Prečo voliť KDH v máji do Európskeho parlamentu

V supervolebnom roku 2014 nás po prezidentských voľbách čakajú 24.mája voľby do Európskeho parlamentu. O kresťanského voliča zabojuje okrem KDH aj OĽANO, ktoré na kandidátku postavilo niekoľko mien z kresťanského prostredia.

Vzhľadom na spôsob, akým OĽANO zostavuje kandidátky, nie je správne, aby kresťanský volič zvažoval voľbu OĽANO, ale radšej KDH. Dôvodov je hneď niekoľko.

Vo všeobecnosti treba pripomenúť, ako sa prideľujú mandáty do EP. Ak aspoň 10% hlasov pre stranu má platne vyznačené preferencie pre kandidátov, tzv. „krúžky“, potom sa mandáty pridelia v poradí

  1. Všetci kandidáti, ktorých počet krúžkov zodpovedá aspoň 10% hlasov pre stranu (t.j. ak pre stranu hlasovalo 100.000 voličov, na preskakovanie poradia treba aspoň 10.000 krúžkov).
  2. Kandidáti podľa poradia na kandidátke.

Z toho vyplýva, že niekto môže dostať napr. druhý najvyšší počet krúžkov, ale ak to nebude aspoň 10%, mandát dostane niekto iný, kto je vyššie na kandidátke.

Hranica pre „preskakovanie“ je preto oveľa vyššia ako pri voľbách do NR SR, kde sú hranicou tri percentá (3%) a nie 10%. Teda vo voľbách do EP je poradie na kandidátke oveľa dôležitejšie, ako vo voľbách do NR SR.

Akú sú teda dôvody, aby kresťanský volič vo voľbách do EP volil KDH a nie OĽANO?

Na čele kandidátky OĽANO je Jozef Viskupič. Okrem iného hlasoval v NR SR za zákon o registrovaných partnerstvách a za uhrádzanie sterilizácii z verejného zdravotného poistenia. Dá sa predpokladať, že OĽANO bude mať 1 mandát a že to bude práve Jozef Viskupič. Dá sa to predpokladať preto, lebo vo voľbách do NR SR v roku 2012 získal Jozef Viskupič celkovo 42 871 krúžkov, kým Branislav Škripek 9601. Už vo voľbách do NR SR v roku 2010 mal Jozef Viskupič, vtedy ešte na kandidátke SaS, 24 353 krúžkov. Ostatní kresťanskí kandidáti na zozname OĽANO sú zrejme ešte menej známi ako B.Škripek a dostanú pravdepodobne ešte menej krúžkov ako on.

Na kandidátke KDH sú všetci kandidáti prolife. Otázny je len kandidát na poslednom mieste kandidátky. To sa nedá povedať o kandidátke OĽANO.

Na kandidátke KDH sú prví dvaja kandidáti Anna Záborská a Miroslav Mikolášik. Obaja skúsení európski politici, ktorí už majú vytvorené potrebné vzťahy a získané skúsenosti pre účinnú obranu kresťanských hodnôt od 1. dňa od zvolenia.

Doplnené: 2.4., doplnená druhá veta predposledného odstavca

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo