Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. február 2021

Ján 8 12A Ježiš im zasa povedal: „Ja som svetlo sveta.

Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života.“ 13Farizeji mu povedali: „Vydávaš svedectvo o sebe len ty sám, tvoje svedectvo nie je pravdivé.“


14Ježiš im odpovedal: „Hoci vydávam svedectvo o sebe iba ja sám, moje svedectvo je pravdivé, lebo viem, odkiaľ som prišiel a kam idem. Vy však neviete, odkiaľ prichádzam, ani kam idem. 15Vy súdite podľa tela, ja nesúdim nikoho. 16A ak aj súdim, môj súd je pravdivý, lebo nie som sám, ale ja a Otec, ktorý ma poslal. 17A vo vašom zákone je napísané, že svedectvo dvoch ľudí je pravdivé. 18Ja sám vydávam svedectvo o sebe a vydáva o mne svedectvo aj Otec, ktorý ma poslal.“ 19Opýtali sa ho: „Kdeže je tvoj Otec?!“ Ježiš odpovedal: „Nepoznáte ani mňa, ani môjho Otca. Keby ste poznali mňa, poznali by ste aj môjho Otca.“ 20Tieto slová povedal v pokladničnej sieni, keď učil v chráme. A nik ho nechytil, lebo ešte neprišla jeho hodina.

Ježiš stále hovorí o sebe ako o bytosti poslanej od Otca, od Svetla, od Pravdy. Zákonníci ho spochybňujú, že jeho svedectvo nie je podložené svedkami. Ježiš sa odvoláva na zázraky, ktoré vykonal a ktorými preukázal Svoju moc. Ján o nich doteraz príliš nepísal. Spomínal iba premenenie vody na víno, nejaké nedefinované zázraky počas veľkonočných sviatkov, uzdravenie syna kráľovského úradníka, uzdravenie imobilného pri Ovčej bráne a rozmnoženie chlebov. Farizejom to nestačilo. Videli, ale odmietali uznať. Stále sa dožadovali nejakého zjavenia od Boha, aby On, Boh, na nejakom veľkom verejnom zhromaždení pred elitou židovstva ukázal na Ježiša, že On je Mesiáš.

Aj dnes sa deje to isté. Veľa ľudí chce, aby sa im Boh zjavil osobne, aby na nejakom veľkom zhromaždení napríklad na pôde OSN či na nejakom Gay pride otvoril nebo a ukázal sa celému zhromaždeniu a povedal alebo urobil niečo ľudsky nevykonateľné.

A Boh to občas aj zariadi. Napríklad vo Fatime videlo niekoľko desiatok tisícov ľudí tanec Slnka. Zažili okamžité vysušenie svojich mokrých odevov. Myslíte, že všetci, čo to zažili, už do konca svojho života nepochybovali o svojej viere? Stavte sa, že pochybovali. Možno ju niektorí aj tak stratili, či ani nenašli.

Človek bude vždy v tomto živote pochybovať o všetkom. Stačí, aby vstal ráno v horšom psychickom či zdravotnom stave, menej vyspatý a už vidí svet černejší, reakcie ľudí okolo seba nepriateľskejšie a život zbytočnejší. Poznám človeka, ktorý keď musí vstať ráno o 7.00 namiesto o 10.00, tak sa ani nepozdraví a chodí podráždený. A dráždi ostatných svojimi nevrlými odpoveďami či poznámkami.

Stačí, aby sa ráno stretli dvaja takto podráždení a už je tu súboj, trenice, napätie. A dôvod na hádky, obviňovania, stupňovanie intenzity boja a vracanie úderov. Niekedy sa iskra podráždenosti premení na spaľujúci plameň hnevu a nakoniec až pomsty či rozbíjania vzťahov. Ak aj vášne pod vplyvom rozumu nakoniec utíchnu, zranenia zostávajú. Na ich vyliečenie sa vyžaduje odpustenie. Na odpustenie sa vyžaduje niekedy nadľudská sila, lebo odpustiť neznamená automaticky sa cítiť lepšie - ani osobne ani vo vzťahu.

