Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. jún 2015

ESĽP schválil eutanáziu Vincenta Lamberta

Viac ako dvojročný súdny maratón o život mladého hendikepovaného muža je, zdá sa, na konci po piatkovom rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva. Súd v Štrasburgu usúdil, že zastavením podávania výživy tomuto tetraplegikovi nebude nijakým spôsobom dotknuté jeho právo na život. courtroom...

Viac ako dvojročný súdny maratón o život mladého hendikepovaného muža je, zdá sa, na konci po piatkovom rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva. Súd v Štrasburgu usúdil, že zastavením podávania výživy tomuto tetraplegikovi nebude nijakým spôsobom dotknuté jeho právo na život.

Vincentov príbeh som do istej miery už opísal v troch príspevkoch (tu, tu a ešte tu), a preto ho zhrniem len stručne. Po svojej dopravnej nehode ostal ochrnutý na lôžku. Nie je však vo vegetatívnom stave, ako o tom píše väčšina médií, ale v stave minimálneho vedomia, teda nekomunikuje s okolím. Dýcha samostatne, potravu prijíma gastrickou sondou len z dôvodu prehĺtacích problémov; jeho tráviaci trakt funguje normálne. Jeho život nie je ani ohrozený, nie je ani v terminálnej fáze. Keďže nezanechal svoju vôľu o ukončení života, lekár sa po porade s jeho manželkou rozhodol mu zastaviť výživu. Keď sa to dozvedeli rodičia, obrátili sa na súd, ktorý prikázal opätovné podávanie stravy. Vincent vtedy prežil bez výživy 31 dní. Ak by nebol chcel žiť ďalej, ako tvrdí jeho manželka, nebol by podľa odborníkov vydržal ani desať.

"Po svojej dopravnej nehode ostal ochrnutý na lôžku. Nie je však vo vegetatívnom stave, ale v stave minimálneho vedomia. Jeho život nie je ani ohrozený, nie je ani v terminálnej fáze."

Zdieľať

Aký bude konkrétny dopad súdneho rozhodnutia na Vincenta, nie je úplne zrejmé. Výrok ESĽP, ktorý potvrdzuje minuloročné rozhodnutie francúzskeho súdu, tak vlastne schvaľuje postup ošetrujúceho lekára, a len ten je oprávnený pokračovať v prerušenej eutanázii. Lenže lekár, ktorý to celé spustil, dal medzitým výpoveď a už tam nepracuje. Je teda dosť možné, že rozhodujúce slovo bude mať jeho nástupca, ktorý však bude musieť začať konzultácie a celý proces eutanázie od začiatku. Rodičia pokračujú v boji za to, aby bol Vincent prevezený do adekvátne vybaveného zariadenia, čo im až doteraz bolo odoprené. Zároveň ponúkajú pokryť náklady na jeho výživu.

Už nejde len o Vincenta

Rozhodnutie ESĽP je prvým tohto druhu v Európe a môže byť zneužité v podobných prípadoch, ktorých je len vo Francúzsku dnes okolo 1700. Okrem toho jeho dopad presahuje Francúzsko, pretože s najvyššou pravdepodobnosťou vytvorí súdny precedens pre ďalšie štáty Európy. Podľa súdu je podávanie potravy zdravotnou starostlivosťou a legislatíva, ktorá tejto definícii nevenuje pozornosť, bude veľmi rýchlo zneužitá v duchu uvedeného rozhodnutia. Samozrejme, súd nezabúda pripomenúť, že rozhodnutie neznamená povinnosť zastaviť výživu. Slovo eutanázia sa tiež nikde nespomína, veď podľa slov francúzskeho štátneho zástupcu „cieľom prerušenia výživy nie je privodiť smrť, ale dať voľný priebeh prirodzenej smrti a uľaviť utrpenie“. Hľa, štylistická perla hodná Pulitzerovej ceny.

"Ako hovorí filozof: odkedy sme zrušili trest smrti pre zločincov, nevieme prestať posielať na smrť nevinných."

