Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. január 2021

Enviromama: Neopúšťaj staré veci kvôli novým

Enviromama: Neopúšťaj staré veci kvôli novým

Rôzne eko vychytávky sú dnes in. Enviro-tašky, eko-fľaše, bio-obaly… ponuka je obrovská a možno povedať, že využívanie týchto produktov sa spája aj s určitým správnym a uvedomelým životným štýlom. Je fajn byť ohľaduplný voči životnému prostrediu a tieto možnosti využívať, avšak vyhadzovanie starých a funkčných vecí kvôli tým eko-novým vôbec nie je správne. Dnes budeme rozprávať o zužitkovaní. 

Podľa Bey Johnson, autorky knihy Domácnosť bez odpadu, je zužitkovanie tretím kľúčovým „Z“ na ceste k zero waste. Prichádza po zamietnutí a zredukovaní, ktorým sme sa venovali v predchádzajúcich blogoch. Takže keď zamietneme to, čo nepotrebujeme, a zredukujeme to, čo potrebujeme, ale nemôžeme zamietnuť, prichádza na rad tretie zet: zužitkovanie. 

Tretie „Z“: Zužitkovať (to, čo používame, a nemôžeme to zamietnuť alebo zredukovať)

Zužitkovanie znamená maximálne využitie produktu v jeho pôvodnej forme. Nejde pri tom len o plné vyčerpanie životnosti, ale aj nájdenie alternatívneho použitia pre produkt, ktorý už nemôže slúžiť svojmu pôvodnému účelu. 

Netreba si to však predstavovať ako zhromažďovanie všelijakých rozbitých a nefunkčných predmetov. Pretože keď sme už zamietnutím a zredukovaním obmedzili nepotrebné veci, nemusíme ich toľko následne zužitkovávať. Príkladom sú plastové tašky. Je ľahké ich nejako zužitkovať (výplň do balíka alebo na zablatené topánky), ale ak ich v domácnosti ani nemáme, nemusíme rozmýšľať, ako ich použijeme. Pokiaľ zredukujem svoju spotrebu len na to, bez čoho sa nezaobídeme, tak tým podstatne znížime potrebu zužitkovania. 

Zužitkovanie odstraňuje zbytočnú spotrebu

Keď nakupujeme do opakovane použiteľných nádob, tašiek a obalov, tak tieto predmety zužitkujeme a následne aj znížime alebo odstránime potrebu nákupu balených potravín a produktov. Bea Johnson povzbudzuje, aby sme dali prednosť opakovane použiteľným produktom pred jednorazovými. Vraví, že pre väčšinu jednorazových produktov existuje opakovane použiteľná alternatíva (napríklad obyčajné baterky vs. nabíjateľné, papierové vreckovky vs. látkové). 

Zužitkovanie zmierňuje čerpanie zdrojov

Mnoho vecí, ktoré používame, často celé dni leží bez úžitku (kosačky, autá, byty, športové výstroje). Bea Johnson nabáda k zdieľaniu, požičiavaniu, prípadne k prenajímaniu. Takisto nakupovanie z druhej ruky je skvelá možnosť – starožitníctva, bazáre, inzeráty. Sem určite patrí aj nakupovanie kvalitných výrobkov. Napríklad, kožené topánky vydržia viac a skôr sa dajú opraviť ako topánky zo syntetických materiálov. 

Zužitkovanie predlžuje životnosť vecí

Tu stačí spomenúť tri pravidlá: opravovať (niekedy stačí vymeniť šrobik alebo opraviť zips a vec funguje), upravovať (napríklad, nevyužívaná fľaša poslúži ako váza, hrnček bez uška môže poslúžiť na pastelky...) a vracať (zálohované fľaše, vešiaky do čistiarne, darčekové tašky po Vianociach rodinným príslušníkom).

Zužitkovanie v našej domácnosti

Niekoľko týždňov som sa zamýšľala, čo v našej veľkej domácnosti dokážeme plne zužitkovať. Chcela by som poukázať na tieto moje podnety:

 • Zužitkovať všetko miesto v umývačke riadu. Niekedy som púšťala i nie úplne plnú umývačku, aby nás ráno čakal umytý riad. Teraz to nerobievam, chcem využiť celý priestor v umývačke riadu, vodu i tabletku. 

