Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. február 2021

Prečo majú úspech UtajenySvedok, SmradlavySyr alebo DobreBude

Na sociálnych sieťach sa začal "boj" anonymných blogerov a s profesionálnymi novinármi.
Prečo majú úspech UtajenySvedok, SmradlavySyr alebo DobreBude

   Keď už aj profesionálom v Aktualitách začne "preskakovať" z toho, kto je alebo nie je za nejakým anonymným statusom UtajenySvedok na sociálnej sieti, je to zlé. Zverejnili text, v ktorom opisujú praktiky niektorých "tajomných identít" na sociálnych sieťach.

   Ako vidieť, pandémia nás zasahuje hlbšie a hlbšie. Ale politický a mocenský boj tu bol aj pred ňou, vždy bol a bude, len jeho formy sa menia. Tak ako tu boli a budú ľudia, ktorým robí dobre, keď sú stredobodom pozornosti a od radosti nevedia zaspať z toho, že je niekto zvedavý na ich názor alebo že im rastú čísla sledovanosti. Čísla sú mantrou dnešných dní (nielen v počtoch infikovaných, testovaných a zaočkovaných). A ako je možné, že sa niekomu darí, keď "udiera" do iných, posmieva sa, vymýšľa, klame, vyhráža sa, poučuje, manipuluje a ostatní mu to "žerú"? To je téma pre psychológov, psychiatrov, politológov, sociológov a iných lógov. Rovnako ako prečo takéto útočné, jednostranné ba dokonca evidentne nepravdivé texty, fotografie a videá ľudia s radosťou a niektorí aj v dobrej viere zdieľajú a šíria ďalej. 

   Čo mi prekáža v texte zverejnenom v Aktualitách? Na jednej strane je super, že si autori Martin Sliz a Tomáš Kyseľ dali námahu a zmapovali anonymných podporovateľov súčasnej opozície aj koalície na internete a otvorene upozorňujú na tento fenomén. Na druhej strane sa snažia zistiť, kto za anonymnými statusmi stojí. A keď to nezistia, predpokladajú, že za nimi stoja politické strany. Dokonca by som povedala, že sú o tom presvedčení. A nie sú ochotní pripustiť, že by mohol niekto iba tak z pasie vypisovať vo svojom voľnom čase na internet čo sa mu zachce a kedy sa mu zachce. No môže, lebo veď populizmus a "sláva" majú rôzne podoby, dokonca môže byť aj takým mojím malým osobným "populištekom" a "slávičkou". Možno raz príde čas, keď si ma všimne politik alebo politická strana a zaplatí mi, keď budem pokračovať ďalej. Čaro skrytej identity mi umožní zverejňovať takmer hocičo. Nikto nevie, kto som a prečo píšem a hlavne, nenesiem za to zodpovednosť. 

   Anonymní blogeri, komentátori a samozvaní "novinári" tak pribúdajú ako huby po daždi. A čo také zlé robia? Veď iba využili dnešný pandemický a politický chaos a čakajú na svoj "deň D". Ich obdivovatelia sa však nikdy nedozvedia, kedy prestali písať zadarmo a kedy to začali robiť na objednávku a za peniaze, ak k tomu niekedy vôbec dôjde. Dostali sme sa totiž do fázy, keď všetci, ktorí kritizujú, sú podozriví. Je jedno, či kritizujú slušne, odborne, vulgárne alebo útočne. Určite patria do nejakej "skupiny". A títo samozvaní "spasitelia" a paradoxne už aj médiá, to využívajú. Lebo veď čísla sú mantrou dnešných dní. 

   Nakoniec, všetci sme v tom nevinne. To ste nevedeli? Bublina konšpirácií a paranoje nás opantáva v čase pandémie viac a viac. Nevyhli sa jej ani profesionáli.   

Inzercia

Odporúčame

Blog
Otvorená výzva vedeniu a poslancom NRSR

Otvorená výzva vedeniu a poslancom NRSR

Inštitút kresťanskej sociálnej politiky vyzýva vedenie a poslancov NRSR k prijatiu Deklarácie o ďalšom rozvoji vzájomných vzťahov a aktívnejšej spolupráce krajín Vyšehradskej skupiny v súvislosti s blížiacim sa 30. výročím jej založenia.