Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. marec 2021

Dap. C. Galiziová a Ján Kuciak Malta a Slovensko

Pamätám si, keď média priniesli správu o vražde maltskej novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej, moje prvé myšlienky boli: To sa stalo určite v nejakom balkánskom štáte, to sa na Slovensku nemôže stať, nás sa to netýka. Niekoľko mesiacov neskôr sa svet dozvedel o vražde novinára J. Kuciaka a M. Kušnírovej, mne prešiel mráz po chrbte a uvedomil som si, že my sme ten "balkánsky štát."
Dap. C. Galiziová a Ján Kuciak       Malta a Slovensko

Pri čítaní knihy Liečiť zlo láskou, som narazil na úsek, kde MUDr. A. Neuwirth spomína na Maltu. Autor píše: ,,Prv než som mal odísť do Ríma, vykonával som návštevy u jednotlivých ministrov. Osobitnú pozornosť som venoval problémom konferencie: Rozvoj a vývoj populácie pripravovanej na september v Káhire. Rokoval som s A. Rakúsom a ministrom práce a sociálnych vecí J. Brockom, ktorého som presvedčil, aby šiel do Káhiry. Úradníci na ministerstve totiž nemali veľký záujem zainterestovať ho do tejto veci. Napokon tam však šiel a podľa očakávania splnil svoju úlohu. 

(SR a Malta boli jediné európské štáty, ktoré podporili stanoviská Sv. stolice)." Písal sa rok 1993. (1) Vo mne vtedy ostal akýsi základný pozitívny pocit, že Malta našla odvahu a spojila sa so Slovenskom pri podpore Sv. stolice chrániť život.

Odvtedy už prešlo veľa rokov, ďaľšia správa spojená s krajinou Malta bola smutná. V októbri 2017 prišla zvesť o smrti spomínanej novinárky, ktorá bezprostredne súvisela s jej prácou. Vo februári 2018 svet obletela správa o J. Kuciakovi a M. Kušnírovej. 

V obidvoch krajinách sa začali diať nevídané veci. Prišlo k dramatickému zlomu, ktorý si nikto nevedel ani len predstaviť. Vtedajší prezident A. Kiska sa ocitol v nie jednoduchej situácii, preberá na seba zodpovednosť a vstupuje do stretu s vládou, premiérom. Chcem zdôrazniť, že A. Kiska vtedy prejavil pevný postoj, ktorým nariadil neodkladnú rekonštrukciu vlády. To nesmieme brať ako samozrejmú vec! 

Začínajú sa vyplavovať veci, o ktorých sme ani len netušili, alebo sme si len potichu mysleli, že sa dejú. Prišli voľby a nová vláda. Myslím, že súčasná vláda by si mala viac uvedomovať, aké udalosti predchádzali jej vzniku.

Každá krajina má svoje body zlomu, či už pozitívne alebo negatívne. Pripomeniem príbeh Poľska.

Bola to návšteva Jána Pavla II. v r. 1979. V Krakove sa 10. júna zišiel najväčší dav v poľských dejinách 2-3 milióny ľudí. Pápež sa prihovára k ľudu týmito slovami:  Teraz, povedal Ján Pavol II. jeho ľud prežíva "veľké birmovanie dejín" nové pomazanie Duchom Svätým, na výročie sv. Stanislawa a milénia pokrstenia Poľska. Pred odchodom z Krakova, v ktorom mi je drahý každý kameň, každá tehla, pred odchodom z môjho Poľska, ktoré ho prijalo tak, ako neprijalo za tisíc rokov nijakého svojho syna, pred odchodom ich chce o niečo požiadať:

