Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. jún 2015

Putinovo Rusko verzus demokratický Západ

Televízia, ktorá je najvplyvnejším médiom, je pod absolútnou kontrolou Kremľa. Internetovú propagandu zabezpečujú v nepretržitej 12-hodinovej prevádzke stovky nadpriemerne platených zamestnancov. Na internete rastie šírenie propagandy, snažiacej sa dokázať, že Putinovo Rusko je lepšie než demokrat...

Televízia, ktorá je najvplyvnejším médiom, je pod absolútnou kontrolou Kremľa. Internetovú propagandu zabezpečujú v nepretržitej 12-hodinovej prevádzke stovky nadpriemerne platených zamestnancov.

Na internete rastie šírenie propagandy, snažiacej sa dokázať, že Putinovo Rusko je lepšie než demokratický Západ. Šíria ju nielen bývalí komunisti a iní ľavičiari, ale aj vysokoškolsky vzdelaní kresťania, ktorí zažili komunistickú diktatúru. Chceme aby sa Slovensko presunulo zo "skazeného" západného spoločenstva s NATO a USA do otvorenej náruče Ruska vedeného exkomunistom Putinom, mierotvorcom a záchrancom kresťanskej morálky?

Popri takýchto článkoch na niektorých internetových stránkach sa podobné texty a videá ruskej TV šíria aj e-mailami. Takto dostávam zväčša nepodpísané ale profesionálne vypracované texty a porovnania aby som sa poučil a poslal to ďalej, alebo s otázkou čo ja na to.

Je to zmes pravdivých faktov - zväčša detailov vytrhnutých zo súvislostí, poloprávd a klamstiev. Odpovedá sa na to ťažko nie pre nedostatok argumentov, ale hlavne preto že každá dobrá odpoveď na zavádzajúce a ničím nedokázané tvrdenie si vyžaduje dlhší text, ktorý je pre väčšinu čitateľov menej príťažlivý.

Stalinove základy moskovskej propagandy

Tieto texty pripomínajú komunistickú propagandu, spred novembra 1989. Nie náhodou. Táto má v Rusku už takmer storočnú tradíciu. Jej základy položili komunisti počas panovania Inžiniera ľudských duší a Vodcu svetového proletariátu J.V. Stalina. Táto inšpirovala aj G. Orwella pri opise "ministerstva pravdy" totalitnej diktatúry v románe "1984".

Po čistkách v tridsiatych rokoch, ktoré pripravili o život niekoľko miliónov ľudí, vydalo Stalinovo vedenie KS nové dejiny Strany a Sovietskeho zväzu. V nich „nehanebne zrevidovali polstoročie ruských dejín. To neznamená, že jednoducho sfalšovali niektoré fakty, alebo ich interpretovali svojim spôsobom, znamená to skôr, že úmyselne postavili dejiny na hlavu, určité udalosti vymazali a vymysleli si nové fakty. …

Všetky knihy, písomnosti, a múzejný materiál, ktoré odporovali tomuto výplodu …. zmizli bez stopy. A navyše, žijúci svedkovia, pokiaľ to len bolo možné, boli zlikvidovaní.“ (V. Kravčenko, komunista a vysoký sovietsky funkcionár, ktorý v r. 1944 emigroval, v knihe "I Choose Freedom“ - Zvolil som slobodu, 1946, slovensky 2012 s názvom "Žil som pod červenou hviezdou")

Pokračovanie tejto propagandy spojenej s cenzúrou a monopolom na informácie sme zažívali do novembra 1989.

Propaganda za Putina

Zástupca šéfredaktora opozičného denníka Novaja Gazeta ( v ktorých pracovala aj reportérka A. Politkovská zavraždená v r. 2006) V. Jaroševskij hovorí, že od r. 1999, keď Putin nahradil Jeľcina sa situácia po niekoľkých rokoch novinárskej slobody výrazne zhoršia. „Predovšetkým preto, že (Putin) bol agentom KGB. A to sú nenapraviteľní ľudia. Ja sa môžem meniť, vy sa môžete meniť, ktokoľvek sa môže meniť. Ale oni nie."

