Hodina bez arcibiskupa. Aká bola?

V podvečer slávnosti sv. Petra a Pavla sa v Trnave uskutočnila diskusia s názvom Hodina bez arcibiskupa. Od odvolania Mons. Róberta Bezáka po začiatok diskusie uplynulo presne 26 188 hodín. Okolnosti tohto prípadu stále implikujú u veriacich mnohé otázky.

Očakávania 250-členného publika sa sústredili najmä na Martina Kramaru, hovorcu Konferencie biskupov Slovenska, ktorý sa v svojich príspevkoch podelil o vlastné videnie kauzy, pričom poslucháčom čiastočne poodhalil aj zákulisie vzniku niektorých vyhlásení KBS a tiež postoje otcov biskupov k prípadu.

Bohatá praktická pastoračná skúsenosť sa prejavila v slovách Karola Moravčíka, farára z Devínskej Novej Vsi, ktorý 'v reči ľudu' pútavo prezentoval niektoré náročné témy súvisiace s prípadom. Skutočným obohatením diskusie boli tiež úvahy doc. Tomáša Pružinca, filozofa a sociológa, ktorý sa na tému zameral viac z duchovného zorného uhla pohľadu.

Andrej Škubla, angažovaný laik, kládol akcent na právnu stránku a nastolil niektoré konkrétne nezrovnalosti v tejto bolestnej záležitosti. Napríklad to, že doposiaľ apoštolská nunciatúra a KBS tvrdili veriacim, že arcibiskup bol odvolaný (kán. 192 CIC) a v poslednom vyhlásení Svätá stolica po troch rokoch uviedla, že úrad mu bol odňatý (kán. 196).

Tým celý prípad preklasifikovala na kánonicky trestnú kauzu. V takej však môže súdiť biskupov iba sám Rímsky veľkňaz (kán. 1405). Zároveň v Cirkvi má právo na obhajobu vždy zostať nedotknuté (kán. 1598). To, že arcibiskupovi Bezákovi nebolo umožnené stretnúť sa s pápežom, je dôvodom, ako sa zdá, že na prípad sa môže aplikovať kán. 1620 zmieňujúci podmienky nulity rozsudku.

Stretnutie obvineného slovenského arcibiskupa so Svätým Otcom sa uskutočnilo až v apríli 2015 vďaka osobnej iniciatíve pána kardinála Vlka, emeritného pražského arcibiskupa.

Diskusiu zorganizovalo združenie Kampanila.sk, na ktorého stránke je možné nájsť video záznam podujatia.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo