Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. marec 2021

Kto zaplatí obrovské dlhy štátom chránených "veľkopodnikateľov"?

Tak, ako v minulosti, nikto iný ako daňoví poplatníci. Teda všetci slušní obyvatelia tejto krajiny.

V minulosti 12 milárd slovenských korún za Devín Banku, kde sú všetci zlodeji slovenskými súdmi uznanými za nevinných, 150 miliárd slovenských korún za vytunelovanie Slovenskej sporiteľne, IRB banky, VÚB Banky ďalších snáď desiatich bánk. Ľudia, ktorí ich vykradli, sú dnes finančné skupiny a veľmi "ctihodní" veľkopodnikatelia. Miliardy v BMG Investe, kde zarobili len vybrané skupinky a skupiny, ktoré mali v tých časom blízko k politikom a vytiahli si odtiaľ svoje peniaze tesne pred uzatvorením všetkých pobočiek - a to aj s tučných ziskom.

A to je aj príbeh jednej vraj finančnej skupiny s uzavretým investičným fondom, o ktorom už pred piatimi rokmi českí ekonomickí novinári napísali, že má hodnotu nula halierov. Na Slovensku ekonomickí trollovia písali o ľudoch, ktorí za týmto "fondom" stoja, ako o úspešných podnikateľoch.

Táto skupinka sa nedávno rozsypala ako domček z karát. A čo si myslíte, že sa stalo? Nič požiadala o ochranu pred veriteľmi, ako to urobil pred časom Juraj Široký a uspeli. Čo iné sa dalo čakať, do tejto pseudofirmy si totiž vložila peniaze aj Pavlínka Matovičová.

A aj tento krok hovorí o tom, ako sa na Slovensku podniká. Tu vybrané firmy nemusia platiť odvody za zamestnancov, nemusia platiť odvody do zdravotných poisťovní, nemusia platiť záväzky. Keď sa dlh vyšplhá na stovky miliónov eur, tak firmu jednoducho zrušia a v zápätí založia niekoľko nových. A toto ide stále dokola a to už 31 rokov. 

Bližšie si teraz predstavme jedného člena tejto "skupinky". Za touto nepodarenou bandičkou sú tieto "ekonomické výsledky" dlhy vo výške 428 miliónov eur, dlh v sociálnej poisťovni 794 200,97 eur, dlh vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni 71 886 eur a dlh v poistovní Union 9506,42 eur. Skúste dlžiť ako živnostník 100 eur buď finančnej správe, ale zdravotným poisťovniam, o niekoľko dní vám prijde list od exekútora a zablokujú vám všetko čo sa dá. Len taká malá poznámka: jeden člen z tejto skupiny, počas minulého roka založil niekoľko nových firiem, bez problémov a úsmevom na tvári. A urobil aj ďaľšie opatrenia, predáva svoj, ako uvádza na realitných portáloch luxusný dom, v lokatite bratislavských Strážov pod Kolibou za 1 milión 699 tisíc eur, samozrejme, že má na dom hypotétu. Ten dom poznám, nebudem ho opisovať, ale 800 tisíc eur by bolo za neho veľa. Ide o to, že sa asi zľakol, ale nie kamarátov politikov, ale niekoho z pozadia.

Prečo práve popisovanie týchto podnikateľov s teplým vzduchom (keby aspoň to)? Preto, lebo nečakajte, že sa v tejto krajine najbližších mnoho rokov niečo znemí, vlády budú chrániť výlučne podvodníkov, zlodejov a výpalníkov. Zákony sa budu robiť a prijímať na ochranu lúzerov a vláda? Tá bude na vykrytie ukradnutých miliárd bude čoraz viac zdierať všetkých slušných ľudí. Dnes je týmto príkladom tmár Eduard Heger. Až mám strach, že privatizérske akrobatické prehmaty minulých desaťročí budú len akýmsi chabým úvodom k našim ďalším rokom. 

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pán Krajniak trepe a klame

Pán Krajniak trepe a klame

Jeho vyšinutú požiadavku o otváraní kostolov nechám bokom. Budem reagovať len na jeho veľkohubé reči o tom, koľko peňazí rozdal počas výkonu svojej funkcie ľuďom, ktorých finančne postihli opatrenia vlády počas súčastnej pandémie.

Blog
Zavreté kostoly, otvorené srdcia

Zavreté kostoly, otvorené srdcia

Ponorení do pôstneho obdobia - pripravujúc sa na tajomstvo Veľkej noci - sme svedkami i účastníkmi opodstatnenej verejnej diskusie o otváraní chrámov. Často myslím na mnohých prenasledovaných kresťanov, ktorí sú niekedy celé roky odkázaní žiť bez sviatostnej Eucharistie.