7 dôvodov za Záborskú

Koncom týždňa nás čakajú dôležité voľby do Európskeho parlamentu. Je celkom možné, že počas tohto volebného obdobia sa bude rozhodovať o tom, či podľahneme ideologickému vplyvu Bruselu, alebo naopak sa mu ubránime a dokážeme ho pretvoriť na niečo životaschopné.

To čo sa udeje v najbližších piatich rokov na úrovni európskych inštitúcií, môže zásadne ovplyvniť charakter Európskej únie na 20 aj viac rokov. Preto sú to dôležité voľby. Z ponúknutých kandidátov na europoslancov z môjho pohľadu najviac môže dokázať Anna Záborská a ľudia z kandidátky jej strany. Ponúkam k tomu sedem dôvodov.

Môže začať, kde skončila. V nadchádzajúcom volebnom období je to veľká výhoda. Každý rok „stratený “ zoznamovaním sa s kolosom fungovania EP môže byť nevýhodou.

Má vybudované siete. Nemusí nič nové tvoriť, môže rovno využívať kontakty, ktoré nadobudla doteraz a kontakty môžu využívať ju, lebo vedia, že dokáže veci posunúť.

Je osobnosťou európskeho formátu. Patrí k lídrom prolife a profamily hnutia v Európe, poznajú ju nielen poslanci, ale tiež ľudia z občianskeho a kresťanského prostredia jednotlivých členských krajín.

Je aktívna. Nepotrebujeme v EP ľudí, čo len správne hlasujú. Omnoho dôležitejší sú tí, ktorí tvoria agendy a aktívne formujú celé prostredie. Mnohé z alternatívnych návrhov, ktoré zmierňovali radikálne znenie ideologicky podfarbených rezolúcií a správ, vyšli práve od Anny Záborskej.

Má zmysel pre politickú realitu. Nestačí len zápal a nasadenie, ale aj múdrosť, politický cit pre situáciu a správne namiešaná miera odvahy s rozvahou. Týmto Záborská disponuje a tak vie úspešne pôsobiť možnosťami, ktoré sú v rámci EP reálne. Vo svojich postojoch tiež vhodne vyvažuje eurooptimizmus s euroskepticizmom.

Je konštruktívna a pozitívne naladená. Aj keď bola vo svojom prvom volebnom období predsedníčkou Výboru pre práva žien, neúnavne sa snažila o dohody, hľadanie toho, čo je spoločné a tlmiť to, čo rozdeľuje. Spoločná Európa je dobrá myšlienka, apatia a frustrácia z nešvárov, ktoré sa časom na ňu nabalili, nie sú konštruktívnym prístupom.

Vedie spoľahlivú kandidátku. Stále zostáva najsilnejším argumentom v prospech kandidátky KDH, že nech už by sa do EP dostali ktorýkoľvek kandidáti, s istotou vieme, že budú hájiť prirodzené hodnoty ochrany života, rodiny a slobody svedomia. Takúto istotu neposkytuje žiadna iná kandidátska listina.

Neposlať Záborskú do EP by bolo niečo podobné ako nepostaviť Cristiana Ronalda na dôležitý zápas a nechať ho sedieť na lavičke. Záborskej v tejto chvíli nepomôže rešpekt a kredit, ktorý má v Európe. Mandát na pokračovanie jej obdivuhodnej práce v EP jej môžeme dať iba my, občania SR. Verím, že túto šancu v sobotu 24. mája 2014 využijeme.

Marek Michalčík

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo