-o-ohavnostiach ) Kostoly tam nie sú žiadne.

Klement Gottwald, ktorý už v r. 1929 povedal, že československí komunisti sa v Moskve učia ako zlikvidovať svojich oponentov, povedal v júni 1948: „Je nutné cirkev neutralizovať a dostať ju do svojich rúk tak, aby slúžila režimu.“ Postupne zrušili cirkevné školy, katolícke spolky aj tlač, odpočúvali biskupov, zhabali cirkevné majetky, založili „Katolícku akciu“ ktorá mala byť hovorcom cirkvi namiesto episkopátu …. V lete 1949 Svätá stolica dekrétom exkomunikovala jej členov, aj členov Komunistickej strany. V Júni 1949 internovali arcibiskupa Berana, ktorého predtým väznili nacisti spolu s ďalšími 2 750 duchovnými z celej Európy v koncentračnom tábore Dachau. Následne internovali všetkých českých a slovenských biskupov okrem jedného. Viacerých uväznili. V Januári 1951 odsúdili 3 slovenských biskupov. Vojtaššák dostal 14 rokov, Gojdič a Buzalka doživotie. Neskôr dostali mnohoročné väzenie biskupi Hopko a Barnáš, ďalší boli v domácom väzení.

V noci z 13. na 14. apríla 1950 pri „Akcii K“ uväznili 2 376 rehoľníkov (z toho na Slovensku 1 100 z 15 rádov) a zlikvidovali 219 kláštorov. Majetok vrátane stáročia budovaných knižníc z časti rozdali rôznym inštitúciám, časť zničili alebo rozkradli. Rehoľníci skončili vo väzení alebo internačných táboroch, kde konali nútené práce. Predchádzal tomu politický proces s predstaviteľmi rádov, ktorých počas jeho príprav aj mučením a drogami nútili k podpisu priznania, a potom odsúdili od doživotia po 9 rokov väzenia.

Následne v „Akcii R“ od mája do septembra 1950 internovali 11 896 rehoľníc z 56 rádov a zabavili ich majetok. Časti z nich dovolili vykonávať prácu v zdravotných či sociálnych zariadeniach, (hlavne pre nedostatok kvalifikovaného personálu) časť šla inde. Ešte v r. 1962 niektoré previezli z nemocníc „do výroby“, kde museli napr. ešte aj na Vianoce – 24. decembra na poli vyberať repu. https://www.aktuality.sk/clanok/752846/sestra-maria-nonnata-vrbova-vyviezli-nas-na-pole-a-tam-sme-vyberali-repu-aj-na-stedry-den/ Konali sa aj politické procesy s rehoľníčkami.

V júli 1950 vládnym nariadením zrušili diecézne semináre. Zostal len jeden pre Čechy a Moravu, a jeden pre Slovensko, pod riadením a dozorom komunistov, čo trvalo do roku 1990.

Gréckokatolícku cirkev oficiálne zlikvidovali násilným zlúčením s Pravoslávnou, podriadenou Moskve. Zatvorili aj diecéznych kňazov, a viacerým zobrali „štátny súhlas“ na vykonávanie pastorácie. Samostatnou kapitolou je komunistickou stranou založené a ovládané hnutie Pacem in Terris, ktorého hlavnou úlohou bolo podriadiť Cirkev záujmom ateistickej totalitnej diktatúry.

Podstatný rozdiel

Podstatný rozdiel medzi komunistickou vládou a súčasnou „liberálnou“ či občianskou demokraciou je aj v slobode médií. Tú komunisti zrušili, a všetky médiá i školy zneužívali na svoju politickú, ateistickú a proticirkevnú propagandu. Dnes majú kresťania úplnú slobodu tvoriť a riadiť vlastné médiá, printové aj elektronické. A v štátnych dostávajú priestor o akom sa nám za vlády KS ani nesnívalo. Rehoľníci slobodne vykonávajú mnoho pastoračných, kultúrnych a sociálnych aktivít, v čase pandémie cez internet vysielajú bohoslužby a viacerí rehoľníci i diecézni kňazi pomáhajú v nemocniciach zachraňovať ľudí postihnutých koronavírusom.

Podstatný rozdiel medzi komunistickou a súčasnou vládou je najmä v tom, že komunisti vyššie uvedené „opatrenia“ robili aby zlikvidovali a ovládli cirkev, a súčasná vláda zatvorila popri inom aj kostoly aby chránila zdravie a ľudské životy.

