Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. marec 2014

Kto sa (ne)stane prezidentom?

Je po prvom kole prezidentských volieb a Slovenskom dnešných dní rezonuje otázka: „kto sa stane novým prezidentom?“ Prvé kolo skončilo víťazstvom až troch kandidátov: prvý síce zvíťazil, ale jeho len tesné víťazstvo má „kyslú“ príchuť obavy možnej budúcej prehry, víťazstvo druhého je nielen víťazstv...

Je po prvom kole prezidentských volieb a Slovenskom dnešných dní rezonuje otázka: „kto sa stane novým prezidentom?“

Prvé kolo skončilo víťazstvom až troch kandidátov:

  • prvý síce zvíťazil, ale jeho len tesné víťazstvo má „kyslú“ príchuť obavy možnej budúcej prehry,
  • víťazstvo druhého je nielen víťazstvom jeho postupu do druhého kola, ale aj víťazstvom takmer neznámeho úspešného podnikateľa s dobrým srdcom, ktorý si povedal, že chce byť prezidentom, lebo sa na to cíti, má na to peniaze, je schopný manažér a to čomu chýba sa rýchle doučí,
  • tretie miesto sa v dvojkolových prezidentských voľbách zvykne spájať s povestným oplakávaním tesnej prehry, ale v tomto prípade kandidát odchádza z ringu s úsmevom zo zisku hlasov o ktorých sa mu ani pri jeho neskrývanom sebavedomí nesnívalo. Slávy z úspechu si užil dosť, teraz mu už len ostáva zúžitkovať svoj zisk a založiť stranu o ktorej tvrdí, že ju nechce. Chvíľu sa bude hrať na konsenzuálneho politika hľadajúceho spojencov a predpokladám, že najneskôr na jeseň založí novú politickú stranu, ktorej sa ako inak stane predsedom, lebo ako zdôvodnil svoje nevstúpenie do NOVY – predseda môže byť len jeden. Nuž „gazda“, veľa šťastia pri dvíhaní fénixa z popola pravice a pozor „dobrodincovia“ už čakajú na príležitosť, predseda NOVY s tým už má skúsenosti....

Ostatní kandidáti v poradí sa zaradili už len do kategórie porazených, každý so svojím vlastným smutným obrazom. Niektorí si ani nič iné nezaslúžia, ale jeden si predsa len zaslúži moju pozornosť a poďakovanie.

Pavol Hrušovský si po rokoch poctivej politickej práci predsa len nezaslúžil takýto výsledok, ako predzvesť odchodu do politického dôchodku. Najkultivovanejší predseda parlamentu od vzniku SR, dlhoročný predseda KDH, ktoré sa za jeho vedenia dvakrát zúčastnilo vlády, ale, ktorý vedel pre zásadné princípy zaveliť aj odchod z vlády, či vzdať sa vedenia strany, keď strácala dych, to všetko sú signifikantné znaky štátnika.

Z jeho kandidatúry nebolo cítiť istotu, skôr odovzdanosť k tejto úlohe, spečatenú zlým manažovaním volebnej kampane. Aj napriek tomu nezaváhal, rozhodne a bez najmenšieho zakolísania a špekulácii o možných negatívnych dopadoch na jeho voľbu sa odhodlane postavil za presadenie jasnej formulácie manželstva do Ústavy SR. Toto je naozaj gesto, ktoré ho na jednej strane pripravilo o nejaké jedno – dve percentá hlasov, na druhej strane je vyvrcholením jeho celoživotnej hodnotovej línie.

Vďaka Pavol!

Len dva dni trvalo otriasanie zvíreného volebného prachu a už sa volebné zbrane nabíjajú tými najničivejšími kalibrami do druhého kola prezidentských volieb.

Fico – Kiska, tak sa volá predvolebný duel, ktorý zvýši sledovanosť televízií možno až na úroveň majstrovstiev sveta v hokeji.

Prvý kandidát svoje ťažké premiérske brnenie úspešného predsedu strany ani nezložil, ale spolu so svojimi generálmi znovu zoradili vojsko do šíkov a bez výstrahy začali strieľať mediálnymi nábojmi v nádeji, že by mohli zraziť súpera na kolená.

