Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. jún 2015

Kamenná Pustovňa Beňadín

V zabudnutom kúte Slovenska, v kopcoch pri Lysej pod Makytou, bude v tomto roku dokončená neobvyklá stavba – pustovňa. Nepoznám v širšom európskom kontexte realizovaný podobný zámer. O to viac je prekvapujúce, že práve u nás sa podarilo uskutočniť túto ideu. Krátkou obrazovo prezentáciou by som rád ...

V zabudnutom kúte Slovenska, v kopcoch pri Lysej pod Makytou, bude v tomto roku dokončená neobvyklá stavba – pustovňa. Nepoznám v širšom európskom kontexte realizovaný podobný zámer. O to viac je prekvapujúce, že práve u nás sa podarilo uskutočniť túto ideu. Krátkou obrazovo prezentáciou by som rád priblížil (bez ambície recenzovať) tento duchovný ale aj kultúrny počin všetkým priaznivcom dobrej architektúry.

Myšlienka sa zrodila pred vyše 20 rokmi, keď bratia františkáni v týchto končinách prebývali v drevenej chate na modlitbách. Zhodou okolností neskôr okolo roku 2006 dostali darom pozemok práve v tejto lokalite, ktorý im venovala miestna rodina z vďačnosti za pomoc. Návrhu sa ujal architekt Ján Kodoň v spolupráci so Sidóniou Gáborovou, neskôr do tímu prizvali inžiniera Jána Lukáča. Z viacerých alternatív po dlhom zvažovaní bola v reholi františkánov prijatá koncepcia „kamennej“ stavby, organicky vrastenej do južne orientovaného svahu.

Už pri nástupe z cesty do svahu zaujme návštevníka jednoduchá geometrická forma kamennej štruktúry, usadená na vrchole rozľahlej lúky pod lesom.

Po krátkom stúpaní sa otvára náruč nádvoria, ktorá pozýva vstúpiť do stredobodu architektúry.

Až keď sa človek obráti, pochopí dôvod, prečo je pustovňa práve na tomto mieste. Rozlieha sa pred ním panoráma údolia beňadínskeho potoka s tušením vzdialenej civilizácie. „Genius loci“, ktorý bol stvorený pre modlitbu a rozjímanie.

Inzercia

Kompozíciu budovy tvoria dva celky – klauzúra s kaplnkou a verejná časť s refektárom a priľahlými priestormi.

Predel dvoch prvkov stavby tvorí schodisko, preklenujúce výškový rozdiel vo svahu. Kompozícia vrcholí v kamennom pilieri reliéfom kríža.

Post skriptum...

  1. júna tohto roku, krátko pred sviatkom Sv. Jána, sa v pustovni uskutočnila za účasti rodiny a priateľov omša so spomienkou na Janka Kodoňa a Janka „Lukyho“ Lukáča, ktorí sa dokončenia tejto jedinečnej stavby nedožili.

Foto: autor (snímky krátko pred dokončením stavby)

Odporúčame

Blog
Odluka s rezňom

Odluka s rezňom

Pozrel som si na youtube diskusiu Odluka s Havranom. Organizátor Centrum pre otvorenú politiku. Prvé kolo z KC Dunaj. Prítomní diskutujúci: Marián Balázs, Daniel Krajcer, Martin Kramara, Igor Rintel, Daniel Pastirčák, Miroslav Tížik. Moderátor Michal Havran ml. Dátum 20.4.2015. Aj keď sa organizátor...

Blog
Hodina bez arcibiskupa. Aká bola?

Hodina bez arcibiskupa. Aká bola?

V podvečer slávnosti sv. Petra a Pavla sa v Trnave uskutočnila diskusia s názvom Hodina bez arcibiskupa. Od odvolania Mons. Róberta Bezáka po začiatok diskusie uplynulo presne 26 188 hodín. Okolnosti tohto prípadu stále implikujú u veriacich mnohé otázky. Očakávania 250-členného publika sa sústredil...

Blog
Talent od Boha

Talent od Boha

V nedeľu 28.júna žila Žilina a jej okolie v znamení cyklistiky. Konali sa tam spoločné majstrovstvá Slovenska aj Česka v cestnej cyklistike. Tisícky divákov pri trati a ďalšie tisícky pri televíznych obrazovkách oslavovali očakávané víťazstvo Petra Sagana. Získal už piatykrát po sebe titul majstra S...