Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. január 2014

Saleziáni pôsobia na Slovensku 90. rokov

logo_sdb_90rokov.jpg Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia slávia v tomto roku 2014 90. výročie začiatku svojej činnosti na Slovensku.Poslaním saleziánov je usilovať sa o spásu mládeže, ako aj o jej výchovu a sprevádzanie. Zakladateľom rehole saleziánov je svätý Já...

Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia slávia v tomto roku 2014 90. výročie začiatku svojej činnosti na Slovensku.Poslaním saleziánov je usilovať sa o spásu mládeže, ako aj o jej výchovu a sprevádzanie. Zakladateľom rehole saleziánov je svätý Ján Bosco.

Prví dvaja slovenskí saleziáni kňazi Viliam Vagač a Jozef Bokor prišli 7. septembra 1924 večer do Šaštína a na druhý deň, na sviatok Narodenia Panny Márie, 8. septembra 1924, prevzali tamojšiu faru a správu pútnického chrámu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Vo svojich zápiskoch salezián Viliam Vagač spomína: „Teda 8. septembra 1924 nám dala Panna Mária do opatery slávne pútnické miesto Šaštín. V ten deň sme už obaja – don Bokor i ja spovedali, bolo veľa svätých prijímaní, kázali sme i slávili bohoslužby.“

V roku 2014 pripravuje rehoľa saleziánov na Slovensku viaceré podujatia venované tomuto 90-temu výročiu. K najväčším udalostiam roka bude patriť usporiadanie Medzinárodných saleziánskych športových hier PGSI 2014 v Bratislave, s účasťou asi 1100 mladých z 15 krajín sveta (viac na www.pgsi2014.sk). Saleziánska rodina oslávi 90 rokov svojho pôsobenia na Slovensku na ďakovnej púti 29. augusta 2014 v Šaštíne. Saleziáni pripravujú v roku 2014 ajvydanie kníh o svojej histórii pod Tatrami a o živote a pôsobení saleziánov. Od jesene zároveň prebieha natáčanie – výroba medajlónov (dokumentov) s názvom „Deväťdesiat rokov v službe slovenskej mládeže“, o starších ešte žijúcich saleziánoch. Pri príležitosti 90. výročia vyšlo aj DVD „Stretko“,ktorého zámerom je prostredníctvom mladých ľudí priblížiť základné pojmy saleziánskeho ducha i fungovanie saleziánov. Paralelnou líniou dokumentu je aj pripomenutie si putovania relikvií dona Bosca na Slovensku v apríli 2013. Viaceré aktivity a podujatia budú prebiehať aj v miestnych saleziánskych strediskách na Slovensku.

Inzercia

Slovenská provincia má aktuálne 212 spolubratov, ktorí pôsobia v 18 mestách Slovenska, tiež v dvoch komunitách v Rusku a v jednej v Azerbajdžane. Ako vychovávatelia a pedagógovia sa saleziáni venujú práci s mladými v strediskách - oratóriách, farnostiach, na misiách, na školách a internátoch, i v ústave pre mladistvých. Na východnom Slovensku sa dlhodobo venujú aj práci s Rómami v Bardejove – Poštárke a na sídlisku Luník IX v Košiciach.

Medzi známe osobnosti saleziánov na Slovensku patria Boží služobník Titus Zeman, s povesťou mučeníka (saleziáni začali proces jeho blahorečenia, momentálne prebieha rímska fáza), básnici Gorazd Zvonický, Štefan Sandtner, profesori teológie a filozofie Andrej Dermek, Jozef Heriban a Anton Hlinka, bývalý provinciál a spisovateľ Ernest Macák, historik Milan Ďurica a ďalší.

Oslavy 90. výročia príchodu saleziánov na Slovensko sa v auguste 2014 prepoja aj s celosvetovo sláveným jubilejným rokom 200-ročnice narodenia zakladateľa saleziánskej rodiny, svätého Jána Bosca.

Viac informácií o Saleziánoch dona Bosca nájdete na www.saleziani.sk

Peter Novák

Odporúčame

Blog
M. Šimečka a kultúrna vojna slovenských biskupov

M. Šimečka a kultúrna vojna slovenských biskupov

„Kulturní válka je děsivá tím, že jejím největším nepřítelem je tolerance. Slovensko se do takové války začíná propadat.“ Tak reagoval bývalý šéfredaktor denníka Sme M. Šimečka na pastiersky list biskupov z decembra 2013. Táto vojna ohrozujúca základy kresťanskej civilizácie i demokracie sa financuj...

Blog
Keď vláde robí opozíciu prezident....

Keď vláde robí opozíciu prezident....

Česko má novú vládu, nového prezidenta a ak sme im ich doteraz tak trochu závideli, odteraz im naozaj už niet, čo! Od zvolenia Zemana za prezidenta si Česko prechádza nezávideniahodnú cestu, posiatu škandálmi pravicovej vlády, ako skopírovanej z Dumasových románov so scénami typu: „kráľova milenka...