Nebojím sa povedať

Exkurzia do duše viacerých veriacich, ktorú som za posledné týždne absolvoval, je smutným čítaním. Snažil som sa viac počúvať, ako hovoriť a pritom si vyskladať akúsi správu o stave našej spoločnosti. Vždy som si totiž myslel, že odpovede na tieto otázky, sú každému veriacemu či hodnoty vyznávajúcemu človeku, úplne jasné. Lenže dnes zrazu až bolestne vidím, aká veľká výzva tu vyrástla.

Jeden môj dobrý priateľ sa priznal, že sa bojí povedať referendu áno, pretože je to prejav našej nelásky k blížnemu. Má v sebe obrovskú dilemu a už dlhšiu dobu nevie, čo s tým. Aj jemu patrí tento text.

Často si kladiem otázku, či sme pripravení niesť zodpovednosť za výsledok tohto referenda. Či dobre využívame čas, ktorý máme. Pretože všetko dobré na tomto svete, si vyžaduje lásku, usilovnosť, poctivosť, zanietenie, tvorivé riešenia a trvalú pozornosť. Z princípov, ktoré vyznávame, hlavne z toho o láske k blížnemu, nemôžeme skĺznuť v diskusii ohľadne referenda do urážlivých, nenávistných a bojových argumentov. Preto svojim, ale aj tým na druhej strane, musíme povedať pravdu.

Prejavom lásky k blížnemu je povedať aj nepríjemnú pravdu.

Napríklad, že manželstvo zákonom chápané len ako právny zväzok ľudí, by jednoducho bolo jeho devalváciou. Preto sa nebojím na prvú otázku odpovedať - áno.

Tiež som názoru, že pri adopciách netreba chrániť práva dospelých, ktorí žijú tak, ako chcú žiť, ale práva detí, ktoré musia robiť to, čo im dospelí prikážu, a potom s následkami takýchto príkazov žiť. Preto aj na otázku druhú poviem - áno.

Ako rodič chcem mať právo odmietnuť to, čo deformuje a kazí vnútorný svet môjho dieťaťa. Preto do tretice vyslovím - áno.

Je v týchto odpovediach neláska? Milovať blížneho svojho predsa neznamená súhlasiť so všetkým, čo robí. Milovať predsa neznamená všetkému pritakávať a dopriať všetko. V sobotu 7. februára sa mnohí z nás vyberú k urnám. Áno, sú ľudia, ktorých referendum nevzrušuje. A mnohí, ktorí váhajú sú unavení, znechutení a asi už aj príliš cynickí. Navyše, máme tu smutnú skúsenosť s účasťou na referendách. Ale aj tak - ak chceme, aby sa tradičné hodnoty nestali minulosťou, nič nie je dôležitejšie, ako prísť v tú sobotu povedať - áno.

Jaroslav Slašťan

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo