Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. február 2021

Ján Ďačok / Pravda je nemenná. Nepodľahnite klamstvám medicínskeho „pokroku“!

Rozhovor s lekárom, bioetikom, morálnym teológom o antikoncepcii, jej účinkoch a dôsledkoch.
Ján Ďačok / Pravda je nemenná. Nepodľahnite klamstvám medicínskeho „pokroku“!

Foto - Peter Zimen

Celosvetová propagácia antikoncepcie používa zvláštnu rétoriku opačných významov slov. Z rozhovoru s jezuitom Jánom Ďačkom sa dozviete, čo vám v reklame o antikoncepcii nepovedali, ako aj to, aká je pravda o prezentovanom „zdravom a bezpečnom sexe“ či „dobrej a neškodnej antikoncepcii“, čo sú a ako pôsobia antikoncepčné tabletky, vnútromaternicové teliesko, hormonálne tablety „deň po“ a „5 dní po“, a aká regulácia počatia je najúčinnejšia.

Aký je rozdiel v hormonálnych preparátoch, ktoré bránia počatiu alebo už narodeniu dieťaťa?

Rozdiel je v ich účinkoch. Hormonálne preparáty spôsobujú antikoncepčný účinok vtedy, keď bránia dozrievaniu a uvoľňovaniu ženských pohlavných buniek a zahusťujú hlien maternicového krčka, čím blokujú postup spermií do maternice. Hormonálne preparáty spôsobujú potratový účinok vtedy, keď spomaľujú rast zárodku vo vajíčkovode, jeho pohyb smerom do maternice, jeho neschopnosť zahniezdiť sa v sliznici maternice a tým jeho zánik.

Potratový účinok spôsobujú aj také hormonálne preparáty, ktoré vedú k odlúčeniu výstelky maternice, do ktorej sa už predtým zahniezdilo embryo. Inými slovami, každý chcený negatívny účinok na vzniknutý ľudský zárodok, či vo vajíčkovode alebo v maternici nie je antikoncepčný, ale už výslovne potratový.

Aké sú spôsoby či prostriedky prevádzania hormonálnej interrupcie?

Prostriedky, ktoré blokujú rast, pohyb a zahniezdenie zárodku v maternici sa nazývajú intercepčné. Tie, ktoré vedú k odstráneniu už zahniezdeného zárodku, a vyvolávajú pseudomenštruáciu sa nazývajú kontragestačné. To znamená, že potrat je navodený farmakologicky. Ako je známe, oplodnenie nemusí nasledovať po každom sexuálnom akte.

Všetko závisí od toho, či je alebo nie je k dispozícii zrelé a uvoľnené ženské vajíčko, ktoré by mohlo byť oplodnené. V dôsledku toho, hormonálna interrupcia nemusí nasledovať po každom použití intercepčných alebo kontragestačných preparátov.

Mnohé antikoncepcie sú propagované sloganmi typu "dobrá a neškodná antikoncepcia"; aká je pravda o ich "neškodnosti"?

"Neškodnosť" antikoncepcie je sloganom agresívnej a sofistikovanej kampane, ktorá sa ju snaží propagovať a docieliť jej čo najširšie použitie a v čo najnižších vekových kategóriách. Niekedy sa jej "neškodnosť" alebo falošná "istota" prirovnáva k použitiu záchranných pásov "nasaď si ich a budeš mať istotu, že sa ti nič nemôže stať". 

Inými slovami, môžeš ísť autom akokoľvek, pásy ťa ochránia. Ako zo skúsenosti vieme, je to lož. Možno mať aj záchranné pásy a možno sa s nimi aj zabiť alebo zabiť iných, a to pri nezodpovednom šoférovaní. To platí aj pre antikoncepciu.

Klasickým príkladom je vnútromaternicové teliesko, ktoré sa v angličtine označuje ako IUD Intrauterine device - vnútromaternicový prostriedok. Môže byť nehormonálne alebo hormonálne. V slovenčine sa zaviedlo spojenie "špirála" alebo "DANA", čo má propagovať skratku slov "dobrá a neškodná antikoncepcia". Pravda je však taká, že nie je ani dobrá, ani neškodná.

Vnútromaternicová antikoncepcia spôsobuje chronický zápal sliznice s toxickým účinkom. Zdieľať

Spomenuli ste vnútromaternicové teliesko dvoch typov; aké je to nehormonálne?

Je to tyčinka, ktorá má zvyčajne tvar písmena T. Jej povrch je napustený nejakým kovom - meďou, striebrom alebo zlatom, ktorý dráždi sliznicu maternice. Tým spôsobuje jej chronický zápal a mení jej vlastnosti v tom zmysle, že blokuje prípravu sliznice na zahniezdenie oplodneného vajíčka.

Okrem toho, vyvolané zápalové prostredie v dutine maternice i vo vajíčkovodoch má nepriaznivý toxický účinok voči vajíčku i spermiám a zvyšuje pohyblivosť vajíčkovodu na presun vajíčka i spermií. Teliesko čiastočne pôsobí aj ako mechanický blok proti prenikaniu spermií.

A ako pôsobí hormonálne?

Pri hormonálnom vnútromaternicovom teliesku, okrem uvedených účinkov pri prvom type telieska, pristupuje ešte hormonálne pôsobenie, ktoré znižuje rast výstelky maternice a tým ešte zosilňuje jeho účinok.

Treba zdôrazniť, že aj nehormonálne aj hormonálne vnútromaternicové teliesko, nie sú antikoncepčnými, ale potratovými prostriedkami. Nebránia uvoľneniu vajíčka a oplodneniu. Bránia však tomu, aby sa oplodnené vajíčko, a teda už zárodok, zahniezdilo a ďalej sa vyvíjalo.

Sú aj iné negatívne účinky antikoncepcie, ktorá je propagovaná ako "dobrá a neškodná"?

Okrem spomenutých účinkov môže spôsobiť i poruchy menštruačného cyklu, vypudenie telieska, mimomaternicové tehotenstvo, zápaly krčka maternice i zápaly samotnej maternice, zápaly vajíčkovodov i vaječníkov, presun telieska do vajíčkovodov alebo aj do dutiny brušnej.

Zárodok je od okamihu spojenia dvoch pohlavných buniek živá a stále rastúca bytosť, ktorá od počatia komunikuje so svojou matkou. Zdieľať

Ako matka ovplyvňuje biologický proces počatia svojho dieťaťa v prípade, ak si nechala zaviesť vnútromaternicové teliesko?

K oplodneniu, to znamená k spojeniu ženského vajíčka a mužskej spermie, čo už je začiatok nového individuálneho života, zvyčajne dochádza na začiatku vajíčkovodu.

Oplodnené vajíčko, teda ľudský zárodok - embryo, postupne prechádza vajíčkovodom, delí sa a rastie. Je to veľmi zaujímavý Prozreteľnosťou riadený proces, ktorý sa odohráva na molekulárnej a enzymatickej rovine. Je to "dialóg" medzi matkou a zárodkom, teda jej dieťaťom: organizmus matky mu dodáva cukor, rastový hormón a rôzne iné zložky, ktoré potrebuje pre svoj rast.

Zárodok sa zahniezďuje do sliznice maternice asi na piaty až siedmy deň svojej existencie, keď je v štádiu blastocysty a má okolo 150 buniek. To znamená, že zárodok je od okamihu spojenia dvoch pohlavných buniek živá a stále rastúca bytosť! 

Je to potrat v počiatočných štádiách vývoja zárodku - ide o zabitie už žijúcej ľudskej bytosti priamo v lone matky. Zdieľať

Keď je v maternici cudzorodý prostriedok, teda spomenuté vnútromaternicové teliesko, vytvára nepriaznivé podmienky pre zahniezdenie embrya do sliznice maternice. To vedie k jeho zániku.