Inzercia

Zdieľať

Zaujímavé bolo sledovať aj skrytú angažovanosť vlády počas celého prípadu. Po tom, ako druhostupňový súd odmietol eutanáziu vyhladovaním, všetko nasvedčovalo tomu, že ošetrujúci lekár a manželka to celé nechajú tak. Vtedy ministerka zdravotníctva osobne intervenovala u oboch, aby pokračovali a podali odvolanie na Najvyšší súd. Prečo taká aktivita ministerstva? Nie je za tým snaha dosiahnúť súdnou cestou to, čo sa momentálne nedá cez parlament? Tváriť sa, že eutanázia je zákonom zakázaná, v praxi však nechať fungovať súdnu prax s vlastnou interpretáciou nejasných paragrafov. Celé pozadie náramne pripomína situáciu okolo náhradného materstva, ktoré je v krajine oficiálne zakázané, ale súdy aj tak schvaľujú adopcie detí zakúpených v zahraničí. V oboch prípadoch bije do očí pokrytectvo vlády, pre ktorú sú vágne definované zákony cestou na podrývanie spoločenských noriem plazivou metódou.

Koho chráni ESĽP

Za výrok súdu hlasovalo 12 sudcov, 5 boli proti (medzi nimi aj slovenský zástupca JUDr. Ján Šikuta). Všetci mali prístup ku kompletným informáciám, výpovediam a odborným posudkom, a preto je zaujímavé si prečítať stanovisko piatich disidentov (dostupné v angličtine tu, na konci súdneho rozhodnutia). V stručnej forme a zrozumiteľnom jazyku zhŕňa základné sporné otázky prípadu. Osobne ma upútala veta hneď v úvode: “Po dôkladnej úvahe si my myslíme, teraz, keď všetko už bolo povedané, keď tie najjemnejšie právne rozdiely boli rozpoznané a tie najtenšie vlasy boli rozštvrtené, že to, čo je navrhované, nie je nič viac a nič menej ako odopretie ťažko handikepovanej osobe, ktorá nie je schopná vyjadriť svoju vôľu o svojom súčasnom stave, dvoch základných potrieb podstatných pre udržanie nažive, a to potravy a vody, na základe viacerých pochybných tvrdení…”

Nesúhlasiaci sudcovia: “Považujeme toto rozhodnutie nielen za desivé, ale – a je nám ľúto, že to musíme povedať – aj za krok späť v úrovni ochrany, ktorú Deklarácia a Súd až doteraz poskytovali zraniteľným osobám.”

Zdieľať

Iste, je to len názor menšiny sudcov v Štrasburgu. Mám však silný pocit, že ostatní dvanásti sa nepokúsili vidieť trochu ďalej a obmedzili sa len na suché aplikovanie právneho textu na človeka, ktorý žije, je obklopený láskou rodičov, priateľov, a ktorý nikomu neurobil nič zlé. Ako hovorí filozof: odkedy sme zrušili trest smrti pre zločincov, nevieme prestať posielať na smrť nevinných. To je ochrana, ktorú nám dnes zaručuje Súd pre ľudské práva. Nakoniec aj spomínaní piati sudcovia, ktorí vydali nesúhlasné stanovisko, píšu: “Považujeme toto rozhodnutie nielen za desivé, ale – a je nám ľúto, že to musíme povedať – aj za krok späť v úrovni ochrany, ktorú Deklarácia a Súd až doteraz poskytovali zraniteľným osobám.” Je to teda súd, ktorý chráni ľudské práva zdravých a silných predovšetkým.

Webstránka o prípade Vincenta Lamberta: http://www.jesoutiensvincent.com, podpísať verejnú výzvu na jeho podporu môžete tu.

Odporúčame

Blog
Francois-Xavier Bellamy: Čo je moje telo

Francois-Xavier Bellamy: Čo je moje telo

s4_bellamy-520x245.png Naozaj podivný nápad dostala Alliancia Vita, aby sme pouvažovali nad otázkou tela. Je vlastne telo ešte neznámou pre súčasnú spoločnosť? Jednoznačne sa zdá, že nie. Prečo? V prvom rade, lebo nič nepoznáme lepšie ako naše telá. Rečník predo mno...

Blog
Čerešňový zázrak

Čerešňový zázrak

Pred naším domom stojí čerešňa. Najvyšší a najkrajší strom v celej štvrti. Keď na jar kvitne, ľudia chodia obdivovať tú kvetmi obsypanú nádheru. A keď zarodí, rastú na nej tie najlepšie čerešne na svete. Sú veľké, sladké a majú tvar srdca. Oberanie týchto plodov patrí medzi moje obľúbené činnosti. D...