Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. marec 2014

Pomôžu kresťania Ficovi?

Najnovšie informácie z katolíckeho prostredia, ktoré som dostal, zvyšujú pravdepodobnosť prieskumami predpovedaného víťazstva R. Fica. Ak sa to splní, tak to bude, podobne ako víťazstvo I. Gašparoviča v prezidentských a Ficovho Smeru v parlamentných voľbách, aj nemalou zásluhou niektorých kresťanov,...

Najnovšie informácie z katolíckeho prostredia, ktoré som dostal, zvyšujú pravdepodobnosť prieskumami predpovedaného víťazstva R. Fica. Ak sa to splní, tak to bude, podobne ako víťazstvo I. Gašparoviča v prezidentských a Ficovho Smeru v parlamentných voľbách, aj nemalou zásluhou niektorých kresťanov, vrátane J. Čarnogurského. Preto ho nebudem voliť, aj keď je samozrejme zásadne lepším kandidátom než Fico.


Prednedávnom bol na Postoy-i článok, ktorého autor sa pýtal prečo by vlastne mal R. Fico kandidovať na prezidenta, keď tým iba stratí moc premiéra, ktorý má väčšie právomoci. Včera som dostal od kamaráta varovnú správu: mnohí, vrátane kresťanov, ktorí sú veľmi nespokojní s dvojročnou vládou Smeru sa chystajú voliť za prezidenta R. Fica. Podľa seriózneho zdroja „Na Orave je velkoplosne rozsireny nazor, ze ten kto nechce Fica a SMER v politike, tak ma volit za prezidenta Fica , lebo tym ho odstavi od politickeho vplyvu a Smer sa bez Fica rozpadne.“ To je tragický omyl, naivita, alebo šikovne vymyslená taktika R. Fica a jeho podporovateľov. Preto treba uviesť aspoň stručne základné argumenty.


Prezident má zo zákona naozaj menšie právomoci ako premiér. Ale keď tento prezident fakticky riadi stranu, ktorá pomocou väčšiny v parlamente tvorí zákony a menuje, kontorluje a odvoláva vládu, tak má vlastne zlúčené právomoci premiéra aj prezidenta. Strana Smer je vládou jedného muža – R. Fica, podobne ako bolo HZDS stranou V. Mečiara. Tento spolok má zo svojej vlády také výhody, že nebude mať žiadne dôvody, aby sa vlády vzdal. Fico ako prezident sa bude môcť vyhovárať, že nesplnil predvolebné sľuby a formálne nenesie za nič zodpovednosť, aj keď cez faktické riadenie Smeru bude mať moc. Výhovorky mu u mnohých prejdú ešte lepšie, ako keď sa za svojej prvej vlády vyhováral že on - premiér- nenesie žiadnu zodpovednosť za nástenkové tendre, kauzu emisií a ďalšie miliardy rozdané cez garážové firmy a iné machinácie zbojníkom rôzneho druhu.


Navyše prezident menuje sudcov a prokurátorov, a to zvlášť na vedúce miesta. Na prípade D. Harabína a generálneho prokurátora menovaných JUDr. Gašparovičom jasne vidídno, aké zničujúce dôsledky to môže mať na beztak zlú justíciu a vymožiteľnosť práva a spravodlivosti. Na prípade Mečiarovych amnestií vidíme aké zlo môže štátu a národu spôsobiť prezident aj za niekoľko dní vlády.Aj Fico môže podobným spôsobom zabezpečiť sebe a svojim verným faktickú nedotknuteľnosť za hocičo.


Základným princípom demokracie je oddelenie zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci, pričom pri parlamentnej demokracii by mal byť prezident nadstraníckou kultúrnou a morálnou autoritou. R. Fico od svojho vstupu do Komunistickej strany prenasledujúcej cirkev a porušujúcej základné ľudské práva nikdy nebol nadstranícky. O morálnej autorite ani nehovoriac. A jeho prezidentská kandidatúra v reálnej sitácii Slovenska roku 2014 znamená pokus o ďalšiu koncentráciu moci. Presne v duchu komunistických tradícii.