Inzercia


A s užívaním tabletkovej hormonálnej antikoncepcie sú tiež spojené komplikácie?

Hormonálna antikoncepcia jej môže spôsobovať menej závažné i veľmi závažné komplikácie. Do prvej skupiny patria: náladovosť, napätie v prsníkoch, nevoľnosť, zvracanie, nervozita, agresivita, ochorenia kože, zmeny hmotnosti.

Do druhej skupiny patria: poruchy krvnej zrážanlivosti s tvorbou krvných zrazenín a s ich možným následným zanesením do pľúc - embólia, čo môže zapríčiniť vážne komplikácie i náhle úmrtie.

Okrem toho, hormonálna antikoncepcia spôsobuje poruchy pečene, tukového metabolizmu so zvýšenými hladinami cholesterolu a triglyceridov, teda mastných zložiek v krvi, ktoré môžu viesť k vážnym následkom ako je ateroskleróza, zvýšený krvný tlak a ich komplikácie. Veľmi vážnym rizikovým faktorom je fajčenie. Okrem toho môže viesť aj k vzniku rakoviny prsníka a maternice.

Ako spôsobujú potrat hormonálne tablety núdzovej antikoncepcie - „deň po“ a „5 dní po“?

Takéto hormonálne tablety môžu mať potratové účinky tým, že negatívne ovplyvňujú vzniknutý zárodok, vedú k zmene hormonálnych hladín v krvi, k navodeniu "menštruácie" čiže k odlúčeniu výstelky maternice a s ňou aj zárodku. Aby však mohlo dôjsť k potratovému účinku, základným predpokladom je predchádzajúce oplodnenie, a teda vznik zárodku.

Ako je merateľná účinnosť antikoncepcií?

Na posúdenie antikoncepcií sa používa miera účinnosti každej antikoncepčnej metódy, ktorú vyjadruje tzv. Pearlov index (IdP). Ten udáva počet tehotenstiev u 100 žien, ktoré používajú tú istú formu antikoncepcie počas jedného roka. Napríklad Pearlov index prezervatívu, ktorý sa používa ako antikoncepčný prostriedok, sa pohybuje od 8 do 15%, podľa niektorých autorov až do 28%.

Inými slovami, je prekvapujúco vysoký a vôbec nemôže garantovať "bezpečný sex" alebo "istý sex". Miera zlyhania prezervatívu v prevencii tehotenstva sa chápe ako pravdepodobnosť otehotnenia počas jedného roku u ženy, ktorá nepoužíva nijaký iný antikoncepčný prostriedok a spolieha sa len na prezervatív používaný partnerom.

Aká nevypovedaná pravda sa teda skrýva za reklamou o "zdravom a bezpečnom sexe" s prezervatívom?

Niektoré faktory ako motivácia páru, kultúrna úroveň, prax či skúsenosť veľmi významne ovplyvňujú priemernú mieru zlyhania prezervatívu. Preto boli pozorované niekde veľmi vysoké priemerné miery zlyhania. Napríklad 24% v Bangladéši, 21,6% v Indonézii, 20% v Paname, a inde zas veľmi nízke od 3% u párov, ktoré ho správne používali a vo všetkých vzťahoch, po 12% pre páry s menšou praxou.

To ponúka čiastočné vysvetlenie výskytu neželaných tehotenstiev u dospievajúcich a tiež u vydatých žien, napriek používaniu prezervatívu. To je ďalšia stránka falošného obrazu o "bezpečnom sexe".

Nabádanie k používaniu prezervatívov vedie len k sexuálnej promiskuite, so všetkými jej negatívnymi, a v prípade rozhodnutia pre potrat, aj s tragickými dôsledkami. Zdieľať

Aká je účinnosť a aké sú dôsledky ďalších antikoncepčných prostriedkov?

Následný orientačný prehľad o účinnosti ďalších antikoncepčných prostriedkov poukazuje na to, že hlasne proklamovaný "bezpečný a istý sex" s antikoncepciou neexistuje. Žiaden antikoncepčný prostriedok nie je účinný na 100% a každý vykazuje zlyhania. Diafragma - pesar alebo "ženský prezervatív" má IdP 14 - 15%.

