Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. február 2021

Nefalšovaná radosť

Konečne padal sneh...
Nefalšovaná radosť

Vŕzgal pod nohami. Biele páperie poletovalo vo vzduchu, v ktorom som cítila detstvo - dym spáleného dreva unikajúci z komínov. Ulice boli plné šantiacich detí. Jeden otec sa očividne obetoval a zobral si na starosť mládež z celého susedstva. Zo desať detvákov so sánkami mu kričalo okolo hlavy, on túto perepúť s nadšením usmerňoval. Zvláštne ako voda v zmenenom skupenstve dokáže privolať spomienky... Neuveriteľné ako utíchnu hlučné reproduktory, cinkania mobilov, ako sa zasa zaplní sídlisko radostným smiechom zo stavania snehuliakov. Tak ako keď som bola malá a so sestrou sme rýchlo vybehli z paneláku, akonáhle sme videli, že začína snežiť. Biely poprašok sme si totižto chceli užiť ešte predtým, ako naň dopadol čierny popolček z neďalekých strojární.

Tá detská túžba po čistej nefalšovanej radosti piští aj v srdiach dnešných detí. Pod hŕbou elektroniky a všetkých vecí, ktoré majú, je často túžba ale hanebne pošliapaná, udupaná, zahnaná do kúta... Tam vonku som mala pocit, že vykukla spod tej kopy - aspoň na malú chvíľku.

Ako som kráčala v padajúcom súmraku okolo jedného domu, všimla som si v rozsvietenej izbe dievčatko. Závesy ešte nik nestihol zatiahnuť a tak som uvidela niečo, čo ma zasiahlo. Túžba po čistej radosti tam bola - v očiach dievčaťa sa skvela ako večernica, ktorá sa objavila pred chvíľou na oblohe. Malá princezná sedela s úsmevom na tvári hľadiac cez okno von. Spoznala  som ju - bola to tá princezná, ktorú každú nedeľu mama doviezla s kamarátom vozíčkom na svätú omšu. Áno, sedela vnútri v izbe, hoci by sa najradšej rozbehla von do snehu za ostatnými deťmi a sánkami. Keď som sa ale pozrela bližšie, nenašla som smútok či závisť. Toto dievča, veru, nemalo v očiach iba túžbu - bola tam skutočná NEFALŠOVANÁ radosť. Napriek všetkému sa jej z usmievajúcich pohybujúcich sa pier vinula melódia piesne. A ktovie, možno to bola práve tá pieseň, ktorú si s obľubou vždy princezná pohmkáva, keď ju mamina privezie od svätého prijímania na omši späť na miesto.

Inzercia

Každá chvíľa, každý človek v sebe nesie nikdy neopakujúce sa príbehy. Tieto príbehy sú hodné zapísania a to je to, čo s obľubou robím. V prírode, pri plienkach, s knihou či obklopená najdrahšími otváram oči a nechávam sa nimi inšpirovať.

Odporúčame

Blog
Zázrak počas lockdownu

Zázrak počas lockdownu

Začarovaný park. Zore bolo ešte sfarbené do krvava, no súmrak už sadal na staré tisy. Chlad bol citeľný, mráz urobil z jazierka klzisko, nik sa na ňom ale nekorčuľoval, len kde-tu sa ozvala splašená kačica.

Blog
Blížiaca sa Apokalypsa? O tom, ako nebol rok 2020 ani v TOP 10..

Blížiaca sa Apokalypsa? O tom, ako nebol rok 2020 ani v TOP 10..

...čo sa týka najhorších rokov v histórii ľudstva. Ja viem, že mnohí si prešli (ani ja som nebola ukrátená) v minulom roku tzv.peklom na zemi. Mnohí prišli o prácu, skrachovali, stratili člena rodiny...povedzme si však na rovinu, nebol to najhorší rok a svojím obsahom a dôsledkami sa ani zďaleka nepriblížil k prvej desiatke najhorších, alebo najkatastrofálnejších rokov pre ľudstvo...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.