Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. február 2021

Ako mi čítanie zachránilo život na materskej + zoznam knižných tipov pre deti

A zopár tipov na dobré knihy pre deti
Ako mi čítanie zachránilo život na materskej + zoznam knižných tipov pre deti

Bola jeseň 2016, najstaršia dcéra mala dva roky a nám sa narodil syn. Bol veľmi náročným bábätkom. Prvé 3 mesiace len plakal, spal málo a iba v šatke. Žiadny spinkajúci usmievavý novorodenec. Nevedela som si dať rady. Riešením malo byť zabavenie dcéry aspoň na chvíľu. Na youtube som našla nevinné rozprávky, napríklad Pat a Mat, niektoré časti Bol raz jeden život či Macko uško, a keď som potrebovala, aby chvíľu počkala sama, niektorú som jej pustila. Rozprávky ani videá nikdy predtým nepozerala.

Všetko bolo fajn, naozaj sa zabavila a bola ticho, kým som potrebovala robiť iné veci. Lenže potom chcela pozerať vždy dlhšie a dlhšie. Z jedného dielu boli dva, potom polhodina a niekedy až hodina denne. Po mesiaci pozerania telky som mala doma malého závisláka a hlavu v smútku. No nič, povedala som si, stačilo. Žiadne pohyblivé obrazy. Aj keby som mala mať doma dve deti vrieskajúce naraz. V rámci odvykačky dcéra najbližší rok žiadnu rozprávku ani video nevidela.

Hľadala som riešenie. Dostala som sa k blogu dnes už celkom známej Viki Marcinovej a jej Čítajme si spolu. Jasné, že som čítala leporelá a jednoduché knihy o zvieratkách dcére aj dovtedy, ale toto bolo iné. Bol to recept na to, ako stráviť s deťmi pekný čas, ktorým sa vytvára a prehlbuje vzťah a je prínosný pre obe strany. Písala, že keď je u nich totálny výbuch a už nevie čo s deťmi, tak vyberie knihu a začne im čítať. Zrazu všetko stíchne a deti počúvajú, čo číta, hoci to neznamená, že pritom len sedia a nič nerobia. Písala, že čítať môžem aj novorodencovi a bude to mať pozitívny prínos. Deti majú vlastný spôsob a chápanie čítania, ale to je už iná téma. Tie Vianoce som objednala prvých päť prelomových kníh, ktoré si čítame doteraz… so všetkými deťmi.

Dnes máme tri deti, šesťročnú prváčku, štvorročného predškoláka a čoskoro dvojročnú malú slečnu. A k tomu už celkom veľkú zbierku detských kníh. Okrem farbičiek, plastelíny, nejakých kreatívnych potrieb, pexesa, lega, pár bábik a pár áut sú to jediné darčeky, ktoré deťom kupujeme. Starí rodičia vedia, že ak chcú deťom niečo dať, má to byť kniha a rovno mi volajú aká. A ráno, keď vstaneme a je u nás bežný každodenný zhon, kým riešim logistiku rodiny, chystám dcéru do školy, raňajky, desiatu, dve mladšie deti si sedia v obývačke na gauči obklopení knihami a „čítajú si“. Keď príde dcéra zo školy, ešte prv ako mi chce porozprávať, aký mala deň, prosí, aby som jej niečo prečítala a spolu sme si takto oddýchli. 

A tak mi čítanie zachránilo život.

Znie to celkom idylicky, uznávam, a nie vždy to tak je. Sú dni, kedy mi chce najmladšia skákať po hlave, kým čítam najstaršej, nechce čakať, kým dočítam stranu, alebo je veľký spor, ktorú knihu budeme čítať. A niekedy čítam a deti si pritom kreslia, stavajú lego, pomedzi to sa rozprávajú alebo časť poslucháčov zmizne robiť iné veci. A občas sa im aj nechce. Občas sa zas nechce mne, hlavne keď mám v obývačke dva plné sušiaky prádla, ktoré treba poskladať a odložiť. Ale aj o tom je čítanie si s deťmi.