Spomedzi nevhodne nazvaných antikoncepčných prostriedkov: vnútromaternicové teliesko má IdP 1 - 3%, minipilulka, ktorá sa užíva každý deň aj počas menštruácie, má IdP 1 - 6%. Hormonálna "tableta deň po" a EllaOne, známa ako "tableta 5 dni po", sa označujú ako "núdzová antikoncepcia alebo postkoitálna antikoncepcia". Keď však došlo k oplodneniu, majú intercepčné účinky, ktoré vedú k zahynutiu zárodku. Podľa údajov samotného výrobcu EllaOne má IdP 2%. Tableta Ru486 má výslovne kontragestačné, a teda priame potratové účinky.

K čomu vedie používanie antikoncepcie, okrem už spomenutých zdravotných problémov?

Používanie antikoncepcie môže viesť k zmene životného štýlu a k striedaniu pohlavných partnerov pred manželstvom i v manželstve, čo má zhubné následky pre vzájomné vzťahy. Z toho, čo sme spomenuli tak vyplýva, že podstatu antikoncepcie lepšie vyjadrujú prívlastky: falošná, zavádzajúca, zákerná, zradná, zabíjajúca.


ilustračné fotky v rozhovore - pexels 

Bezpečný a istý sex existuje - a môže existovať - iba v usporiadanom manželstve,
a nie pred ním ani mimo neho.

Pretože iba manželstvo poskytuje optimálne prostredie pre prijatie prípadného nového života. Zdieľať

Čo odporúčate pre manželské páry, namiesto používania antikoncepcie?

Prirodzené metódy regulácie plodnosti. Tie účinkujú v 96 - 98% a okrem toho, netreba za ne platiť. Nič nestoja, lebo využívajú iba to, čo Stvoriteľ vložil do ľudského tela. To, samozrejme, veľmi dráždi tých, ktorí chcú čo najviac zarábať na ľudskej sexualite a všetkými spôsobmi propagujú metódy "sexuálneho a reprodukčného zdravia" - to znamená antikoncepciu, sterilizáciu a potrat.

Prirodzené metódy regulácie plodnosti sa dokážu spoľahlivo naučiť všetky ženy bez rozdielu. Ich používanie vedie k osobitnému životnému štýlu, ktorý manželov nerozdeľuje, ale spája, vyžaduje ich spoluprácu a umožňuje im plné prežitie ich intímnych sexuálnych vzťahov.

 

Prof. ThDr. MUDr. JÁN ĎAČOK SJ, PhD.
absolvoval štúdium na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Teologickom inštitúte Spoločnosti Ježišovej (Aloisianum) v Bratislave, Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme, Trnavskej univerzite a na Vysokej škole svätej Alžbety v Bratislave.
Je lekárom so špecializáciou v internej medicíne a brušnej sonografii, bioetikom a od roku 2010 teológom Apoštolskej Penitenziárie v Ríme. Vyučuje na Teologickej fakulte Pápežskej Gregorovej univerzity v Ríme a na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave. Oblasti jeho záujmu sú bioetika, postmoderna, ideológie, ľudský život.


Prečítajte si rozhovor o potratoch, ich rizikách a dôsledkoch: 
Ján Ďačok SJ / Ochrana zdravia ≠ ochrana života?

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka a moderátorka pre katolícke médiá. Viac info tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Blog
Výzva testujte sa zo slín, nedajte sa týrať!

Výzva testujte sa zo slín, nedajte sa týrať!

Zastavme terorizovanie nedôstojným a nebezpečným testovaním. Štátne hmotné rezervy chcú nakúpiť ďalších 2,5 milióna špáracích testov a „Kovidový automat“ je sprevádzaný nekonečným testovaním, po ktorom každý bude mať zničenú sliznicu v nosohltane. Zastavme to! Nebuďme ovce !

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.