Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. február 2021

Nebezpečné zneužívanie núdzového stavu, treba s tým skončiť.

Ján Baránek: „Sme svedkami najväčšieho zločinu na občanoch tejto krajiny od 2. svetovej vojny“. Juraj Mesík: „ slovenská vláda koná na základe korupcie a jej konkrétni členovia nesú podľa mňa trestnoprávnu zodpovednosť za masaker mnohotisíc občanov Slovenskej republiky“. Namiesto okamžitého odstúpenia vlády, ide sa pod ich taktovkou schvaľovať nové predĺženie núdzového stavu. Koho zastupuje taký parlament, ktorý to za takého stavu dopustí?
Nebezpečné zneužívanie núdzového stavu, treba s tým skončiť.

Pritom, ani pri jednom z nich, nie je možné hovoriť, že ide o sympatizantov predošlej vlády a že by chceli jej návrat. Ich celé vyjadrenie si môžete prečítať na facebooku z dňa 21.2.2021  https://www.facebook.com/jan.baranek  a to druhé v rozhovore  https://www.topky.sk/cl/10/2061741/Analytik-Mesik--To--co-vlada-predviedla-s-ivermectinom--je-len-sabotaz- . V tomto smere boli na Generálnu prokuratúru podania, ale pán GP Marian Žilinka sa zatiaľ k tomu nevyjadril.

Pre nezmyselné testovanie, ktoré zapríčinilo zrejme súčasný vážny stav, podal podnet na bratislavský súd aj poslanec Tomáš Taraba, ktorého nechcú pustiť na zasadnutie parlamentu, lebo nemá potvrdenie o testovaní.  Ag test, ktorý vypovedá iba o okamžitej infekčnosti, naši múdri „riaditelia“ pandémie povýšili na záruku 7, 14 a 21-dňovej neinfekčnosti. Nuž logika je u týchto pánov na trvalej dovolenke. Akú záruku neinfekčnosti môže mať také potvrdenie, ak aj pri celoplošnom, alebo najnovšie skríningovom testovaní, sa každý mohol vzápätí nakaziť? Nuž keby hlúposť kvitla, tak aj napriek zime, sme ružová záhrada.

Čo nás však čaká 24.februára na zasadnutí Národnej rady SR. Ako prvý bod rokovania je Návrh vlády Slovenskej republiky na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s opakovaným predĺžením núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie (tlač 430).

Pozrime sa čo je v tej tlači 430 https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=430 .

Ide o predĺženie o ďalších 40 dní. Čiže bohato až za Veľkú Noc. Najprv je tam množstvo právnických fráz, ktoré hovoria o zákonnom rámci uplatňovania núdzového stavu. Potom je písané o jeho nutnosti, preto aby vláda mohla operatívne konať. Ďalej je tam vykreslený tragický stav nemocníc charakterizovaný tým, že sú pre nedostatočné materiálne a personálne zabezpečenie na pokraji kolapsu. No a nezabudlo sa ani na tradičné strašenie. Teraz je to mnohonásobne rýchlejšie sa šíriaca britská mutácia vírusu, ktorý je ako je uvedené, aj podstatne smrtnejší, ako doterajší vírus.

Je tu aj pokus o stanovenie parametrov charakterizujúcich určité hranice. Záhadou je však ako sa dajú sledovať, ak matematik Kollár, u pani prezidentky povedal, že v dátach je totálny chaos.

Napríklad pre sledovanie infekčných ľudí bol stanovený strop na 5 000. Po prekročení toho stropu sa píše, že sa už nedajú dohľadávať kontakty. Zároveň sa však konštatuje, že regionálne úrady nestíhajú ich dohľadávať už pri 500-1000 denne. Dňa 21.2. bol počet infikovaných  3 033. Takýto počet je každý deň. Čiže je zrejmé že dohľadávanie sa už nedá dlhodobo realizovať. Keby sa urobila analýza skutočného stavu, iste by sme sa dozvedeli, že dohľadávanie regionálne úrady už dávno vzdali. Ďalej je tam pokus kvantifikovať aj hranice reprodukčného čísla šírenia epidémie. Čo je tiež pri nespoľahlivosti dát problém. Vzhľadom na chaos v dátach je problémový aj Covid automat, ktorý je iba o testovaní a zatváraní prevádzok  https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-16-02-2021-okresy-automat Stanovovanie, ktoré okresy sú akej farby skončilo dohadovaním mnohých starostov a primátorov, ktorí majú iné čísla ako ústredie a tiež majú už plné zuby večného testovania a chceli by sa venovať konečne zmysluplnej práci. Dôkazom toho je aj protestný odchod primátora Hlohovca a poslanca NR SR Miroslava Kollára z vládnej koalície.

 V ďalšej časti sa píše o opatreniach súvisiacich so zabezpečením očkovania, ktoré vzhľadom na komplikovane aplikovanú vakcínu a jej nedostatok, je z hľadiska riešenia súčasného stavu, okrajovou záležitosťou. O liečení a jeho zabezpečení, v materiály nie je ani slovo. Pritom to je v skutočnosti jediná cesta, ako znižovať počet hospitalizovaných v nemocniciach a tiež počet mŕtvych.

Inzercia

Bez konkrétnych údajov, o ktoré ide, sa píše pri stanovení subjektov hospodárskej mobilizácie. V závere tejto časti sa objavil záhadný text.  Citujem „Aktuálne je v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR určených príkazom  ministra 23 lôžkových subjektov hospodárskej mobilizácie a 59 lôžkových subjektov hospodárskej mobilizácie určených rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva v čase bezpečnosti.“ Zaujímavé by bolo zistiť aký je rozdiel v tom keď to „prikáže“ iba minister a keď to „určí“ ministerstvo. Nie je to tam totiž bližšie vysvetlené.

Celkové hodnotenie – slabá slohová práca.

Chýba analýza súčasného stavu, ktorá by sa zaoberala tým, čo bolo urobené v období predošlého núdzového stavu a s akými výsledkami. Samozrejme ak aj predošlý materiál pre schválenie núdzového stavu bol taký biedny ako tento, tak je ťažko hodnotiť, čo sa dosiahlo.

Doteraz jediné parametre, o ktorých sa písalo boli počty testovaných, infikovaných, hospitalizovaných, vyliečených a mŕtvych. Nuž a to je veľmi málo dát na kontrolu plnenia úloh a na hodnotenie konania vlády počas núdzového stavu.

Úlohy, ktoré sa stanovovali súviseli iba s testovaním, stanovovaním kovidových lôžok v nemocniciach a teraz s očkovaním. Akoby iné úlohy a ciele neexistovali. Samozrejme nikde nie je napísané, čo ktoré plnenie opatrenia stálo. Žiadna finančná kvantifikácia a jej odpočet.

Preto, ak má dôjsť k predĺženiu núdzové stavu, tak treba jednoznačne definovať, aké úlohy sa budú v nasledujúcich 40 dňoch realizovať, kto to bude mať na starosti, aké budú parametre, ktoré treba dosiahnuť a koľko bude plnenie jednotlivých úloh stáť.

Uvedený materiál označený ako tlač 430 treba vrátiť vláde na prepracovanie podľa inštrukcií parlamentu. Dovtedy predĺženie núdzového stavu treba odmietnuť. Poslanci predsa nemôžu vláde dať na ďalších 40 dní bianko šek.

V doterajšom čase sa ľudia dostatočne zorientovali. Aj bez núdzového stavu a šikanovania vedia čo majú robiť. Určite to dokážu lepšie ako vláda a to vrátane lekárov a zdravotníkov. Treba aktivovať systém civilnej ochrany zo všetkými zložkami na miestnej, okresnej a krajskej úrovni. Tí určite budú na rozdiel od vlády počúvať odborníkov a konať racionálne. Tak sa situácia bude určite zlepšovať rýchlejšie, ako pod doterajším nezmyselným diktátom vlády Igora Matoviča. 

Odporúčame

Blog
Politická pandémia je horšia ako mor

Politická pandémia je horšia ako mor

Ak si niekto myslí, že ochorenie covid19 je zdravotnícky problém, tak je na omyle. Na Slovensku to tak nie je. Je to čisto politický problém. Lekári a vedeckí pracovníci akéhokoľvek druhu si môžu hovoriť čo len chcú, politikmi to ani nepohne, robia si po svojom. Sme toho každý deň svedkami. Z toho vyplýva aj jediný sľub, ktorý dokázali splniť