Oproti časom, keď som bola malá, je dnes detskej literatúry ako húb po daždi. Knižnice sú dobre vybavené, na internete nájdete množstvo blogov s recenziami, kníhkupectvá majú plné regály detských kníh. Napriek tomu je ťažké orientovať sa v toľkých detských tituloch a vybrať vhodnú knihu môže byť náročné. Mnohé knihy sú veľmi populárne u detských čitateľov a ich rodičov, no nie vždy ich považujem za dobré a vhodné pre svoje deti, ktoré sa s manželom snažíme vychovávať vo viere a láske k Bohu a blížnemu. Knihy pre deti sa snažím vopred čítať alebo aspoň poriadne prelistovať. 

Chcem im dať dobrý základ, dobrý príklad a kvalitnú literatúru, obzvlášť, čím sú staršie. Viem, že časom si budú vyberať literatúru samy a isto sa nevyhnú aj sporným knihám, ale dovtedy ich chcem naučiť, čo je dobré a ako hľadať v knihách práve tie dobré príklady a ponaučenia. Sama dobre viem, že čo čítam, počúvam a pozerám, to napĺňa aj moje vnútro.

Ponúkam vám niekoľko tipov na knihy z našej knižnice, ktoré bezpečne môžete zakúpiť pre svoje ratolesti bez toho, aby ste museli riešiť morálne dilemy v knihách, neprimeraný slovník či nevhodný preklad. Ak sa aj v niektorej knihe vyskytuje slovo, ktoré nepoužívate (ja osobne nemám rada v detských knihách slovo „dočerta“ a vyskytuje sa aj v dobrej literatúre často) alebo (hlavne v náučných knihách) pasáž, ktorá by zbytočne vaše dieťa vyrušovala, alebo na ňu nie je pripravené, nebojte sa to jednoducho vynechať alebo zameniť, a čo treba, vysvetliť. Nezabudnite sa o prečítanom texte s dieťaťom rozprávať. Veľa a často.

Inzercia

Knihy pre vekovú kategóriu od 5 do 8 rokov:

 • Andrea Gregušová : Operácia Orech a iné dedkoviny​; Svetozár; Červík Ervín; Marína a povaľači; Gréta; Ako maliari vidia svet (náučná); Ako umelci vidia svet (náučná)
 • Marianne Dubuc: Na vrchol Kopca
 • Astrid Lindgreen: Pippi dlhá pančucha (aj audioknihy) 
 • Wojciech Widlak: Pán Guľôčka (všetky 3 diely) 
 • Roald Dahl: Žirafa, Pelly a ja; Charlie a továreň na čokoládu – výnimočne aktuálna kniha, ktorou autor predbehol svoju dobu (v origináli vyšla v roku 1964) je ale potrebné ju čítať s porozumením a dávať pozor na slovník, ktorý je občas trochu expresívny a tvrdý. Neváhajte pri čítaní svojim deťom tieto slová zameniť za vhodnejšie.
 • Sigurdardóttir Ingibjörg: Zelená starká 
 • Peter Gajdošík: Zverinec na siedmom poschodí 
 • Anna Höglund, Ulf Stark: Vieš pískať, Johanna? – kniha zahŕňa aj tému smrti, takže je nutné sa o nej s deťmi porozprávať a vniesť do príbehu aj potrebu Boha a modlitby
 • Dušan Dušek: Babka na rebríku 
 • Mária Lazarová: Tri mačiatky tety Mily; a iné 
 • Ján Uličiansky: Líza, mačka z Trojice; Kocúr Leonardo
 • Martin Widmark, Emilia Dziubaková: Dlhé putovanie
 • Klára Jarunková: O psovi, ktorý mal chlapca
 • Emma Yarlett: Dračia pošta
 • M. Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky
 • Drew Daywalt: Deň, keď pastelky dali výpoveď; Deň, keď pastelky našli domov
 • OZ Egreš: Vincent; Na kraji lesa;

Knihy pre vekovú kategóriu od 2 do 4 rokov (vhodné na samostatné čítanie pre začínajúcich čitateľov):

 • Lars Klinting: Séria šikovný bobor Karol - pútavým spôsobom poskytuje praktický, reálny a podrobný návod na opravu defektu, upečenie torty, výrobu debničky na náčinie, ušitie zástery a pod. - určite sa bude páčiť aj starším
 • Rotraut Susanne Berner: Séria Potulky (zimou, jarou, letom, jeseňou a nocou) - séria obrázkových kníh, v ktorých možno sledovať príbehy niekoľkých postáv počas celého roka. Séria sa začína knihou Potulky zimou a končí Potulkami jeseňou. Potulky nocou sú najnovšou časťou série. Je dobré ich mať v slovenčine, na zadnej strane sú mená osôb, ktoré sa v knihách nachádzajú, spolu s dieťaťom tak môžete sledovať, čo sa deje s konkrétnou postavou, s kým sa v ďalšom ročnom období spoznala, stretla, čo sa jej prihodilo. Česká verzia kníh používa iné mená postáv.
 • knihy od Marianne Dubuc: Ptáček a lev; Pošťák myšák doručuje; Prázdniny pošťáka Myšáka; Račte dál; Já nejsem tvoje maminka - láskavé príbehy s minimom textu (okrem knihy Na vrchol kopca sú v češtine) a krásnymi ilustráciami. Nemali by chýbať v žiadnej detskej knižnici, napriek českému jazyku. 
 • A. Lobel: Kvak a Čľup sú kamaráti; Kvak a Čľup sú spolu; Veselý rok s Kvakom a Čľupom – všetky knihy od Arnolda Lobela patria k špičke vo svojej kategórii. Sú vhodné aj na samostatné čítanie, aj pre menšie deti (ak sú zvyknuté čítať, pokojneaj od 1,5 roka). Okrem Kvaka a Čľupa sú v slovenčine aj Pán Sova a Myšacia polievka, ktoré momentálne nájdete občas v detských antikvariátoch.
 • Maurice Sendak: Kde žijú divé zvery - pre menšie deti aj na samostatné čítanie pre prvákov - nezľaknite sa autorských ilustrácii Maurice Sendaka, príbeh skrýva veľkú hĺbku
 • H.E. Minarik: Malý Macko (obzvlášť 1. a 4. časť série), 
 • David McKee: Elmer; Elmer a dúha
 • Simona Čechová: Včelár Jožko; František z kompostu
 • Annie M.G.Schmidt, Fiep Westendorp: Špinuška
 • OZ Egreš (pre deti od 1 - 1,5 roka): Stratený šál (na rozvoj reči); Veľký výle; Počuješ ma?; V záhrade
 • Nicola Kinnearová: Odvážny zajko - na samostatné čítanie a aj pre menšie deti (2+)
 • Lisa Papp: Magdalénka a psík z knižnice; Magdalénka a zvieratká v útulku - (skôr pre dievčatká, tiež vhodné aj pre menšie deti vďaka milému jednoduchému príbehu)

Encyklopedické/ náučné knihy:

Pre deti vo veku 5-8 rokov (a viac)

 • Mapy - Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
 • Svetové mestá - Ikar (2017)
 • Včely - Piotr Socha
 • Stromy - Piotr Socha           
 • Pod zemou, pod vodou - Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Pre deti od 3 rokov (pokojne aj do 10)

 • Veľká kniha tmy - Helena Haraštová
 • Veľká kniha snehu a ľadu - Štěpánka Sekaninová
 • Horí - Charlotte Cederlund,David Henson - pre malých aj veľkých hasičov
 • Spomaľ a pozoruj - vydavateľstvo Svojtka 

 

Dominika Tvardziková

Vyštudovala právo a je absolventkou Kolégia Antona Neuwirtha. Mama troch detí, s rodinou žije v Bratislave. Má rada kávu, vo voľnom čase rada číta, posledné roky najmä deťom a s deťmi.

 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Zázrak počas lockdownu

Zázrak počas lockdownu

Začarovaný park. Zore bolo ešte sfarbené do krvava, no súmrak už sadal na staré tisy. Chlad bol citeľný, mráz urobil z jazierka klzisko, nik sa na ňom ale nekorčuľoval, len kde-tu sa ozvala splašená kačica.