Jaroševskvého pozoruhodný opis súčasnej ruskej situácie a mentality je tu: http://hn.hnonline.sk/svet-120/putinova-propaganda-je-horsia-ako-ta-sovietska-tvrdi-rusky-novinar-618142 )

Televízia, ktorá je najvplyvnejším médiom, je pod absolútnou kontrolou Kremľa. Internetovú propagandu zabezpečujú v nepretržitej 12-hodinovej prevádzke stovky nadpriemerne platených zamestnancov. Ich platy začínajú od 40 tisíc rubľov ( asi 660 eur, približne 1,5 násobok priemernej mzdy v Rusku). Manažéri berú dvojnásobok. (http://echo24.cz/a/wd59k/jako-u-orwella-vitejte-v-ruske-tovarne-na-propagandu )

Dnes už je niekoľko svedectiev "trollov" ktorí tam pracovali. Napríklad L. Savčuková hovorí o autoroch najhoršie na celej veci je to, že ich vôbec nezaujíma, čo vlastne píšu." Ich prácou je šírenie neistoty, nenávisti a agresivity. (http://hn.hnonline.sk/svet-120/ako-funguje-ruska-tovaren-na-nenavist-792554 )

Podobne hovorí A. Garmažapová: http://www.etrend.sk/ekonomika/novinarka-co-trollovala-pre-kremel-musela-som-chvalit-putina-a-ociernovat-zapad.html . Alebo www.pluska.sk/.../mamicka-sluzbach-putina-komentare-diskusiach-jej-vynasali-800-eur.html.

Okupácia Československa a Krymu

Ruská štátna televízia v máji 2015 odvysielala dejiny falšujúci dokument obhajujúci inváziu do Československa 21. augusta 1968. ( http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/356741-ruska-statna-televizia-obhajovala-invaziu-do-ceskoslovenska/ ) Ako to, že našinci, ktorí to zažili, "žerú aj s navijákom" rovnakými autormi podobne spracované dokumenty o USA či Ukrajine?

Niektorí napríklad pripomínajú, že Krym bol súčasťou Ukrajiny len od roku 1954, keď N. Chruščov polostrov daroval bývalej zväzovej republike. Mlčia, že Krym niekoľko krát zmenil "vlastníka", koncom 18. storočia ho anektovala Katarína II., aj o tom, že keď sa Krym stal súčasťou Sovietskeho zväzu, väčšinu jeho obyvateľov tvorili krymskí Tatári.

18.5. 2014 si pripomenuli 70. výročie začiatku stalinských deportácií, keď asi 200 tisíc ich predkov vyviezli na Sibír, Ural a do strednej Ázie. Vyše 40 % z nich zahynulo od hladu a chorôb. 1. 4. 2015 na Rusmi obsadenom Kryme zastavili vysielanie televíznej stanice ATR. Jedinej, ktorá vysielala pre tatársku menšinu, ktorá sa od anexie cíti utláčaná.

Ten istý text tiež tvrdí, že Rusko anektovalo Krym „za souhlasu drtivé většiny obyvatel Krymu a bez obětí." Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) však zaregistroval do začiatku marca 2015 vyše 6000 mŕtvych, pričom jeho vyšetrovatelia tam zistili „neľútostné ničenie civilných životov a infraštruktúry."

Iné zdroje uvádzajú násobne vyššie počty. Ignorujú sa protesty obyvateľov proti separatistom. http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/vratte-nam-domovy-a-zmizte-dav-v-donecku-bouril-proti-separatistum_346195.html

Desiatky tisíc mŕtvych priniesla aj vojna v Čečensku, ktorému po rozpade ZSSR vojenskou silou zabránili odtrhnúť sa od Ruska. 20 rokov od prvej čečenskej vojny tam so súhlasom Kremľa uzákonili krvnú pomstu organizovanú a platenú zo štátnej kasy. Zahŕňa vypaľovanie domov rodinám zločincov a vyhnanstvo bez práva návratu do čečenskej komunity. (Sme, 12.12.2014)

Čísla na porovnanie

Jeden z propagandistických textov medzi "hriechmi" NATO uvádza, že odvtedy ako Turecko, ktoré je jeho členom obsadilo v r. 1974 časť Cypru, je nezvestných 1500 cyperských Grékov. Samozrejme nič o príčinách a okolnostiach konfliktu medzi Grékmi a Turkami, ktoré pramenia z čias dávno pred vznikom NATO, ani o tom, že zo strany EÚ je to jedna z prekážok prijatia Turecka.