Musíte byť silní, drahí bratia a sestry... Musíte byť silní silou viery... Túto silu potrebujete dnes väčšmi než v ktoromkoľvek inom čase. Musíte byť silní silou nádeje, nádeje, ktorá prináša radosť zo života a nedovoľuje nám zarmucovať Ducha Svätého. Musíte byť silní láskou, ktorá je silnejšia než smrť...a pomáha nám uskutočniť veľký dialóg s človekom a svetom, ktorý spočíva v dialógu so samotným Bohom, s Otcom skrze Syna v Duchu Svätom v dialógu spásy... Keď sme silní Duchom Božím , sme silní aj vierou v človeka... Preto sa netreba ničoho báť... Preto... vás prosím: nikdy nestraťte vieru, nebuďte sklamaní, nedajte sa odradiť.. Prosím vás: majte vieru a vždy hľadajte duchovnú silu u Neho, z ktorého ju čerpali nespočetné generácie našich otcov a matiek.Nikdy sa od Neho neodtrhnite. Nenechajte si vziať duchovnú slobodu... Nikdy nepohŕdajte kresťanskou láskou, ktorá je najväčšia zo všetkých a ktorá sa nám ukazuje skrze kríž...

Pápežov starý priateľ a kolega-filozof otec Józef Tischner sa nazdával, že ľudia dospeli počas pápežovej návštevy k zásadnému rozhodnutiu: ,,Prestaneme klamať." Bolo to racionálne rozhodnutie. No dôležité sú aj inštinkty, a podľa Tischnera výsledkom pápežovej návštevy bolo aj to, že masy ľudí inštinktívne pochopili, že základom akéhokoľvek vážného protestu voči ,,nim" musí byť mravná obroda medzi ,,nami." (2)

Inzercia

Pred krátkým časom uplynuli  3 roky od odchodu  J.Kuciaka a jeho snúbenice. Počas týchto 3 rokov, sme boli svedkami postupného odkrývania korupčných schém obludných rozmerov. Polícia, prokuratúra, súdy, finančná správa - žiaľ korupcia bola prítomná vo všetkých vrstvách štátu. Ján a Martina pokračovali v ceste hľadania pravdy, na ktorú sa vydali už naši otcovia a dedovia v časoch komunizmu.

To je úloha, v ktorej musíme pokračovať každý z nás.  Je to úloha až za hrob, ako to povedal J. Patočka, významný český filozof.

 

(1) A.Neuwirth, R.Lesňák: Liečiť zlo láskou, Kalligram, Bratislava 2001

(2) G.Weigel: Svedok nádeje, ŽIVOTOPIS PÁPEŽA JÁNA PAVLA II. I.DIEL, 2000

 

 

 

Pochádzam z Oravy, z dediny pod Babiou Horou. V r. 1912 z Krakowa vystúpil na vrchol B.Hory V.I Lenin, a preto tam mal osadený pamätník. O niekoľko desaťročí neskôr tam prichádza z Krakowa K. Wojtyla. Dnes tam nájdete jeho pamätník. Zaujímam sa o kultúru a ekonomiku. Moje heslo: Kde je cieľ, tam je vôľa!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
MUDr. A.Neuwirth-Moje spomienky

MUDr. A.Neuwirth-Moje spomienky

Kdesi v pozadí stojí Prof.Tomislav Kolakovič, ktorý prišiel na Slovensko začiatkom jesene 1943. Za krátky čas pôsobenia zasial horčičné zrniečko, z ktorého vyrástlo dielo nepredstaviteľných rozmerov. Tento príbeh nemá v Európe obdobu.

Blog
Obri - Nefilim IV.

Obri - Nefilim IV.

V poslednej časti článku sa budem venovať možným dôkazom existencie obrov a vyvodím z celého príbehu nejaké morálne ponaučenie.

Blog
Rok svätého Jozefa: Príhovor z neba. Boh má prednosť!

Rok svätého Jozefa: Príhovor z neba. Boh má prednosť!

Modlil som sa: "Jozef, pred svetom si bol otcom Ježiša. A bol si robotník, stolár, a bol si vzorom pre svojho Syna. Naučil si ho remeslu a on bol dobrým robotníkom v dielni a ešte lepším Robotníkom vo vinici svojho Otca. Prihovor sa, prosím, u svojho Syna, aby som túto prácu mohol dokončiť teraz. Ty, Jozef, patrón robotníkov. Ja som teraz robotník a potrebujem Pánovu pomoc v tejto práci. Prosím.“

Denník Svet kresťanstva