Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. február 2014

Slovenské zlato na ruskej vlajke?

Nadšenie, eufória, superlatívy.... taká bola atmosféra po zisku zlatej olympijskej medaily pre Slovensko biatlonistkou Anastasiou Kuzminovou v Soči. Ale už dva dni po tomto úspechu začali špekulácie o tom, kto vlastne je medailistka a prečo preteká za Slovensko? A je to vlastne vôbec slovenská medai...

Nadšenie, eufória, superlatívy.... taká bola atmosféra po zisku zlatej olympijskej medaily pre Slovensko biatlonistkou Anastasiou Kuzminovou v Soči.

Ale už dva dni po tomto úspechu začali špekulácie o tom, kto vlastne je medailistka a prečo preteká za Slovensko? A je to vlastne vôbec slovenská medaila, keď len donedávna pretekala za Rusko?

V týchto špekuláciách odznelo všeličo. Od hodnotenia športového výkonu cez jej životnú cestu až po nacionalisticky ladené úvahy o tom komu získaná medaila vlastne patrí? Patrí vôbec Slovensku, keď ju získala športovkyňa, ktorá svoju špičkovú úroveň dosiahla vo svojej vlasti v Rusku?

Myslím, že odpoveď je jasná. Zlatú olympijskú medailu v biatlone získala Anastasia Kuzminová, ktorá sa narodila a vyrástla v Rusku. To bolo a bude navždy jej vlasťou. Medailu, ale získala pre svoju domovinu Slovensko, ktoré ju prijalo, keď sa rozhodla opustiť vlasť a nájsť si nový domov.

„Lebo domov je miesto, kde žijeme a vlasť, kde sme sa narodili.“

Na športovom úspechu Nasti je najpozoruhodnejší dôvod, prečo opustila svoju vlasť. Vlasť jej poskytla všetko čo potrebovala pre úspešnú športovú kariéru; podmienky, ktoré si možno na Slovensku nevieme ani predstaviť.

Ale Nasťa je nielen športovkyňa, ale aj žena a matka. Ľudia okolo nej naháňajúci body, úspechy, medaily... odmietli rešpektovať jej túžbu a skutočné poslanie, ktoré má pre život a bránili jej v prirodzenom práve na výchovu syna.

Inzercia

Rozhodla sa (zaiste nie ľahko) a odišla. Opustila výborné športové podmienky, príbuzných, priateľov aj vlasť. Túžba po synovi a rodine v nej zvíťazila, preto si našla svoj nový domov a aj podmienky pre špičkový šport u nás na Slovensku. Jej rozhodnutie je v ére úpadku hodnôt a krízy rodiny najväčším víťazstvom nielen pre ňu, syna a manžela, ale aj pre celý svet. Je viac ako zisk zlatej olympijskej medaily...

Bravó, Nasťa, za športový výkon, ale aj za príklad pre všetkých, ktorí túžime po spoločnosti v ktorej, je najvyššou hodnotou rodina.

Pavel Kravec

venované na sviatok sv. Valentína 2014 mojej manželke Martuške, matke 6 detí.

Odporúčame

Blog
Kto sa (ne)stane prezidentom?

Kto sa (ne)stane prezidentom?

Je po prvom kole prezidentských volieb a Slovenskom dnešných dní rezonuje otázka: „kto sa stane novým prezidentom?“ Prvé kolo skončilo víťazstvom až troch kandidátov: prvý síce zvíťazil, ale jeho len tesné víťazstvo má „kyslú“ príchuť obavy možnej budúcej prehry, víťazstvo druhého je nielen víťazstv...

Blog
Prečo podporujem Jána Čarnogurského

Prečo podporujem Jána Čarnogurského

To, čo hľadám u iných ľudí, a zriedka nachádzam u politikov, sú obdivu hodné vlastnosti, ktoré som sa ako malý americký chlapec naučil v skautingu: dôveryhodný, oddaný, nápomocný, priateľský, zdvorilý, láskavý, pozorný, poslušný, sporivý, statočný, čistý, úctivý. Takýto charakter som videl u Jána Ča...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.