Na porovnanie niekoľko sovietsko-ruských čísiel:

V dôsledku z Moskvy riadenej kolektivizácie vypukol na Ukrajine v r. 1932-33 hladomor, ktorý pripravil o život 3-6 miliónov ľudí. Stalin to zhodnotil ako skvelé víťazstvo komunistov.

V r. 1938 si Stalin s Hitlerom rozdelil Európu. Po obsadení „svojej“ časti Poľska sovieti v Katyni zavraždili okolo 26 000 poľských vojakov a civilistov. Z Lotyšska, Litvy, Estónska a Poľska, ktoré anektovali na základe zmluvy s Hitlerom vyviezli na otrocké práce na Sibír asi 2 milióny "triednych nepriateľov" a "neželaných". (Viac napr. tu: http://www.postoy.sk/content/stalin-vyhral-vojnu-aj-vdaka-obrovskej-pomoci-z-usa-britanie )

Dokonca z Československa, ktoré bolo spojencom Sovietskeho Zväzu proti Hitlerovi, odvliekli sovieti v r. 1945-53 vyše 7 400 osôb. Len za prvé dva týždne od okupácie ČSSR 21. augusta 1968 zabili vyše 70 a ťažko zranili takmer 300 ľudí. Potom sme tu mali 23 rokov obrovskú okupačnú armádu s ťažkými zbraňami vrátane jadrových. (http://www.postoy.sk/content/mierotvorca-fico-verzus-nato-okupacia-slovenska )

Inzercia

Intervencia Moskvy a Washingtonu

Podstatný rozdiel medzi okupáciou riadenou z Moskvy a z Washingtonu vidno z porovnania Východného a Západného Nemecka. S tým, kto toto nechápe nemá zmysel ďalej diskutovať.

Moskva a Peking podporovali agresiu komunistickej Severnej Kórey a Vietnamu, a v Kambodži Pol-Pota, ktorý vyvraždil štvrtinu vlastného národa. V Maďarsku a Československu sovieti vojensky potlačili pokus o demokratizáciu režimu.

USA v Lýbyii a Sýrii podporili vzbúrencov proti diktátorskému režimu, ktorý predtým roky vyzbrojovali Sovieti. Druhá vec je, že nepochopili špecifiká islamského sveta a zle odhadli čas, silu a spôsob zákroku. Iste tam boli aj ekonomické záujmy, ale všetko čo potrebujú môžu omnoho výhodnejšie než vojnou kúpiť. Al-Káida však nemá pôvod v amerických výcvikových táboroch, ale v odboji proti sovietskej intervencii do Afganistanu.

Putinovská propaganda označuje za americkú agresiu aj vojnu v Perzskom zálive. Ignoruje pri tom fakt, že Američania tým reagovali na okupáciu Kuvajtu Saddámom Husainom. V Iraku síce nenašli zbrane hromadného ničenia, ale vítali ich tam davy domácich ako osloboditeľov spod diktatúry. Okrem toho USA nepričlenili Kuvajt ani Irak k svojmu územiu, ako sovietske Rusko pobaltské štáty a Krym.

Sovieti z Afganistanu odišli preto, že nezvládli odboj mudžahedínov v ťažkom teréne. Američania odišli z Vietnamu preto, že k tomu vládu prinútili protesty vlastných občanov. Niečo také je za Putina nemysliteľné rovnako ako za Brežneva.

Zabití civilisti

Propagandistická tabuľka "kdo je skutečný zločinec" uvádza, že za prezidenta Busha st. a Obamu bezpilotné lietadlá zabili vyše 1700 civilistov, ale Putin ani jedného. Aj ak je (čitateľom neoveriteľný) počet pravdivý, výsledok klame. Zamlčiavaním toho, že cieľom amerických útokov sú civilistov úmyselne vraždiaci teroristi, ktorí si zo žien a detí spravili ľudský štít..

O Putinovi tabuľka klame, lebo ten nesie zodpovednosť za civilov zabitých po jeho anexii Krymu. (viď vyššie spomenutá správa komisára OSN) Keď k tomu pridáme civilov zabitých za Putinových straníckych predchodcov od Stalina po Brežneva, dostaneme tisícnásobne vyššie počty. Aj na Ukrajine sa proruskí separatisti skrývajú medzi civilným obyvateľstvom.

M. Kaddáfí zbraňami a Semtexom dodaným komunistickým Československom vyzbrojoval teroristov ničiacich civilné lietadlá. Bývalý líbyjský minister povedal, že má dôkazy, že útok na lietadlo nad Lockerbie (270 mŕtvych) nariadil sám Kaddáfí. (iDNES.cz 23.2.2011) Kaddáfí znásilnil desiatky dievčat i chlapcov. ( http://zpravy.idnes.cz/kaddafi-mel-sexualni-otrokyne-dk4-/zahranicni.aspx?c=A111120_154731_zahranicni_jj )

Nie Američania, ale Sovieti zostrelili v mieri civilné dopravné lietadlo (KoreanAir, 1.9.1983, 269 mŕtvych)

Destabilizácia

Ak do kritiky súčasných USA zahrnieme aj obdobie úradovania prezidenta Busha st. spred 3-4 funkčných období, treba k Putinovi priradiť aj jeho predchodcov pochádzajúcich z tej istej Komunistickej Strany. Stalina, ktorého popularita v Rusku znova rastie. Chruščova, ktorý vyvolal kubánsku krízu rozmiestnením jadrových rakiet, a vojensky potlačil Maďarskú revolúciu = desaťtisíce mŕtvych, zranených a uväznených. Aj Brežneva a jeho obete po okupácii Československa a Afganistanu.

Vyššie spomenutá tabuľka medzi "zločinmi" USA tvrdí, že vraj hrozili útokom či inváziou Severnej Kórey, ale nie, že táto patrí k najbrutálnejším diktatúram storočia. Uvádza čo všetko vraj USA destabilizovali, ale ignoruje polstoročie z Moskvy riadenej destabilizácie sveta podporou ľavicových teroristov, partizánov, prevratov. Najrozšírenejšou zbraňou všetkých konfliktov je už desaťročia ruský Kalašnikov.

Ruská propaganda tvrdí, že na Ukrajine bojujú iba dobrovoľníci, a vláda tam posiela len humanitárnu pomoc. Tí dobrovoľníci zbrane vrátane tankov a rakiet nakúpili v obchodnom dome a cez hranice prešli bez vedomia armády a pohraničníkov, ktorí ich strážia?

Dnes už sú dôkazy, že Moskva posiela na Ukrajinu aj vojakov ruskej armády. http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/zajaty-rusky-vojak-na-ukrajine-valcim-od-brezna_343179.html

Zbrojenie

V r. 1962, keď už Američania mali snímky ruských jadrových rakiet rozmiestnených na Kube, ruský minister zahraničia Gromyko tvrdil, že Sovietsky zväz Kube iba pomáha s modernizáciou poľnohospodárstva, poskytuje jej len malé množstvo obranných zbraní a žiadal, aby USA prestali ohrozovať Kubu. Podobná je aj časť ruskej „humanitárnej pomoci“ na Ukrajinu v dodávkach, ktoré nikomu nedovolia kontrolovať.

Moskva vyčíta NATO že sa rozširuje do pobaltských krajín. Jej propaganda pritom klame o skúsenostiach aké majú tieto štáty odvtedy ako ich ZSSR po dohode s Hitlerom okupoval a na desaťročia násilne pričlenil k svojmu územiu. Zamlčiava desiatky tisíc zavraždených - prevážne slávnou KGB a 2 milióny deportovaných, a tvrdí, že im Moskva priniesla rozkvet.

Asi taký ako Československu.... Podobne anektovali po vojne časť Československa a teraz Krym. Preto chcú byť východoeurópske krajiny v NATO. (http://www.postoy.sk/content/slovensko-vo-vojne-v-mieri-v-nato ) Preto pobaltské štáty súhlasia s cvičením NATO na svojom území. Nemajú strach, že tam zostanú "dočasne" 23 rokov ako stonásobne väčšie sovietske okupačné jednotky u nás. Ani že tam NATO nastolí nedemokratický slobodu likvidujúci režim.

Rusko bolo v r. 2013 najväčším svetovým vývozcom zbraní. V zahraničí predalo zbrane v hodnote 11.55 miliardy eur. V júli 2014 povedal Putin, že Rusko sa musí posilniť na trhu so zbraňami. (http://hn.hnonline.sk/svet-120/musime-sa-posilnit-na-trhu-so-zbranami-vyhlasil-putin-623230 )

Tohtoročné ruské oslavy konca vojny boli najväčšou ukážkou vojenskej sily, vrátane nových zbraní. V. Putin nedávno ohlásil rozmiestnenie vyše 40 nových medzikontinentálnych jadrových rakiet. (http://hn.hnonline.sk/svet-120/putin-predstavil-novu-hrozbu-rakety-dlheho-doletu-ktore-nic-nezastavi-804764)

Chyby a sloboda západu

Podstatný rozdiel medzi demokratickým Západom a (post)komunistickým východom a zvlášť Ruskom je v politickom systéme a možnosti slobodne kontrolovať a kritizovať vlastnú vládu. Do všetkých porovnávaní preto treba pridať počty opozičných politikov, novinárov a občianskych aktivistov, ktorí v krajine prišli o slobodu alebo život.

Rusko je pre novinárov jednou z najnebezpečnejších krajín sveta. V r. 1996 - 2005 tam bolo zavraždených 23 novinárov (viacerí z nich v Čečensku) Zdokumentoval to Newyorský Výbor na ochranu novinárov (CPJ) ( Aktuálně.cz 7.10. 2006) Zoznam 9 zabitých kritikov Putinovej politiky z rokov 2003-2009 je tu: https://dennikn.sk/60920/galeria-mrtvych-kritikov-putinovho-rezimu/ Sú to novinári, politici, ľudskoprávni aktivisti. 27.2. 2015 k nim pribudol Boris Nemcov.

K tomu treba pripočítať mnoho ďalších, ktorí sú za nezávislé aktivity rôznym spôsobom šikanovaní. To sme zažili aj my, počas Moskvou nadirigovanej "normalizácie" po auguste 1968. Zaujímavý a poučný je príklad jedného z donských kozákov V. P. Melichova tu: (http://komentare.sme.sk/c/7876648/ako-znicit-melichova-alebo-pribeh-muza-co-sa-vzoprel.html)

Na Západe je dosť vecí, ktoré treba kritizovať. Tu spomínané texty však nie sú vecnými argumentami podloženou kritikou, ale demagogickou propagandou. Prečo ju toľkí šíria? Nedokážu to rozlíšiť, alebo naozaj chcú aby sme sa znova kultúrne a politicky presunuli na Východ? Tých 41 rokov, ktorých dôsledky sme podnes nenapravili nám nestačilo?

Pavol Martinický

Odporúčame

Blog
Velehrad 1985 - ako sme vypískali komunistického ministra

Velehrad 1985 - ako sme vypískali komunistického ministra

Pred 30 rokmi, v čase neslobody a prenasledovania cirkvi, sme na Velehrade 7. júla 1985 pred televíznymi kamerami vypískali komunistického ministra. Oslavy 1100. výročia smrti sv. Metoda, ktoré chcel totalitný režim zneužiť na svoju propagandu, sa tak stali jedným z najväčších protikomunistických pr...

Blog
Slovenský utečenecký ošiaľ

Slovenský utečenecký ošiaľ

Posledné dni to vyzerá, že imigranti sa stali skoro stredobodom slovenskej verejnej diskusie. Už sa vyjadril hádam ktokoľvek. Mnohé príspevky sa niesli v klasickom duchu Slovenska deväťdesiatych rokov, teda nie je na svete horší národ a horší štát ako ten náš a určite nie je zadubenejší. Takéto člán...

Blog
Chlapča   (zápisky z misií)

Chlapča (zápisky z misií)

Bol pondelok, a teda deň voľna. Je totiž nemožné urobiť si v misii nejaké voľno v nedeľu, omše trvajú dve-tri hodiny a kostoly sú vzdialené aj hodinu cesty autom, po zaprášených cestách. Pondelok sa teda javí ako ten najvhodnejší kandidát na oddych. Prechádzali sme cez oblasť zvanú “ New City ”. Ako...