Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. január 2021

#StrajkKobiet v Poľsku alebo v čom médiá klamú

Jednou z informácií, ktoré akosi médiá zamerané na ženy nezverejňujú je tá, že tento štrajk nie je jediným štrajkom v Poľsku, ktorý vedú poľské ženy. Ešte je tu jeden. Nie však vyhovujúci nášmu mainstreamu. Tzv.NeŠtrajk. Alebo ak chcete, Tichý štrajk.
 #StrajkKobiet v Poľsku alebo v čom médiá klamú

Prechádzaním článkov o novinkách u našich susedov by jeden myslel, že zákon o zákaze potratov detí s genetickými abnormalitami neuznávajú všetky poľské ženy. Nič iné totiž nevidieť, len fotky nahnevaných Poliek, ktoré držia v rukách hanlivé nápisy, útočia na kostoly a správajú sa agresívne. Skúsme sa však pozrieť na iné ženy, na tie, ktoré odmietli vyjsť do ulíc. Sú ich milióny. A rozpútali vlastný štrajk. Síce nie v uliciach, ale rozhodne sa nezmierili s tým, že by mal byť obraz poľskej ženy čo by vrieskajúcej na skupinu policajtov jediným obrazom. Chcú byť videné, chcú byť počuté. Ide o ženy, ktoré za zákonom pevne stoja a obhajujú ho. Možno sa to médiám nepáči, ale áno, nie každá žena v Poľsku vyjadruje odpor voči novému zákonu.

Viem, že šíriace sa fotky a články o štrajkoch žien akosi "sedí" verejnej mienke viac. Lenže je to klamlivý obraz o tom, ako sa ženy s daným zákonom vysporiadali. Internetom sa najnovšie šíria fotky žien s hashtagom #NieStrajkuję .

Ide o reakciu na búrlivé protesty na námestiach. Možno to nie je pre mainstream zaujímavé, ale mal by si priznať, že poukazovaním len na jednu skupinu názorov nezmení fakt, že pravda má v tomto prípade dve strany. Možno to bude odvážne, ale v realite je šanca, že na jednu štrajkujúcu Polku vychádza jedna, ktorá sa rozhodla prejaviť opačný postoj. Tie na námestiach je síce počuť viac, ale už aj aktivita zameraná na prevrátenie tohto obrazu určite ponesie svoje ovocie. V posledných dňoch sa totiž pridáva k tejto aktivite čoraz väčší počet žien.

Srdiečko a v ňom obrázok plodu je najnovším prírastkom na poli prezentovania sa poľských žien. Pretože #ZaŻyciem  je novým fenoménom a zaslúži si pozornosť.

Osobne si myslím, že Poľsko po vstupe najnovšieho pro-life zákona zažije ešte búrlivé protesty, ale zároveň viem, že tieto protesty nebudú jediné a že sa obraz poľskej ženy predsa len neukráti len na ten, ktorý prezentuje mainstream.

Svojím kolegyniam na poli Pro Life vrúcne fandím :)

Inzercia

 

 

 

Blogerka, Pro Life aktivistka, snažím sa pokryť rôzne sféry a oblasti. Píšem o kresťanstve ako takom, všímam si dianie vo svete, v kultúre atď.

Odporúčame

Blog
Ako dal Vyvolený facku Netflixu

Ako dal Vyvolený facku Netflixu

Pamätá si ešte niekto škandalózny výplod Netflixu z Brazílie, v ktorom tvorcovia stvárnili Ježiša ako homosexuála? Našťastie tento snímok nemá pokračovanie a Netflix ho musel po súdnom príkaze stiahnuť. Ľudia sa spojili a dosiahli, čo chceli. A tak, ako sa spojili pre jedno dobro, spojili sa aj pre dobro druhé. Vďaka nim vznikol iný seriál o živote Ježiša Krista, s názvom The Chosen.

Blog
Pavol a celibát

Pavol a celibát

Pokračujeme v sledovaní Pavla a jeho myšlienok, ktoré vyjadril vo svojom liste do Korintu. Ako sám naznačuje (porov. 1 Kor 7,1), viacero pasáži v liste boli podnietené otázkami, v ktorých miestni kresťania nemali jasno, a ktoré predtým Pavlovi zaslali v nám už dnes nezachovanom liste. Je teda zrejmé, že niektorí Korinťania sa na svojho Apoštola obracali ako na autoritu. Samotné základné kresťanské hlásanie zjavne nebolo postavané tak, žeby hneď vedelo odpovedať na všetky praktické okolnosti života. A tak už tu vidno, že princíp niekedy aj siahodlhých debát o problémoch a následných viac či menej záväzných stanovísk vydaných autoritami sa v živote Cirkvi tiahne od jej začiatku až doteraz.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.