V tom má J. Čarnogurský pravdu. On však k súčasnému zlému stavu výrazne prispel.


Nepopieram väčšinu Čarnogurského kvalít, ktoré tu aj inde viacerí opísali. Napriek tomu ho voliť nebudem. Nebudem ho voliť ani napriek tomu že:


- Na jeseň 1989 som pred budovou súdu na Záhradníckej manifestoval za jeho oslobodenie.


- V jednom z posledných čísiel Slovenského Denníka som publikoval článok, ktorý bol jeho faktickou podporou a "obhajobou".


- Zakladal KDH


- Má na slovenské pomery nadpriemerný rozhlad, štátnické schopnosti, pozitívne zásluhy z čias komunizmu, a stál proti Mečiarovej bande.


Nemôžem ho voliť pre viaceré jeho výroky a skutky za posledných cca 10-15 rokov, a pre informácie, ktoré som sa o ňom dozvedel:


- Na ktorési výročie 17. Novembra v TV diskusii na argument komunistu, ktorý zhoršujúcu sa sociálnu situáciu ilustroval tým že sa stavia menej bytov, Čarnogurský nonšalante odvetil, že „ale sa stavajú väčšie, takže je to vlastne jedno“. Arogantná necitlivosť ludí, ktorí majú vysoko nadpriemerné príjmy.


- Povedal, že Mečiarove amnestie a skutky by sa v mene štátnosti nemali vyšetrovať. = Totálny morálny relativizmus, uctievanie štátu stojeceho nad človekom, príspevok k právnemu bezvedomiu na Slovensku.

Inzercia


- Po páde vlády I.Radičovej podporoval koalíciu KDH+Smer, lebo vraj majú blízke konzervatívne hodnoty. Potom pozitívne ocenil víťazstvo Smeru s tým, že je to dobre, lebo Slovensko potrebuje stabilnú vládu. Keď som sa ho v diskusii v UPC pýtal, či má aj iný dôvod, lebo komunisti tu mali 40 rokov stabilnú vládu - a ako sme dopadli v porovnaí s Rakúskom a jeho nestabilnými demokratikými vládami, pohrdlivo odvetil, že to už dnes nikoho,nezaujíma a viac neodpovedal. (viď článok http://www.postoy.sk/na_co_zabudli_carnogursky_duda_hrib Postoy.sk) Teraz po 2 rokoch varuej ako cchce Fico nebezpečne a škodlivo koncentrovať moc. Veď to je komunistický systém a zabezpečí to ešte stabilnejšiu vládu !!!


- Jeho vyjadrenia ku sporu Ruska a Ukrajiny sú dosť povážlivé


- Síce nezodpovedá za skutky dospelého syna, ale ten zaručene hlavne kvôli otcovi získal lukratívny kšeft právneho zastupovania Trnavskej arcidiecézy za mons. Sokola. A zobral 1,6 milióna eur odstupného (to je zlatý padák z cirkevných peňazí !! - aj o tom mám článok) za R. Bezáka. A o 2 dni po Bezákovom odvolaní už písal výpovede zamestnancom diecézy.


- A info z minulosti - Slovensko kriticky trpí tým, že nemá žiadne konzervatívne - kreťanské noviny. Veľkú šancu mal Slovenský denník. Zmarila sa zlým vedením redakcie, ktorú určilo a riadilo vtedajšie vedenie KDH (na čele s J.Č.) V redakcii bol aj komunisticko-eštebácky človek ovplyvňujúci jej chod. Upozornenie na túto zásadnú chybu J.Č. tiež odbil mávnutím ruky a vetou v zmysle "no a čo, to je za nami.."


- Zásadnou chybou našej pravice je roztrieštenosť. Jeho prezidentská kandidatúra, v situácii roku 2014, keď už nemá šancu dostať sa do 2. kola je fakticky triešteníma oslabením pravice. Aj keď o to sa samozrejme pričinili viacerí.


