Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. február 2021

Blahoslavený sudca, mučeník novinár

Pápež František schválil dekrét o mučeníctve talianskeho sudcu R. A. Livatinu, zavraždeného mafiou. V blízkej dobe ho čaká blahorečenie. Slovenskú republiku od jej založenia JUDr. Mečiarom až po 12 rokov vlády JUDr. Fica ovládali v najvyšších štátnych funkciách pôsobiaci právnici, aktívne budujúci nespravodlivý korupčno-mafiánsky systém. Jeho očista začala až po nástupe súčasnej vlády, po vražde novinára Kuciaka 21. februára 2018. Ten je podobne ako sudca Livatino mučeníkom spravodlivosti.
Blahoslavený sudca, mučeník novinár

Blahoslavený sudca Livatino

Rosario Angelo Livatino (1952-1990) bol sudcom, ktorý bez veľkej publicity pracoval na periférii a postaral sa o skonfiškovanie majetku nezákonného pôvodu získaného mafiou. Svoju prácu robil s profesionalitou a konkrétnymi výsledkami, preto sa ho mafia rozhodla odstrániť. 21. septembra 1990 ho v aute na ceste do práce prepadli štyria nájomní vrahovia agrigentskej mafie Stidda. https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2020-12/dekrety-v-kauzach-blahorecenia-taliansky-sudca-zabity-mafiou.html

Tri roky po vražde Ján Pavol II. pri návšteve Sicílie ako prvý pápež v dejinách použil slovo mafia, ktorú počas homílie pred chrámom Svornosti ostro odsúdil. „Boh kedysi povedal: nezabiješ! Človek nemôže, žiadny človek, žiadna skupina... mafia nemôže meniť tento najposvätnejší Boží zákon a šliapať po ňom...! Tento ľud, sicílsky ľud, … ktorý miluje život, nemôže naveky žiť pod tlakom civilizácie protirečiacej životu, civilizácie smrti...! V mene tohto ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Krista, Krista, ktorý je život – cesta, pravda a život – hovorím tým, ktorí sú za to zodpovední: Obráťte sa! Jedného dňa príde Boží súd!“

Pápež František v roku 2014 vyhlásil: „Tí, ktorí sa v živote riadia týmto zlým plánom, napríklad členovia mafie, nie sú v spoločenstve s Bohom: sú exkomunikovaní!“ Neskôr podobné vyjadrenia zopakoval.

Keď sa tri roky po smrti R. Lavatina stretol s jeho rodičmi, pápež sv. Ján Pavol II. ho nazval „mučeníkom spravodlivosti a nepriamo aj viery“. Pápež František v novembri 2019 počas audiencie so študentami a pracovníkmi školy nesúcej Livatinovo meno povedal: „Livatino je príkladom nielen pre sudcov, ale pre všetkých tých, ktorí pracujú v oblasti práva: vďaka dôslednej zhode medzi jeho vierou a jeho nasadením sa v práci, i vďaka aktuálnosti jeho myšlienok.“ Dekrét o jeho blahorečení podpísal pápež František 21.12.2020.

Blahoslavení spravodliví

Spravodlivosť, z ktorej vychádca toto „moderné“ blahoslavenie sudcu Lavatina – mučeník spravodlivosti - patrí podľa Biblie k základným vlastnostiam Stvoriteľa a jeho požiadavkám na človeka. V tomto zmysle ju Biblia spomína vyše 300 krát. Ježiš menoval v kľúčovej „kázni na hore“ medzi blahoslavenými tých čo usilujú o spravodlivosť. Podľa sociálneho učenia Katolíckej cirkvi je presadzovanie spravodlivosti základnou úlohou štátu, vlády a politiky, čiže samozrejme aj justície. Kardinál Ratzinger radikálne odsúdil nacionálno-socialistický a komunistický režim práve na základe toho, ako deformovali právny systém, ktorý zneužili na konanie nespravodlivosti. Ako Benedikt XVI. ich nazval vládou zbojníkov.

Pápež František opakovane zdôrazňuje dávnu pravdu, že skutočný pokoj vychádza zo spravodlivosti, a vyzýva na aktívny boj proti korupcii, ktorá je podľa neho najväčšou neresťou politiky a ničiteľom už narodeného života, a doplácajú na ňu najmä chudobní, slabí, ľudia na okraji, ohrození „kultúrou skartovania.“

„Noví mučeníci“

Dobré a u nás málo známe informácie o začiatku prípravy blahorečenia sudcu Livatina a cirkevného definovania „nových mučeníkov“, ako ich nazýval Ján Pavol II., uvádza aj profesorka dejín Cirkvi na Seton Hall University Ines Angeli Murzaku, PhD. Preklad jej článku uverejnil Postoj tu: https://www.postoj.sk/69849/mucenictvo-pod-bozou-ochranou

Voľne citujem: Ide o „iný model mučeníctva, ktorý vznikol v 20. storočí, keď mnohí zomreli v podmienkach ideologických útokov či rozsiahleho spoločenského násilia, aj keď občas nepriamo v súvislosti s vierou.“ (Tým sa myslia najmä totalitné režimy komunizmu a nacizmu, a v posledných desaťročiach aj obete mafie)

V roku 2019 pápež František uvažoval nad tým, čo sudca Livatino napísal o vzťahu medzi vierou, právom a láskou: „Rozhodnúť sa znamená vykonať voľbu… a voľba je jednou z najťažších vecí, ku ktorým je človek povolaný. No práve v tejto voľbe a v tomto rozhodnutí… môže veriaci súdny úradník nájsť svoj vzťah s Bohom. Priamy vzťah, lebo vykonávanie spravodlivosti je sebarealizáciou, modlitbou a odovzdaním sa Bohu....“ V ďalšom autorka vymenúva 5 pravidiel, podľa ktoých sa posudzuje mučenícke obetovanie života.

Prokurátor Falcone

Giovanni Falcone (1939-1992) bol taliansky prokurátor, ktorý sa špecializoval na vyšetrovanie a odhaľovanie zločinov talianskej Cosa Nostry. Bol jednou z vedúcich postáv boja proti organizovanému zločinu v Taliansku. Na prelome 70. a 80. rokov mafia zabila popredných predstaviteľov štátu z radov politikov, policajtov či sudcov. Od 10. 2. 1986 do 16. 12. 87 sa konal proces s členmi Cosa Nostry, v ktorom aj na základe svedectva ex-mafiána odsúdili vyše 300 osôb.

Falcone z bezpečnostných dôvodov cestoval len so špeciálnou ochranou. Dbal dôsledne na bezpečnostné opatrenia, ktoré mu pomáhali udržovať jeho pobyt a cesty v tajnosti. Nikto z jeho okolia nemal dopredu vedieť, aké sú jeho najbližšie plány, menil ich na poslednú chvíľu. Ak niekam letel lietadlom, vždy to bolo lietadlo tajných služieb. Napriek tomu ho vo veku 53 rokov zavraždili. 23. 5. 1992 šiel z palermského letiska so sprievodom v 3 autách bez spustených sirén rýchlosťou 160 km/h. Atentátnici diaľkovo odpálili nálož 300-400 kg trhaviny umiestnenú v kanalizačnej rúre. Explózia poškodila diaľnicu v dĺžke asi 100 metrov a vytvorila v nej 8 - metrový kráter. Zahynuli 3 policajti z 1. auta, Falcone a jeho manželka. Telesný strážca, ďalší policajt a 20 ľudí čo prechádzali okolo zranenia prežili.

Giovanni Falcone o mafii

Odsúdením mafie pápeži od Jána Pavla II. až po Františka samozrejme nemyslia „mafiu“ vo forme a zmysle slova spred 100 rokov, ani len jej niektorú sicílsku odnož, ale spôsob konania všetkých „mafií“ v súčasnom zmysle slova. Organizované zločinecké skupiny, ktoré korupciou a násilím zneužívajú štát a ovládajú ľudí pre svoj nespravodlivý zisk. Čiže aj tie, čo sa v SR rozmohli za vlády Ficovho SMERu a Dankovej SNS.

Hlavné spôsoby a činnosti mafie dobre opísal vyšetrujúci sudca a štátny prokurátor Giovanni Falcone v knihe Cosa Nostra (1995, slovensky 2003) Ich porovnanie s tým ako fungoval štát ovládaný Komunistickou stranou, a Slovenská republika od svojho vzniku ukazuje príliš mnoho podobnosti v podstatných veciach. Falcone píše: „Úplatky dnes platia prakticky všetci,“ … „Keď hovoríme o mafiánskych príjmoch, nemôžeme zabudnúť na konkurzy verejného obstarávania. Dokonca si kladiem otázku, či to pre Cosa Nostru nie je ten najlukratívnejší obchod."... „Na Sicílii, akokoľvek je niekto inteligentný a pracovitý, neznamená to ešte že urobí kariéru... Sicília urobila z klientelizmu pravidlo života. V takom prostredí sa čisté a profesionálne schopnosti ťažko uplatňujú. To, čo platí je vplyvný priateľ alebo známy.“ … Stačí vymeniť slovo Sicília za Slovensko a sme doma. (viac napr. tu: https://www.postoj.sk/31108/cervena-mafia-od-vitazneho-februara-k-vrazde-novinara )

Korupcia je samozrejme všade – ale vo veľmi rozdielnej miere. Skutočnosť, že Slovensko v nej patrí k najhorším v Európe ukazuje aj graf tunelovania eurofondov z čias vlády Ficovho SMERu.

Mafiou zavraždený sudca Falcone: „Súčasná organizácia justičných úradov neuľahčuje prácu vyšetrujúcim sudcom, ktorí majú pred sebou mafiánsku organizáciu oddávna pevne začlenenú do mocenských štruktúr." Do volieb v r. 2020 to platilo pre (post)komunistické Slovensko možno ešte viac než pre Sicíliu deväťdesiatych rokov. Aj preto, že v rôznych oblastiach, a zvlášť v justícii zostali zabetónované komunistické štruktúry pevne začlenené do mocenských a ekonomických štruktúr štátu. Jednou z hlavných príčin je, že na čele štátu vo funkcii predsedu vlády a parlamentu, prezidenta, i vedenia súdov a prokuratúry boli roky právnici – komunisti a ich odchovanci a kolaboranti. JUDr. Mečiar, JUDr. Gašparovič, JUDr. Harabin, JUDr. Fico, JUDr. Danko JUDr. Kaliňák.... Tí všetci sa občas účelovo hlásili ku kresťanstvu, ale vo svojej verejnej funkcii konali opačne než žiada Biblia a učenie Cirkvi, aj ako konal blahoslavený sudca Livatino.

Inzercia

Slovenský komunisticko-mafiánsky kapitalizmus

Viaceré skutočnosti z čias 3. vlády Ficovho SMERu s Dankovou SNS, a najmä odhalenia vyšetrovaní po Kuciakovej vražde a voľbách 2020 ukazujú, že situácia a činnosť justičných orgánov boli ešte obludnejšie, než sa roky zdalo. (Začalo to za vlády V. Mečiara, ktorý udelil svetovo unikátnu amnestiu zabraňujúcu vyšetriť politicky motivovaný únos a vraždu, do ktorých bola zapletená SIS.)

Predseda vlády Fico býval v luxusnom byte na podnájme u daňového superpodvodníka. V jeho premiérskej kancelárii pôsobila ako hlavná štátna radkyňa sex-modelka M. Trošková, ktorá mala zároveň blízky vzťah k talianskemu mafiánovi Vadalovi, ktorý podnikal na Slovensku. https://www.dnes24.sk/ficov-megaskandal-mafianska-milenka-troskova-sa-oznacila-za-bieleho-kona-361271

Ministri Kaliňák a Počiatek z vlády exkomunistu Fica k ministerskému platu okolo 40-tisíc priznávali ročne príjem 267, 600 až vyše 900-tisíc eur, bez udania zdroja... (viac napr. tu: https://www.postoj.sk/11449/smer-robi-pre-ludi-pre-ktorych ) Nástenkový tender a kauza emisií, pri ktorých štát prišiel o milióny, ktoré cez garážové firmy skončili v daňových rajoch. „Štruktúry hriechu dnes zahŕňajú opakované daňové zvýhodnenie pre najbohatšie osoby, daňové raje pre súkromný a firemný zisk a možnosť korupcie.“ (pápež František,  https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2020-02/papez-polozit-zaklady-novej-medzinarodnej-financnej-architektur.html )

Scéna ako generálny prokurátor Trnka vo svojej kancelárii inštaluje sledovacie zariadenie so superkorupčníkom a pravdepodobným objednávateľom vraždy Kočnerom je ako z mafiánskeho filmu v prostredí nejakej „banánovej republiky“. Rovnako jeho dialógy so sudcami a prokurátormi, a ďalšie skutočnosti odhalené po Kuciakovej vražde. Aj JUDr. Kováčik, ktorý na čele Špeciálnej prokuratúry korupčné kauzy neriešil ale ututlával.

Tragické mlčanie slovenskej cirkvi

Smutné a zamyslenia hodné je, že toto všetko sa dialo počas 30 rokov slobodných volieb na formálne a štatisticky kresťanskom Slovensku. Politici zodpovední za tento stav vládli aj s priamou či nepriamou podporou kresťanov, vrátane niektorých kňazov a biskupov. Od pádu komunizmu sa tu takmer nikto vážne neusiloval splniť to, čo malo byť podľa Benedikta XVI. našou hlavnou štátno-politickou úlohou: „Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku je základnou úlohou, ktorej musí znova čeliť každá generácia...“ (encyklika Deus caritas est)

Cirkevní predstavitelia a médiá sa roky k tejto biede nášho nespravodlivého politického a právneho systému takmer vôbec nevyjadrovali. Napriek tomu že „Cirkev má povinnosť ponúknuť prostredníctvom očisty rozumu a etickej formácie svoj osobitný vklad, aby sa požiadavky spravodlivosti stali pochopiteľné a politicky realizovateľné.“ (Benedikt XVI.)

Všetky vyjadrenia cirkvi na tému korupcie od vzniku SR, ktorých bolo napriek opakovaným výzvam pápeža žalostne málo, vrátane textu na túto tému, ktorý odmietli Katolícke noviny ešte aj po vražde Kuciaka a Kušnírovej, som spomenul tu: https://www.postoj.sk/32623/s-krizom-na-funuse-cirkev-vlada-a-korupcia

Ignorovanie protikorupčných výziev pápeža

Slovenská cirkev roky prakticky ignorovala aj opakované výzvy pápeža Františka na boj proti korupcii, ktorá je „apokalypsa demokracie, rúhanie, kultúra smrti, zlo proti ktorému treba rázne bojovať." Zhodou okolností pápež na február 2018 vyhlásil ako svoj úmysel apoštolátu modlitby boj proti korupcii, a vydal k nemu aj špeciálne video. Na videu je aj záber pamätnej tabule G. Falconeho. Informovalo o tom slovenské vysielanie vatikánskeho rozhlasu, video so slovenskými titulkami uverejnil FB BonDosco tu: http://www.facebook.com/iambondosco/videos/1848767078748030

Biskupi ani Katolícke noviny o tom neuverejnili ani krátku správu. Okrem uvedeného FB jedinou informáciou na Slovensku bol môj článok Pápež František: „Korupcia je rúhanie". Na Slovensku aj tradícia, ktorý som publikoval na Postoji 21. februára 2018. https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia    O 2-3 dni Slovensko šokovala správa, že 21. februára zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Na pohrebe Kuciaka a Kušnírovej povedal arcibiskup Zvolenský a biskup Forgáč veľmi dobré príhovory, ale tým akoby problém korupcie a práva pre slovenskú cirkev skončil. Mnohotisícové manifestáce proti korupcii a vláde Ficovho SMERu zodpovednej za celý systém opakovane kritizoval známy kňaz M. K., aj prominentný kresťanský právnik J. Č. Fakticky proti nim brojili aj niektorí kresťanskí aktivisti. Arcibiskup Zvolenský už o rok, na BHD 2019 povedal, že tému korupcie ako najväčšieho hriechu sme si nechali vnútiť, aj keď je často len nedodržiavaním ľudských zákonov. Veľký omyl tohto vyjadrenia som objasnil tu: https://www.postoj.sk/43097/kto-nam-nanutil-korupciu-teolog-carlotti-versus-arcibiskup-zvolensky

Viacerí slovenskí kresťania a cirkevní predstavitelia si tému korupcie nenechali „nanútiť“ ani od pápeža, a pred prezidentskými a parlamentnými voľbami 2019 a 2020 podporovali politikov a strany najviac zodpovedné za náš nespravodlivý systém. A podnes nedokázali ani primerane z kresťanského hľadiska zhodnotiť život a smrť týmto systémom zabitého Kuciaka.

Zázrak mučeníka Kuciaka

Na novinára Jána Kuciaka platia tie isté slová, ktorými pápeži Ján Pavol II. a František charakterizovali sudcu Livatina. Je mučeníkom spravodlivosti a nepriamo aj viery, a príklad pre všetkých tých, ktorí pracujú v oblasti práva, štátnej služby a médií, vďaka dôslednej zhode medzi jeho vierou a jeho nasadením sa v práci, i vďaka aktuálnosti jeho myšlienok. Nie je známe, že by mnoho hovoril o svojej viere, alebo posudzoval „autenticitu“ iných, ale vo svojej novinárskej profesii dôsledne usiloval o pravdu, spravodlivosť aj aktívny boj proti korupcii. To robil v situácii, keď najvyšší činitelia štátu a justície, ktorí to mali v pracovnej náplni a boli za to z našich daní vysoko platení, konali opačne, a keď aj cirkevní predstavitelia ignorovali výzvy pápeža v tejto veci. To je aj dôvod prečo ho zavraždili.

Jeho obeta už priniesla aj v istom zmysle zázračné uzdravenie. Nie jednotlivca z fyzickej choroby, ale Slovenska z choroby kultúrno-sociálno-morálnej. Uzdravenie podobného druhu a sily ako bol November 1989. Desaťtisíce ľudí, ktorí dovtedy podporovali alebo takmer mlčky strpeli vládu hrubo porušujúcu princípy spravodlivosti, morálky, demokracie a právneho štátu vyšli do ulíc. Chodili tam dovtedy, kým neodstúpil aspoň premiér Fico a minister vnútra Kaliňák, a potom svoju vôľu k radikálnej zmene potvrdili v prezidentských a parlamentných voľbách. (2019 a 2020)

Po zmene vlády, parlamentu a vedenia polície začala reforma justície, ktorá bola po 30 rokoch najviac nenaplnenou požiadavkou Novembra 1989. A za nového vedenia Matovičovej vlády, keď dostali slobodu slušní vyšetrovatelia, začalo aj stíhanie organizovaných zločineckých skupín vrátane vedúcich prokurátorov a sudcov, ktorí ich za Ficovlády kryli.

Po roku sa však ukazuje krátka pamäť mnohých ľudí, a ich neschopnosť racionálne hodnotiť spoločensko-politickú realitu, pôvodcu väčšiny problémov nášho zdravotníctva, a najdôležitejšie úlohy a hodnoty vlády a štátu. Pre občas chaotickú komunikáciu vlády v riešení pandémie, s ktorou má problémy celý svet, a nespokojnosť z jej dôsledkov, ktoré sú všade podobné, má podľa prieskumov Ficov SMER a Pellegriniho HLAS podobný SMERu vyššie preferencie než strany súčasnej vládnej koalície.....

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Odporúčame

Blog
Keď sa kňazi hádajú o nesplnených úlohách

Keď sa kňazi hádajú o nesplnených úlohách

Kňaz Radoslav Šaškovič uverejnil článok „O troch nesplnených domácich úlohách“ v roku „veľkých výziev“ 2020. O modlitbe v rodine, kresťansky sa tváriacich a cirkvi škodiacich dezinformačných weboch, a prijímaní Eucharistie. Na to kriticky a kontroverzne reagoval kňaz Štefan Mordel, ktorého text prevzal aj kresťanský dezinformačný web AzN. Za článkom jeden z diskutujúcich napísal „Dvaja kňazi sa žerú navzájom a to nie je dobré.“ Naozaj? Koľkí vedia rozlíšiť medzi tým ŽE polemizujú a AKO to robia?

Blog
Obri - Nefilim II.

Obri - Nefilim II.

Pátranie po identite Božích synov a obrov z knihy Genezis pokračuje. Tentoraz budem uvažovať o možnosti, či Boží synovia nemohli byť predstavitelia nejakej vyspelej starovekej civilizácie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.