Mierotvorca Fico verzus NATO a okupácia Slovenska

Odvolávanie R. Fica nie je dôsledkom korupčných káuz jeho vlády, ale záujmom na prezidenta Kisku napojených politikov, ktorým ide o biznis s USA. Tvrdí to výzva, ktorú začali šíriť na Facebooku a e-mailami týždeň pred 25. výročím „Nežnej revolúcie“, keď vrcholila kauza predraženého CT prístroja. Po odvolaní Fica, ktorý „zabránil rozpínaniu NATO,“ vraj hrozí vstup vojsk NATO na Slovensko, a preto sa treba aj modliť za jeho zotrvanie vo funkcii.

Alebo radšej usilovať o jeho odvolanie?

Fico nie je korupčník, ale mierotvorca

Autor výzvy tvrdí, že nie je stúpencom vládneho Smeru-SD ani opozície. Pripomenul, že Smer mal aj väčšie kauzy ako predražené CT a hlavy nepadali. „Smer sa navonok zdá ako zohratá partia, ale vo vnútri strany čoraz viac prevládajú mocenské chúťky, od ktorých sa odvíjajú aj obchodné záujmy.“ Napriek tomu „práve teraz potrebuje Fico našu podporu.“ Príčinou jeho odvolávania totiž vraj nie sú korupčné kauzy jeho vlády, ale to že „Fico nepasuje určitej prozápadne orientovanej skupine ľudí, pretože zabránil rozpínaniu NATO a nedovolil ich vstup na naše územie. R. Fico sa stal nepohodlným pre EU a USA, keď ani dnes nevylučuje spoluprácu s Ruskou federáciou. To samozrejme byrokratov EU a USA hlboko znepokojuje.... ktokoľvek iný po Ficovi prevezme funkciu premiéra, …. na ďalší deň tu máme vojská NATO a máme terče na chrbte.“ „Prosím naliehavo o odovzdávanie tohto posolstva všetkými možnými spôsobmi, a pokiaľ možno, podporte zotrvanie Róberta Fica ako premiéra tejto krajiny aj vo svojich modlitbách.“ Podobné názory sa v diskusiách o Rusko Ukrajinskom konflikte, aj o slovenskej politike opakujú už dlho.

Kto sa ako rozpína

Výzvu preposlal mne a ďalším vyše 40 známym veriaci vysokoškolsky vzdelaný kamarát z Bratislavy. V odpovedi som sa pýtal, akou brzdou „rozpínavého NATO a USA“ môže byť R. Fico, premiér 5,5 miliónového Slovenska? Nie je skôr brzdou demokratizácie a bránou pre Putinovo postsovietske Rusko?

- Komunisti 40 rokov odôvodňovali zbrojenie aj diktatúru tým, že nás chránia pred západnými imperialistami, a na hraniciach strieľali tých, ktorí tam chceli ujsť. Po r. 1989 mali hlavné miesta pri korytách a rozkrádaní národného majetku, ktorý potom so ziskom predali západným kapitalistom. Pred vojnou sa chodili do Moskvy učiť ako demokratom „zakrútiť krk … v čom sú ruskí boľševici majstri.“ (K. Gottwald, 1929) Potom to 41 rokov robili. Najväčší súčasní slovenskí veľkokapitalisti pochádzajú z komunistického prostredia, študovali v Moskve, a majú blízko k bývalému komunistovi Ficovi.

- V auguste 1968 sovieti vojensky zlikvidovali československý pokus o demokratizáciu. Rusko nedávno obsadilo časť Ukrajiny a autor píše že západ chystá vojnu?

- Keď za vlády I. Radičovej parlament hlasoval o eurovale, Fico bol proti, lebo to prispelo k pádu demokraticky zvolenej vlády. O pár mesiacov neskôr Euroval ako premiér podpísal. Kariéru začínal Fico vstupom do KS, keď táto okupáciu z 21. augusta nazývala bratskou pomocou.

- Komunisti tu desaťročia zneužívali štát na porušovanie ľudských práv a presadzovanie svojej ateistickej ideológie, teraz vláda a poslanci Ficovho Smeru v SR i Europarlamente presadzujú protikresťanskú a protiprirodzenú Gender ideológiu a "dúhovú" interpretáciu ľudských práv. A v NR SR odmietli čo len zaradiť na rokovanie tému formálneho odsúdenia vraždenia kresťanov a terorizmu Islamského štátu....Takže možno v modlitbách prosiť za Ficovo obrátenie, ale určite nie za jeho zotrvanie pri moci.

Sovietske Rusko verzus USA

V následnej diskusii sa objavili aj ďalšie podobné, nielen medzi „pospolitým ľudom“, šírené názory, a porovnania Sovietskeho Zväzu a USA:

- K obsadeniu Krymu Ruskom: Občania Krymu boli znásilnení pred pár desaťročiami pripojením k Ukrajine... tak sa jednoducho rozhodli nesúhlasiť s ideológiou Kyjeva. Krym bol, je a bude Rusko. ... Na Kryme je sústredená veľká flotila RF a nemáme nik ani šajnu o tom, čo tam všetko Rusko má...NATO vzniklo kvôli ZSSR...ZSSR zaniklo, no NATO nie. Namiesto ponuky spolupráce s Ruskom, začali Moskve dýchať na chrbát. To, že zinscenoval západ revolúciu na UA je jasné...

- k roku 68: áno, vojská Varšavskej zmluvy nás okupovali...len jedna otázka na zamyslenie: tí, ktorí si to pamätáte: vídavali ste sovietskych vojakov ??? Myslím že nie...a isto nerobili to, čo vojaci NATO napr v Nemecku: Pitie alkoholu a robenie hanby, to im ide na jednotku...takže každá minca ma dve strany.

- Putinovi držím palce. Problém je ten, že dolár...ak nebude do 2 rokov vojna padne a s ním aj celý ekonomický systém.

To je ukážkový príklad demagógie založenej na tom, že sa časť faktov zamlčí a iné vytrhnú zo súvislostí a prekrútia.

Ukrajina – november 1946 a 2014

Predchádzajúcu ukrajinskú vládu nezvrhol západ, ale masové protesty proti jej skorumpovanosti a iným prehreškom. (nejde tu o žiadnu ideológiu Kijeva) NATO Rusku spoluprácu ponúklo, primeranosť a spôsob je téma na inú diskusiu. O histórii a okolnostiach pripojenia Krymu k Ukrajine už bolo napísané dosť. Pripomeniem však iné pripojenie, ktoré sa nás dotýka, a o ktorom v dôsledku komunistickej cenzúry takmer nikto nevie.

Súčasťou Uhorska bola rovnako ako Slovensko aj Podkarpatská Rus. Z rozhodnutia mierovej konferencie v r. 1919 sa stala súčasťou ČSR, ktorej to vyhovovalo aj preto, že takto mala ČSR priame spojenie s budúcim spojencom Rumunskom. Po Viedenskej arbitráži ju spolu s 20% slovenského územia obsadilo Maďarsko. Počas vojny Beneš usiloval, aby sa po obnovení ČSR znova stala jej súčasťou. V dohode o preberaní moci československými orgánmi na oslobodenom území, ktorú podpísal v máji 1944 so sovietskym veľvyslancom v Londýne, figurovalo Podkarpatsko ako súčasť ČSR.

Keď na jeseň 1944 začala územie oslobodzovať Červená armáda (ČA), prišla tam aj československá delegácia, ktorá ho mala dočasne spravovať. Spočiatku ju nadšene vítali a vyjadrovali vernosť ČSR. Zakrátko však začala ČA robiť problémy. Od 5. 11. sa začali v obciach konať schôdze, na ktorých mali hlavné slovo komunisti a NKVD, a na ktorých sa prvý krát začalo hovoriť o pripojení k Ukrajine. Zastrašovaní prívrženci ČSR pochopili, že izolovaná a bezmocná čs. delegácia im nepomôže. 26. novembra 1945 zriadili „Národnú radu Zakarpatskej Ukrajiny“, (predsedom sa stal Turianica, osvetový dôstojník čs vojska v Sovietskom Zväze, z ktorého sa vykľul sovietsky agent), a vyzvali čs delegáciu, aby opustila krajinu. Prví s pripojením Podkarpatskej Rusi k ZSSR súhlasili Gottwaldovi komunisti, nakoniec musel ustúpiť aj Beneš. Zmluvu o pripojení k ZSSR podpísali 29. 6.1946.

Za medzivojnovej ČSR zaznamenala Podkarpatská Rus taký rozvoj, že mnohí toto obdobie považovali za najlepšie vo svojich dejinách. Keby tam po našej Nežnej revolúcii spravili slobodné referendum, pravdepodobne by väčšina súhlasila s pripojením k demokratickému Československu. Keď má Rusko právo žiadať navrátenie časti Ukrajiny, ktorú k nej pripojil Chruščov, nemá rovnaké právo Slovensko žiadať časť, ktorú k nej násilne pripojil Stalin?