 • Zužitkovať opätovne vodu, ktorá od nás odchádza. Rozumiem, že toto nie je pre každého. Nevadí, možno to inšpiruje aspoň jedného. Táto iniciatíva ma oslovila minulý rok niekde na sociálnych sieťach a počas suchého leta sme polievali stromy a kríky vodou, ktorú by sme inak len vyliali do umývadla. Nie vždy som dokázala zachytiť vodu z umývadla pri umývaní trebárs zeleniny, ale vždy sa nám to podarilo s vodou, ktorá bola v zásobníku zo sušičky bielizne.

 • Zužitkovať prírodu navôkol. Bývame v krásnom prostredí. Od jarných mesiacov nabádam a rôznym spôsobom motivujem deti, aby sme spolu zbierali bylinky. Potom ich sušíme, niektoré bylinky deti predajú do výkupovne, ale najmä, máme zásobu čajov na ďalšie mesiace. Páči sa mi využívať to, čo príroda ponúka. 

  Inzercia

 • Tvorivé duše vedia, že je neskutočné množstvo spôsobov, ako využiť rolky z toaletného papiera a papierových obalov na vajíčka na tvorenie. Avšak tieto predmety možno zužitkovaťaj na priesady do záhradky. Papier sa v pôde rozloží, takže priesady z nich netreba vyberať. 

 • Za zužitkovanie považujem i fluktuáciu darovaného oblečenia, ktoré ku nám prichádza, ale aj ktoré od nás odchádza. Vždy sa snažím najmä to odchádzajúce oblečenie od nás trefne darovať podľa veľkosti a pohlavia. 

Tu sa mi žiada ešte spomenúť jedno pravidlo, ktoré tuším spomína Mária Kondo Kúzelnom upratovaní, že v dome sa vždy nájde toľko krabíc/krabičiek, koľko potrebujeme. A často je to tak, že množstvo vecí doma máme, ale nové kúpime kvôli túžbe mať niečo nové, kvalitnejšie, krajšie. Žiaľ, niekedy nás aj eko-predajne nabádajú kúpiť si novú špeciálnu fľašku, zahodiť nejaký plastový funkčný obal a nahradiť ho štýlovou eko trendy ľanovou taštičkou. To nie je správne a práve pohľad na predmety okolo nás cez filter zužitkovania nás z tohto nesprávneho postoja môže vyliečiť.  

Ešte stručný zoznam základných zužitkovateľných produktov od Bey Johnson:

 • Nákupné tašky,
 • Termokelímky,
 • Poháre na zaváranie,
 • Fľaše,
 • Látkové tašky,
 • Handry,
 • Kuchynské utierky,
 • Látkové servítky,
 • Látkové vreckovky,
 • Dobijateľné batérie.

Drobné predsavzatie na záver? 

Tentoraz to bude z mojej strany len drobnosť, ozaj drobnosť: spučiť každý tetrapakový obal, ktorý chcem vyhodiť, aby bol využitý celý odpadový priestor v kontajneri. Často je totiž v našej dedine plná smetná nádoba nestlačených obalov, a teda, keby to každý spravil ako má, tak polovica smetiaka je ešte k dispozícii. Tak aspoň naša rodina odteraz bude.  

Vy rozmýšľate nad čím? Podeľte sa o tom v diskusii. 

 

Andrea Žiaková

Vyštudovala slovenský jazyk a estetiku. Je vydatá, má šesť detí a žije s rodinou v slamenom
dome na Kysuciach. V starostiach, radostiach a utrpení všedného dňa nachádza ukrižovaného
Krista.

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
 #StrajkKobiet v Poľsku alebo v čom médiá klamú

#StrajkKobiet v Poľsku alebo v čom médiá klamú

Jednou z informácií, ktoré akosi médiá zamerané na ženy nezverejňujú je tá, že tento štrajk nie je jediným štrajkom v Poľsku, ktorý vedú poľské ženy. Ešte je tu jeden. Nie však vyhovujúci nášmu mainstreamu. Tzv.NeŠtrajk. Alebo ak chcete, Tichý štrajk.