Tu nepomôže spomienka na nejaké zjavenie sa Boha, ktoré som kedysi pred rokmi či desiatkami rokov zažil niekde vo Fatime. Takáto spomienka môže pomôcť iba vtedy, ak si na ňu človek chce spomenúť.

Inzercia

Všetci ľudia uzatvárajú manželstvo sľubom vzájomnej lásky a úcty. Ale vo vypätých okamihoch či v hraničných situáciách tento sľub na myseľ príde málokedy. A keď príde na myseľ po odznení hraničnej situácie, častokrát človek nemá dosť sily len zo spomienky na dávny sľub riešiť situáciu odpustením a ponukou zmierenia.

Rovnaké účinky má aj zjavenie Boha. Jednak si ani nedokážeme predstaviť jeho Svetlo a Slávu, keby sa nám reálne zjavil. Pripomínam obraz o veľkosti Boha väčšej ako je celý vesmír a o energii Boha väčšej ako je energia v celom vesmíre. Nakoľko by musel zmenšiť svoju veľkosť a ubrať zo svojej energie, aby sme to boli schopní so svojou hmotnou ohraničenosťou registrovať? Aby nás to buď neroztavilo, alebo aby to ešte malo dosť veľkosti a energie, aby sme uverili, že to by mohlo byť Bohom? A čo by nám asi tak povedal? „Ja som láska, milujte sa a nehrešte.“ Ale to hovorí aj Kristus!

Pripomínam hmotnú podstatu človeka (okrem duchovnej) - a jej vplyv, gravitáciu. Máme (z dôvodu hmotnej podstaty) aj slabé stránky a cítime často ich dopad na svoje nálady, slová, motiváciu. A vidíme ich výsledok na kvalite našich aktuálnych vzťahov. Aj napriek poznaniu, že by sme mali potláčať v sebe to negatívne, čo nás robí smutnými či podráždenými a čo kazí náladu ľuďom okolo nás.

Preto nie je dôležité nejaké nové zjavenie Boha pred OSN či inde. Dôležité je, že Boh sa pred nami odhaľuje vo svojom Synovi - vo svojom Slove. Jeho Slovo je Boh Syn, o ktorom hovorí Ján na začiatku evanjelia. Slovo, ktorým Boh ľudsky vnímateľnými prostriedkami vyjadruje to, čo o Sebe spoznal. A Jeho Slovom je aj Biblia. Stačí, aby sme v nej hľadali návod, ako sa dostať k Nemu a nie návod, ako sa viery zbaviť.

A ešte jedna poznámka: Kristus hovorí, že On môže svedčiť sám o Sebe, lebo On vie, odkiaľ pochádza a kam ide. Z pohľadu filozofie teda tvrdí, že pozná odpoveď na najťažšiu otázku nielen filozofie ale aj ľudstva. Odpoveď na túto otázku - Kto som? Odkiaľ pochádzam? Kam smerujem? Prečo som? - nepozná nikto z ľudí. Tie odpovede, ktoré poskytuje filozofia či teológia, sú len odpoveďami viery. V tieto odpovede (a je jedno či sú to odpovede teistické alebo ateistické) sa iba verí.

Aj to je argument, že Ježiš je niekto tak múdry, že Jeho múdrosť až doteraz nikto neprevýšil. Lebo nikto ešte na tieto otázky nedokázal nájsť odpoveď, ktorú by uznali všetci, (gravitačný zákon rešpektujú všetci) vždy a všade, bez ohľadu na to, či ju konkrétny človek prijíma alebo nie.

Odporúčame

Blog
Progresívci zase raz nevedia, čo od dobroty. Počas krízy je agenda LGBT No.1.

Progresívci zase raz nevedia, čo od dobroty. Počas krízy je agenda LGBT No.1.

Slovenska aj Európa sú v jednej z najväčších kríz od II. svetovej vojny. Mnoho ľudí stratilo prácu, rodiny zažívajú ťažké časy, nemáme dostatok vakcín a po kríze nás bude čakať časť spoločnosti v chudobe a veľký verejný dlh. Naši progresívci však majú iné priority - presadzovať ideologické požiadavky hnutia LGBT, ako inak. Na čo by riešili problémy bežných ľudí, že?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.