Okupácia – USA verzus ZSSR

Aj argument o robení hanby americkými vojakmi v Nemecku zavádza. Američania (spolu s Britmi, Francúzmi a Sovietmi) obsadili Nemecko na konci Nacistami vyvolanej vojny. V tej časti ktorú obsadili pomohli vybudovať demokraciu. Sovieti obsadili ČSSR v mieri aby zabránili demokratizácii diktatúry. Videl som sovietske tanky na uliciach. Američania nestrieľali do civilistov ako sovieti po 21. auguste 1968. Vojaci Varšavského paktu len za prvé dva týždne intervencie zabili vyše 70 ľudí a takmer 300 ťažko zranili. Do konca roku 1968 zomrelo 108 Čechoslovákov, z toho 31 Slovákov. Približne 500 ľudí prežilo okupáciu s ťažkými zraneniami. Keď takto dosadili "normalizačnú" vládu stiahli sa do kasární. Bolo ich menej vidno, lebo na rozdiel od amerických vojakov mali zakázaný voľný pohyb. Niekde styk s miestnym obyvateľstvom spočíval v obchodovaní s benzínom, ktorý sovieti kradli v kasárňach a lacno predávali miestnym. Všetky sovietske "prechmaty" vrátane občasných pitiek utajila komunistická cenzúra. Pravdivý obraz komunisticko-sovietskej a kapitalisticko americkej okupácie vidno z porovnania Východného a Západného Nemecka. V slobode, demokracii, životnej úrovni, rozvoji ekonomiky.

"Dočasný" pobyt sovietskych vojsk na našom území trval 23 rokov. Potom opustilo Československo v 925 transportoch 73 500 vojakov, 39-tisíc rodinných príslušníkov, 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty, 105 lietadiel, 175 vrtuľníkov a 95-tisíc ton munície. Na troch miestach republiky Sovieti skladovali jadrové zbrane.

Dedičstvo okupácie = enviromentálna katastrofa

Sovietske vojská mali obsadených 355 objektov, z toho 286 v Čechách a 69 na Slovensku. Zanechali ich zdevastované, mnohé z nich ako lokálnu ekologickú katastrofu. Napríklad v Komárne obsadili jednu z najvýznamnejších slovenských pamiatok Ústrednú pevnosť, a nasťahovali do nej niekoľko tisíc vojakov. Po ich odchode zostala zničená pamiatka, nápisy na stenách a tony smetí, ktoré sypali kde sa dalo, a potom nahrnuli do chodieb a zamurovali. Ešte nedávno tam našli ostré granáty a muníciu. Čo nezobrali so sebou, to rozbili. „Čo sa dalo vytrhali, zabetónovali, alebo zastavali. Prerazili múr, aby sa dostali dnu s technikou. Keď odchádzali, brali všetko, vodovodné kohútiky, vypínače, elektrické vedenie.“ hovorí šéf správy pamiatok Ľ. Gráfel. ( http://www.sme.sk/c/5944112/sovietski-vojaci-kradli-benzin-slovaci-ho-kupovali.html#ixzz3K56aDjF )

Veľké množstvo pôdy a spodných vôd znečistili ropnými látkami. Pri ich záchrane napr. v Sliači odčerpali z pôdy za jeden rok 2,5-tisíc litrov ropných produktov. Vo Vlkanovej bola situácia ešte horšia. Len v r. 1993-2007 išlo na sanáciu týchto škôd z rozpočtu ministerstiev Obrany a Životného prostredia vyše 1,2 miliardy korún, (Enviromagazín 6/2008) a ich odstraňovanie podnes neskončilo. V Ivachnovej, kde v bunkroch skladovali aj dichlóretán predpokladali v r. 2013 na odstránenie environmentálnej záťaže vynaložiť približne 1,2 milióna eur. Podľa správy TASR zo 6.1.2014 MO SR bude na sanáciu škôd na životnom prostredí po Sovietskej armáde čerpať 12,5 milióna eur z eurofondov.

Väčšie škody a opatrný optimizmus

Omnoho väčšie škody než vyššie menované nám však spôsobuje zotrvávanie bývalých komunistov, eštebákov a ich kumpánov a odchovancov v riadení štátu, justície a ekonomiky. To im umožňuje aj pretrvávanie komunistického myslenia. Jeho prejavom sú aj Ficove vlaky zadarmo. Tie totiž, rovnako ako všetky "istoty" a "zadarmo" ktoré nám komunisti dali, musí niekto z ich prinútenia zaplatiť. Najväčší zisk z toho majú oni, a v tomto prípade aj české železnice, ktorým za požičané najhoršie vagóny platí Fico z našich daní 200 tisíc korún denne.

Na záver trochu mierneho optimizmu. Na otázku, či po voľbách pôjde KDH do koalície so Smerom odpovedal nedávno J. Figeľ, že chce Smer vo vláde nahradiť. ( http://www.expres.sk/22946/figel-nevidi-dovod-na-odstupenie-uhliarika/ ) Keď porovnáme postoj týchto dvoch strán a ich predsedov k 17. novembru, je to po zvolení prvého nekomunistického prezidenta a odstránení Š. Harabína z vedenia justície dobrá spáva. Najnovším úspechom je odstúpenie P. Pašku. Tak ako v novembri 1989, ani teraz však nestačí vymeniť niekoľkých ľudí, ale treba reformovať systém. A rovnako ako komunisti pred 25 rokmi, aj R. Fico reaguje iba na tlak ulice. Preto v ňom treba pokračovať.

... mapa Československa v r. 1939-45 :

Fotografie z Bratislavy robil v auguste 1968 môj otec P. Mratinický st.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo