Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. január 2021

Ploďme a množme sa, ale chráňme Jeho Zem!

Zakazuje nám priamo Biblia znečisťovať planétu? Čo na to hovorí cirkev, či pápeži? Ako sa má ku klimatickej kríze postaviť bežný človek?
Ploďme a množme sa, ale chráňme Jeho Zem!

V predchádzajúcom blogu som sa snažil vysvetliť, pozitíva aj negatíva trendu environmentalistiky. V tomto blogu sa venujem správnemu postoju kresťana k tejto téme.

Hlavný dôvod, prečo by sme sa k planéte mali správať so všetkou úctou je ten, že nepatrí nám, ale Bohu. Spieva o tom napríklad kráľ Dávid v žalme 24: “Hospodinovi patrí zem i to, čo ju napĺňa, svet i tí, čo ho obývajú.” Máme tak povinnosť ohľaduplne spravovať Božiu zem už len z toho dôvodu, že sme iba na krátkom prechode cez ňu.


Čo nám káže Sväté písmo?

Na prvý pohľad sa zdá, že Biblia nám neposkytuje priamy odkaz na to, ako by sme sa mali správať k našej planéte, no pravda je presne opačná. 

Biblia sa k tejto otázke vyjadruje úplne jasne a zrozumiteľne a to už hneď na začiatku. 

Už v prvej kapitole Biblie, v knihe Genezis, sa píše:   

Boh ich požehnal a povedal im: "Ploďte a množte sa a naplňte zem! Podmaňte si ju a panujte nad rybami mora, nad vtáctvom neba a nad všetkou zverou, čo sa hýbe na zemi!" Gen 1:28 SSV  

Boh nám hneď v prvej kapitole dáva odpovede na mnoho otázok o nás samotných. Odpovedá nám už na začiatku jeho Slova, aby sme ho nemohli nijako prekrúcať. Dáva nám príkaz, aby sme panovali nad Zemou a nie Zem nad nami. Príkaz ploďte a množte sa tak vyvracia tvrdenia, že by sme nemali mať deti kvôli tomu, že by to naša planéta neuniesla, či iné, podobné, demagógie tohto druhu. Tento verš nám však nehovorí nič o ochrane našej Zeme. 

Avšak hneď v nasledujúcom verši Boh dáva aj príkaz, ako by sme sa mali ku planéte správať: „Hľa, dávam vám všetky rastliny na povrchu celej zeme: nech sú vám za pokrm! Gen 1:29 SSV  

Často sa v modernej spoločnosti stáva, že dary od Pána nepoužívame ako pokrm, ale zneužívame ich pre naše sebecké ciele. Berieme tak z darov, ktoré Boh určil pre všetkých, viac, ako by sme mali. Ako príklad spomeniem trend fast fashion, či plytvanie jedlom, čoho následok je aj hlad a chudoba vo svete. To, že Boh dáva príkaz: ”Ploďte a množte sa...” na prvé miesto nie je náhoda. Varuje nás tak predtým, aby sa ani ochrana našej planéty nestala našou mamonou a nevyvyšovali sme ju na prvé miesto.  
 

                               Postoj cirkvi ku klimatickej kríze  

Inzercia

Cirkev má bezpochyby veľkú zodpovednosť nie len v otázke vierouky ale aj v spoločenským otázkach. Preto je veľmi dôležité pozrieť sa aj na názor cirkvi a jej predstaviteľov. V poslednej dobe už nie je raritou, že sa enviro témy vyskytnú ako téma v kázni na službách Božích, či omšiach. Už pápež Pavol VI. sa v roku 1971 vyjadril k enviro problematike. Prezentoval ju ako krízu, ktorá je „dramatickým dôsledkom nekontrolovanej činnosti človeka.” Nasledovali ho aj Ján Pavol II. a Benedikt XVI., ktorý taktiež upozorňovali na nebezpečenstvo tejto situácie. 

 

Najväčší vplyv má už dlhodobo Pápež František. V roku 2015 pápež vydal encykliku s názvom Laudato si. Táto encyklika sa považuje za veľký krok v pred aj kvôli tomu, že práve encykliky sú po dogmách najdôležitejšie dokumenty v katolíckej cirkvi. V tejto encyklike pápež píše o tom, ako by sme sa mali o náš spoločný dom starať. “Naliehavo vyzývam na obnovenie dialógu o svete, v ktorom budujeme budúcnosť planéty...”vyhlásil. Pápež sa pritom tejto téme venuje hneď v druhej z doterajších piatich encyklík. Po stretnutí so zástupcami niekoľkých energetických gigantov z júna 2019 neskôr vyhlásil globálnu klimatickú pohotovosť. 

            Občianska iniciatíva Poď žiť!  

Ako som už spomenul v predchádzajúcim blogu, v kruhoch enviro aktivistov je veľké množstvo liberálne ladených aktivistov. 

Prirodzene sa tak naskytá otázka, či takéto hnutia podporovať, či naopak sa od nich dištancovať. S podobným problém sme sa stretli u viacerých veriacich v mojom okolí. Preto v roku 2019 vznikla občianska iniciatívu s názvom “Poď žiť!”, ktorá okrem enviro tém prináša aj témy o Bohu, spoločnosti, či sebarozvoji. Tvorí tak alternatívu k často liberálne ladeným iniciatívam podobného typu. 

Začiatkom leta 2019 sme prvý krát zorganizovali zber odpadu v meste Dolný Kubín, na ktorom sa zúčastnilo zhruba 40 mladých ľudí. Koncom leta 2020 bol organizovaný festival s názvom Envirofest, no vďaka nepriaznivej epidemiologickej situácii sa festival neuskutočnil. V tomto projekte nám vyšlo v ústrety mesto Dolný Kubín, kresťanské spoločenstvá, či viacero sponzorov, ktorým sa páčila táto myšlienka. Festival Envirofest sa tak s Pánovim požehnaním uskutoční v lete 2021.

 Napriek tomu, že sme malá lokálna iniciatíva sme sa za tento čas stihli naučiť, ako fungujú veci z enviro prostredia. Zistili sme napríklad to, že nie je tak ľahké nájsť veriaceho prednášajúceho, ktorý by zaujal mladých a aj to, že pýtať si 600 EUR za hodinovú "aktivistivistickú" prednášku po zľave nie je vôbec veľa. Že plagáty už len povinná jazda a nepresvedčia nikoho, naopak obrovskú silu majú mladí a ich médiá. Spoznali sme množstvo úprimne zapálených ľudí, ktorí nám boli ochotní pomáhať nielen značnými sponzorskými darmi ale aj praktickými radami. Spoznali sme aj  viacero mladých, ktorý sa na enviro veci pozerali podobne ako my, cez vieru, a šírili našu iniciatívu ďalej. Museli sme si vybrať, či na našom logu použijeme rybičku alebo sa rozlúčime s časťou tímu, (výsledok nemusím spomínať.) Ale stretli sme sa aj s množstvom pozitívnych reakcií na sociálnych sieťach na to, čo robíme. 

Budeme veľmi radi, pokiaľ nás podporíte akoukoľvek formou aby sme mohli prinášať pohľad na enviro témy aj z kresťanského prostredia.

Som študent cirkevného gymnázia v Dolnom Kubíne, vedúci mládežníckeho spoločenstva ECAV a zakladateľ občianskej iniciatívy Poď žiť. Venujem sa štúdiu Biblie, politike, ľudským právam, hudbe.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ekológia vs. environmentalistika

Ekológia vs. environmentalistika

Ekológia je témou dnešných dní. Nesmie sa však stať našou mamonou. Okrem množstva dobra so sebou môže priniesť množstvo nebezpečenstiev, pred ktorými sa musíme mať na pozore.  

Blog
Smrť Milana podľa Milana

Smrť Milana podľa Milana

Ako môžu dať reportéri v rovnomennej relácii RTVS priestor samozvanému bezpečnostnému analytikovi, ktorý stojí za "pandémiou hoaxov" šíriacich sa ako mor po smrť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského? Zámerne nepoužívam slovo samovražda, pretože vyšetrovanie nie je skončené.