Prečo podporujem Jána Čarnogurského

To, čo hľadám u iných ľudí, a zriedka nachádzam u politikov, sú obdivu hodné vlastnosti, ktoré som sa ako malý americký chlapec naučil v skautingu: dôveryhodný, oddaný, nápomocný, priateľský, zdvorilý, láskavý, pozorný, poslušný, sporivý, statočný, čistý, úctivý. Takýto charakter som videl u Jána Čarnogurského po celých 23 rokov, čo žijem na Slovensku. Jeho odvaha a predvídavosť sú evidentné už od jeho disidentského obdobia, no ani ako politik nikdy neváhal vyjadriť svoje myšlienky o tom, čo je správne a pre Slovensko najlepšie.

Dôverujem jeho lojalite Slovensku. Naučiť sa po slovensky je pre mňa ťažké, a zvyšuje to moju úctu k Slovákovi, ktorý hovorí plynule po anglicky, rusky, nemecky, francúzsky. Taký jazykový talent je užitočný pre každého prezidenta a cestovateľa.

Keď sa Ján Čarnogurský vrátil k advokátskej praxi , občas som s ním zašiel na kávu a často som sa stretal s tým, že sa na neho obrátili bežní ľudia s prosbou o právnu radu. Správal sa k nim zdvorilo a snažil sa pomôcť. Bol priateľský slovenským spôsobom pomalého budovania priateľstva. Vždy rešpektoval zákony, a preto ma poburoval spôsob ako ho atakoval Mečiar a ďalší skorumpovaní politici. Na muža, ktorý žil so svojou ženou a deťmi v normálnom dúbravskom paneláku útočil vlastník 27 miliónového domu financovaného pochybnými metódami! Teraz Ján Čarnogurský žije v modernom byte, ešte stále v Dúbravke, slušne, no vôbec nie márnotratne alebo okázalo.

Spomínam si, ako na konci roka 1991 jeho Slovenská vláda vyslala na konferenciu do Veľkej Británie širokú škálu zástupcov slovenských politických strán, aby diskutovali o vzťahoch s Čechmi. Slovenská delegácia zahŕňala spojencov, ako KDH, VPN a maďarské strany, a tiež protivníkov ako HZDS a SNS. Česká vláda v tom čase poslala iba členov ODS, takže to bol skôr výlet do Veľkej Británie, než skutočná diskusia medzi alternatívnymi hlasmi. Väčšina politikov by aj dnes radšej poslala na štátom financovaný výlet svojich priateľov, ale ja by som bol rád, keby náš prezident konal tak, ako Ján Čarnogurský v snahe konštruktívne riešiť problémy. Bol som hrdý na to, že som v Slovenskej delegácii.

Ján Čarnogurský je najlepším prezidentským kandidátom, a tak má aj moju podporu (Američana na Slovensku.)

Tom Grey
Autor prišiel na Slovensko ako ekonomický poradca slovenskej vlády Jána Čarnogurského v rokoch 1991 – 1992. Žije v Bratislave, je ženatý a má štyri deti.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo