Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. február 2021

5 zistení o materstve

Nie každý deň sa dokážeš tešiť, ale nie je to nutné. Dobrou mamou si aj tak.
5 zistení o materstve

Už dávnejšie sa ma pár ľudí opýtalo, ako sa cítim vo svojej čerstvej role - role matky. Keďže tých pocitov, vnemov, zistení je príliš mnoho, vravím im: „Napíšem o tom.“. Ako to je ale pri maminkovaní bežné, kým som sa k tomu dostala, ubehlo zopár nedelí. A tak konečne píšem: zo srdca, s otvorenou mysľou, unavená, no motivovaná.

  1. SEBECTVO -> VĎAČNOSŤ

Vedela som, že mám v sebe sebecké pohnútky. Občas som sa nimi nechala prevalcovať, ale zväčša som vedela zabojovať. Pri nočnom vstávaní, venovaní sa s permanentnou pozornosťou, si človek ale zatúži ukradnúť pár minút pre seba.

Vďaka lockdownu sú rôzne formy babysittovania a kočíkovania obmedzené. A tak JA kričí a túži. Po tom, aby sa mohlo v pokoji a tichu najesť, ešte pri zmysloch si nájsť čas na obyčajné umytie si vlasov, ísť sa prejsť osamote, upraviť si obočie či ostrihať nechty... Normálne veci.

Mám ale parťáka v podobe manžela, ktorý to so mnou všetko ťahá a vďaka Bohu, že vždy sa ten čas pre mňa nakoniec nájde. Respektíve, je mi vytvorený a dopriaty. Nie je ho mnoho, ale človeka to naučí vďačnosti. Za malého drobca ale i za čas oddychu.

  1. DNO -> ZDROJ

Veľakrát som si v živote myslela, že už viac nezvládnem - viac únavy, bolesti, nervov... Materstvo je ale škola, ktorá ma preveruje vo všetkých smeroch - a tak som sa mohla dotknúť dna svojej sily, pokoja, trpezlivosti. Prah bolesti bol taktiež pokorený.

Pochodovať v noci o tretej s plačúcim uzlíkom na rukách za tónov digestora, trpezlivo sedieť pri dojčení hodinu, kým sa drobček naučí sať či prepierať už štvrté oblečenie za deň, keď prvé bolo okakané, druhé ovracané, tretie ocikané a štvrté zašpinené jedlom...

Slzy a smiech patria k materstvu. Každý deň. Ešte že mám Zdroj, z ktorého môžem čerpať. Vďaka Nemu a svojmu parťákovi dokážem nanovo povstávať z popola. Posilnená a zocelená sa tak deň-čo-deň odrážam od dna.

  1. ODPOČÍTAVANIE -> PRIJATIE

Niektoré veci sa nedajú urýchliť. Dieťa je dar, živý organizmus, ktorý sa učí deň za dňom. Niekedy sa je ale ťažké tešiť cez únavu a neutíchajúci plač. Drobca milujete ale...

Človek sa začne utiekať k budúcnosti, k momentu, keď už nebude nutné dojčiť/nosiť/uspávať... Podvedome sa podujme k odpočítavaniu. Nie vždy, nie každá...

Čo ale najviac pomáha, je žiť prítomnosť naplno. S dieťaťom človeku vlastne ani nič iné neostáva, na iné totiž nemá čas. Prijať to, čo deň prináša, neodpočítavať, všímať si maličkosti. Nie každý deň sa dokážeš tešiť, ale nie je to nutné. Dobrou mamou si aj tak.

  1. INÉ -> POKOJ

Každé dieťa je INÉ. Na to moje neplatí to, čo na tvoje. A možno platí - niečo. A niečo nie.

Inzercia

Neexistuje univerzálny kľúč k starostlivosti o dieťa. Ty si mama a ty svoje dieťa vidíš nonstop. Postupom času zistíš, že hoci všetci kočíkujú, vy nemôžete, lebo drobec v tomto dopravnom prostriedku na kolieskach neustále plače. Že hoci by si rada dojčila, tvoje dieťa odmieta prsník (dôvod ti je skrytý niekde medzi nebom a zemou), a tak frčíš na umelom. Nie, ani klobúčiky nezabrali, proste moje bábo neťahá... Mohla by som pokračovať. Cez etudy o spánkovom režime, kŕmení, nosení, hraní, plakaní...

Každá mama potrebuje určitý čas, aby našla čo najlepší spôsob existencie pre seba i dieťa. Keď sa mamička nájde, príde i uistenie a pokoj. A Pokoj je to najlepšie pre dieťa.

  1. RADY -> ASERTIVITA

A práve predchádzajúci bod súvisí s: Asertivita. Nedá sa byť permanentne za dobre so všetkými. Každy by rád radil - každý si totiž pokorne myslí, že jeho spôsob je najlepší, lebo mu fungoval.

Matka sa musí ale naučiť poďakovať za radu a povedať, čo áno a čo už je za hranicou. Nikto to nemyslí zle, ale pre zachovanie pokoja, treba vedieť slušne vysvetliť, prečo napr. nie ste za vyplakávacie metódy uspávania, aj keď na vás to vraj fungovalo - a ste tu a nič vám nie je. Slušne, s láskou a v pravde.

 

Týmto ďakujem svojej mame a všetkým mamám sveta. Toto povolanie je do nás vložené. Pri objavovaní jeho tajov sa ale často potí krv. Nikto mi o tom nepovedal, hoci som to v hĺbke srdca tušila. Napriek všetkému naše dieťa milujem a som zaň nesmierne vďačná. Naučilo ma mnohému a to má len polroka. Vďaka nemu spoznávam samú seba, svoje limity. Je skutočne veľkou motiváciou, ako sa stať lepším človekom.

 

 

zdroj obr: https://thecarousel.com/living/parenting/hot-shoe-shuffle-10-must-know-baby-feet-facts/

 

Odporúčame

Blog
Blahoslavený sudca, mučeník novinár

Blahoslavený sudca, mučeník novinár

Pápež František schválil dekrét o mučeníctve talianskeho sudcu R. A. Livatinu, zavraždeného mafiou. V blízkej dobe ho čaká blahorečenie. Slovenskú republiku od jej založenia JUDr. Mečiarom až po 12 rokov vlády JUDr. Fica ovládali v najvyšších štátnych funkciách pôsobiaci právnici, aktívne budujúci nespravodlivý korupčno-mafiánsky systém. Jeho očista začala až po nástupe súčasnej vlády, po vražde novinára Kuciaka 21. februára 2018. Ten je podobne ako sudca Livatino mučeníkom spravodlivosti.