Zatiaľ sa tieto náboje volajú. „úžera, scientológia, absencia politických skúseností “ a ďalšie sa horúčkovito hľadajú. Hľadanie sprevádza podozrenie, že na tento cieľ môže byť zneužívaný aj štát a jeho inštitúcie...však uvidíme, alebo aj neuvidíme...:-)

Druhý kandidát zatiaľ s príjemným občianskym úsmevov prechádza tréningom komunikátorov, ktorý mu pripravujú „štíty“ odpovedí na kanonádu možných tém v ktorých by mohol občas vystreliť ostré šípy, ktoré síce len zabolia, ale ktovie, ak budú dostatočne ostré a udržia občiansky odpor voči Ficovi v takej pozornosti ako doteraz, no... neviem, neviem...Ficove „šúchanie nohami“ pred prezidentským palácom sa môže stať realitou trvajúcou minimálne ďalších 5 rokov a ktovie, či potom vôbec?

Inzercia

Celkom iste je Fico vo výhode, lebo pre druhé kolo predvolebných tém začal rozdávať karty. V tomto je jeho protihráč očividne slabší nielen pre svoju nejasnú minulosť, ale aj pre nováčikovské postavenie ovládania umenia moci a populizmu. Ale ani to nie je záruka víťazstva, lebo moc sa občanom hnusí, populizmus sa rýchlo prejedá a skúsenosť v spojení tých dvoch predošlých atribútov môže byť viac prekážkou ako výhodou.

Ale aj Kiska so svojím štábom nespí a pripravuje sa na finále zdôrazňovaním svojej predností neopozeraného a nekonformného kandidáta, ktorého hlavnou zbraňou je nechuť voči tradičným politikom a to možno ešte ani netuší, že volebný zákon a Ústava mu dávajú do rúk jednu krajnú a nateraz tajnú zbraň.

V prípade, že boj bude ťažký a následky katastrofálne, môže so štátnickým gestom, síce prvým a posledným, zasadiť nečakanú ranu Ficovi v podobe vzdania sa kandidatúry.....!

Že blbosť? Nezmyslel? Čo tým dosiahne?

Podľa Ústavy a volebného zákona by sa stal Ficovým protikandidátom Radoslav Procházka a to je už iný kaliber nielen zbraní, ale aj kandidáta.

Všetky náboje typu úžera a scientológia, by boli v tej chvíli okamžite delaborované, pričom kandidáti by si mohli v priateľskej televíznej debate ukázať vzájomne fotky z prvého sv. prijímania a birmovky, dokonca jeden z nich by pridal aj fotoeso z prijatia do KSS.

Predvolebná prezidentská kampaň by sa stala čím má byť, duelom politických osobností s témami vnútroštátnej a medzinárodnej politiky, ktoré sú dôstojné nielen oboch kandidátov, ale aj prezidentskej kampane ako takej.

Pavel Kravec

P.S.

Bolo by mi ľúto, keby sa stal prezidentom Rado Procházka a nie Kiska, ale len preto, lebo so svojím potenciálom môže pre krajinu veľa dobrého spraviť v exekutívnej funkcii ministra spravodlivosti alebo vnútra v niektorej budúcej vláde.

Odporúčame

Blog
Už viem kto bude prezidentom.

Už viem kto bude prezidentom.

Súboj prezidentských kandidátov nemal prestávku ani víkend pred posledným týždňom druhého kola prezidentských volieb. Kandidáti vystúpili v dvoch televíziách a na rozdiel od prvého kola v postavení „face to face“, nielen obrazne, ale aj fyzicky, čím určite akcelerovali vlastný zápal pre diskusiu. T...

Blog
Cigáni, potkany, Moldava nad Bodvou

Cigáni, potkany, Moldava nad Bodvou

V piatok 7. marca som rozprával s dámou, ktorá sa narodila v roku 1930. Hovorila mi o živote v kláštore v Pezinku v čase komunizmu. Je jednou z posledných žijúcich rehoľných sestier sv. Vincenta de Paul, ktoré tam žili v čase, keď medzi internovanými bol aj pomocný biskup spišskej diecézy Štefan...

Blog
Český blog spája Roberta Fica so slobodomurármi

Český blog spája Roberta Fica so slobodomurármi

Robert Fico je podľa českého blogu členom slobodomurárskej lóže. Informáciu priniesol jeden z komentárov na českom blogu, ktorý odkazuje na viaceré spoločensko-politické portály na Slovensku a v Čechách. Vzhľadom na citlivosť celej kauzy sme sa rozhodli dôkladne preveriť, či je informácia o údajnom...