Samozrejme nemôžem voliť žiadneho bývalého komunistu. Ani niekoho, kto sa čase „normalizácie“ hlásil do KS. Príklad liberála, podnikateľa a multimilionára P. Ruska je dostatočný. Aj keď obrovská korupcia a provízie pri štátnych zákazkach sú nesporne omnoho väčším úžerníctvom než 12% úroky ktoré Kiskovi Fico vyčíta. Ani nehovoriac o daniach a zdieraní živnostníkov a drobných podnikateľov.


Kiska sa príliš dlho vyhýbal diskusii, údaje o pôvode jeho majetku a spôsobe podnikania sú na môj vkus stále nedostatočné. Otec A. Kisku to ako komunisticcký káder dotiahol na podpredsedu ONV." (Sme, 11.3.2014) Tam riešil aj školstvo, náboženstvo a kultúru.


M. Kňažko sa napriek novembrovým zásluhám a nesporným kvaalitám na môj vkus príliš zdiskreditoval tým, ako pomohol Mečiarovi získať moc.


Nemám čas a chuť analyzovať ďalších kandidátov. Hlasy tým, čo majú minipreferencie prepadnú.


Keď nie ináč, tak vylučovacou metódou zostáva niektorý z politikov dlhodobo spájajúcich kresťanstvo a demokraciu.


Na záver výrok súčasného premiéra a kritérium dobrej politiky podľa troch pápežov:


„Keď ide o moc, tak neexistuje žiadna morálka ani etika" (R. Fico, 2010)


Nedostatok istoty sprevádzaný korupciou štátnych úradov, šírením nečestných prameňov obohacovania a ľahkého zisku spočívajúcich na ilegálnej a špekulatívnej činnosti, je jedna z hlavných bŕzd rozvoja a hospodárskeho poriadku.“ (Ján Pavol II. , Centesimus annus)


„Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku je základnou úlohou, ktorej musí znova čeliť každá generácia...“ (Benedikt XVI., encyklika o Láske)


„„Podľa sociálnej náuky cirkvi je politika jednou z najvyšších foriem milosrdnej lásky, pretože je to služba obecnému dobru. … Nemožno vládnuť bez lásky k ľudu a bez pokory! … Nikto z nás nemôže prehlásiť „to sa ma netýka, lebo vládnu tí druhí... Nie, som zodpovedný za ich vládu a musím sa čo najviac snažiť, aby vládli dobre. Musím sa tiež čo najviac zúčastniť politického života, nakoľko je to pre mňa možné. … Dobrý katolík sa mieša do politiky a vnáša do nej zo seba to najlepšie“ (pápež František, 16.9.2013 v kaplnke Domu sv. Marty)

Odporúčame

Blog
Registrované partnerstvo Slovenska s komunizmom

Registrované partnerstvo Slovenska s komunizmom

Väčšina našich registrovaných voličov 15.3.2014 ukázala, že prinajmenšom v spoločensko-politickom živote sú inak než kresťansky orientovaní, že praktický konkubinát Slovenska s komunizmom je silnejší, než formálne manželstvo s kresťanstvom. Druhé kolo ukáže aj to, nakoľko sa prostredníctvom vyvolené...

Blog
Ako sme prišli o možnosť mať kresťanského prezidenta

Ako sme prišli o možnosť mať kresťanského prezidenta

Výsledky 1.kola volieb prezidenta SR sú už oficiálne známe a som si istý, že náladu mnohých kresťanov vie najlepšie vyjadriť tak známa veta a najmä našimi športovcami používaná veta: „Škoda, boli sme tak blízko...“ Cieľom v tejto chvíli nie je analyzovať, ako dopadli jednotliví kandidáti, ale skôr s...

Blog
Štefan Barnáš – muž solidarity

Štefan Barnáš – muž solidarity

Dňa 30. marca 2014 si v obci Slovenská Ves (okres Kežmarok) pripomenieme 50. výročie úmrtia biskupa mučeníka Štefana Barnáša (1900 – 1964). O 10.30 hod. bude spišský diecézny biskup Štefan Sečka slúžiť svätú omšu v kostole Obetovanie Pána, následne bude pietna spomienka. V Kultúrnom dome bude od 13....