Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. február 2021

Ako málo stačí, aby iskra z horiacej maštale preskočila na domy a vily

Prečo by sme mali byť aj v čase pandémie všímavejší k odstupujúcemu starostovi Marianky, ktorý zo strachu pred výhražnými esemeskami opúšťa úrad. Pred rokom mu podpálili auto a najnovšie aj stajňu. Polícia dosiaľ nič nevyšetrila. Nech vás nemýli dátum. Je február 2021, nie rok 1991.
Ako málo stačí, aby iskra z horiacej maštale preskočila na domy a vily

   Koho by mal dnes, v čase pandémie, trápiť nejaký starosta dvojtisícovej obce, ktorému podpálili majetok, vyhrážajú sa mu a on odstúpil, pretože polícia útočníkov ani po roku nevypátrala a nebola schopná zistiť, kto posiela jemu a jeho rodine výhražné esemesky?

   Nemali by sme túto správu prehliadnuť, pretože zajtra sa to môže stať nám. Podpálenie stajne a auta starostovi, ktorý kvôli tomu odstupuje, je silnou kávou. Súčasná vláda sa síce s chuťou zahryzla do veľkých rýb, len akosi jej pomedzi prsty unikajú sardinky. Bližšia je jej veľká, mediálne výživná a šťavnatá korupcia s dramatickým odhaľovaním zločinov v priamom prenose s kukláčmi a kolónami čiernych áut s majákmi ako navonok drobné a nezaujímavé životné "príhody" ľudí na nižších úrovniach alebo dokonca na spodnej hranici ľudskej existencie. 

   Ani sa mi nechce písať, že ryba smrdí od hlavy a ako zhrubol slovník a vyjadrovanie (nielen na sociálnych sieťach) niektorých najvyšších predstaviteľov a politikov. Nič a nikto nás nepripravil na to, že môžeme v jednej minúte komunikovať s desiatkami, stovkami, miliónmi ľudí a môžeme im nechávať všakovaké odkazy. Na šírenie informácií už nepotrebujeme klasické médiá. Vitajte v blikajúcom svete, kde je možné všetko. Môžeme sa nechať "čičíkať", hladkať, povzbudzovať, zahmlievať, predstierať, klamať, obviňovať aj vyhrážať sa. To všetko takmer bez následkov. Zatiaľ.

   Každý z nás určite zažil nedorozumenie, slovné útoky, posmievanie, ignoranciu a nepríjemne, až bolestne zamotané vzťahy. Či už ako dieťa alebo dospelý. Dokonca aj priamo u najbližších. Ale keď sme to nechali alebo necháme prerásť do fyzického alebo psychického násilia a akceptujeme vulgárnosti a vyhrážky ako niečo samozrejmé, je to najhorší stav, aký sa nám môže prihodiť.

   Podpálenie auta alebo stajne je, podobne ako vulgárne, útočné a výhražné správy na sociálnych sieťach, odkazom. Lakmusovým papierom nášho citu pre hranicu, za ktorú by sme nemali ísť, lebo nebude cesty späť. Možno si poviete, že je rozdiel reálne na niekoho zaútočiť, zapáliť mu dom a zastrašovať ho a "iba" o tom napísať. Myslím si, že účinok je veľmi podobný. Mne sa ako novinárovi nenápadne vyhrážali niekoľkokrát a zažila som tlak a snahu o manipuláciu aj v bežnom živote. Nešlo mi o život, ale aj tak na niektoré momenty a vplyv agresívnych jednotlivcov nikdy nezabudnem.

   Nebezpečné je, keď sa o vyhrážkach dozvieme, vidíme ich a neozveme sa. Prestaneme si ich všímať. Veď ide iba o "drobnosti", ktoré nie sú súčasťou nášho života. Kým sa nás to netýka, o nič nejde. Začína to drobným úplatkom, zažmúrením oka pri "tvrdosti" v rodine, na pracovisku, zasmiatím pri dobre mienenej rade a potľapkaním po pleci aj keď cítime, že to nie je v poriadku alebo priateľskou výpomocou pri drobných podfukoch, podvádzaní, zneužívaní iných až po myšlienku, že ten alebo tá si za to môžu sami. Hja, bez vetra sa ani lístok nepohne. 

   Nebezpečné je, že veľké kauzy sa pre nás, zvyknutých (a zvykajúcich si) na gauč, obrazovky a mobily v čase pandémie stávajú oveľa zaujímavejšími a získavajú si našu pozornosť viac ako to, čo sa deje v našej bezprostrednej blízkosti. 

Foto: čas.sk

Inzercia

Odporúčame

Blog
Diakon z mesta: O spovedi podľa blahoslaveného vladyku Vasiľa Hopka

Diakon z mesta: O spovedi podľa blahoslaveného vladyku Vasiľa Hopka

Vladyka Vasiľ Hopko po tom, čo bol prepustený z väzenia bol daný do internácie v Oseku, odtiaľ sa snažil povzbudzovať veriacich aspoň listami. V listoch rozoberal rôzne témy, jednou z nich bola aj sviatosť zmierenia, na ktorú sa bližšie pozrieme. Citované z listu, ktorý napísal dňa 16.2.1965 pani Kataríne Birošovej.