Potrebná diskusia, český príklad

Kostoly (ale napríklad aj školy) sú už zatvorené príliš dlho. Možno a treba kriticky diskutovať o miere, dĺžke a forme konkrétnych protikoronových „kostolných“ opatrení, a ich primeranosti aj vzhľadom na obmedzenia v iných oblastiach. Väčšina veriacich pri obmedzenej prevádzke predpisy dodoržiavala, ale boli aj takí, čo pri miernych opatreniach chodili bez rúška, alebo im trčal nos. (Alebo prišli aj chorí.) A nie každý kňaz ich vykáže z kostola s tým, že porušujú 5. božie prikázanie ohrozovaním zdravia a života seba aj blížnych. Pri skutočnom dodržiavaní „predpisov“ by mohol byť inšpiratívny príklad v ČR. Tam na jar 2020 istú dobu tiež platil úplný zákaz verejných bohoslužieb. V súčasnosti, za podobnej covidovej situácie ako v SR, sú tam kostoly otvorené na osobnú modlitbu, vysluhovanie sviatostí a bohoslužby do 10 % kapacity chrámu.

Predseda ČBK arcibiskup Graubner k zavedeniu sprísnených opatrení v boji s pandémiou 1. 3. 2021 napísal: „... Naléhavě vás žádám, abychom tato opatření důsledně dodržovali. Važme si toho, že se dále můžeme setkávat, byť v omezené míře. Obcházeni a nerespektování opatření není uměním ani hrdinstvím, ale naopak hazardem s lidskými životy. V některých farnostech se všichni nedostanou na mši svatou každou neděli. Využívejte, prosím, i všedních dnů k účasti na mši svaté či aspoň k tiché adoraci....  https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/210301slovo-arcibiskupa-graubnera-ke-zprisnenym-opatrenim

Nevedomosť alebo demagógia

Hlásať v súčasnej situácii, že kostoly nezatvorili ani komunisti je však zavádzajúca polopravda, ignorujúca podstatné fakty, rozdiely a súvislosti. Používať to ako „dôkaz“ že Matovičova vláda tým obmedzuje slobodu viery a cirkvi horšie ako komunisti je hrubá demagógia. Tí čo to hovoria, píšu a šíria, tým podporujú bývalých komunistov a ich komplicov, Smer a spol., sro.

Podľa prieskumu agentúry Focus za február 2021 by Ficov SMER a z neho vychádzajúci Pellegriniho HLAS volila tretina občanov Slovenska. Spolu s Kotlebovou ĽSNS by získali pohodlnú väčšinu 84 zo 150 poslancov parlamentu. http://nl.sme.sk/su/ssm/bssp?mId=510550&slId=11007722?dom=domov&aId=22606579 Uvedomujeme si čo to znamená? Ako stručne, slušne a výstižne charakterizovať tých, čo veria, že takáto koalícia by rýchlo a bez obmedzení zastavila Covid-pandémiu a nie vyšetrovanie korupčno-justično-politických káuz?

Odporúčame

Blog
Blahoslavený sudca, mučeník novinár

Blahoslavený sudca, mučeník novinár

Pápež František schválil dekrét o mučeníctve talianskeho sudcu R. A. Livatinu, zavraždeného mafiou. V blízkej dobe ho čaká blahorečenie. Slovenskú republiku od jej založenia JUDr. Mečiarom až po 12 rokov vlády JUDr. Fica ovládali v najvyšších štátnych funkciách pôsobiaci právnici, aktívne budujúci nespravodlivý korupčno-mafiánsky systém. Jeho očista začala až po nástupe súčasnej vlády, po vražde novinára Kuciaka 21. februára 2018. Ten je podobne ako sudca Livatino mučeníkom spravodlivosti.

Blog
Rok v živote oravského vychoša: február

Rok v živote oravského vychoša: február

Po januárovej odmlke zapríčinenej uzáverou škôl, nadväzujem na sériu „oravského roka“ februárovým vydaním. K týždňu zatvorených škôl kvôli covidu sa pridal aj týždeň zatvorených škôl kvôli jarným prázdninám. Na konci mesiaca som teda napočítal len dva týždne v Trstenej. V týždni pred prázdninami po jari ani stopa, v týždni po prázdninách zasa ani náznak niečo iného ako jari samotnej. Aj takéto to tu je. Pestré. Radostné. A Uspievané.

Denník Svet kresťanstva