Talent od Boha

V nedeľu 28.júna žila Žilina a jej okolie v znamení cyklistiky. Konali sa tam spoločné majstrovstvá Slovenska aj Česka v cestnej cyklistike. Tisícky divákov pri trati a ďalšie tisícky pri televíznych obrazovkách oslavovali očakávané víťazstvo Petra Sagana. Získal už piatykrát po sebe titul majstra Slovenska a na svetových pretekoch bude opäť nosiť dres so slovenskou trikolórou. Najbližšie už od zajtra na najprestížnejšom cyklistickom podujatí sveta Tour de France. Neviem koľko divákov si všimlo jeho nenápadné gesto niekoľko metrov pred cieľom. Pustil riadidlá, prežehnal sa a potom začal zdvíhať ruky na oslavu víťazstva. Tak ako to urobil pred tromi rokmi pri svojom prvom štarte na Tour de France pri víťazstve v tretej etape. Pred cieľom vo francúzskom mestečku Boulogne-sur-Mer sa obzrel a keď videl že súperi sú ďaleko za ním pustil riadidlá a začal oslavovať: "Najskôr som sa prežehnal a poďakoval Pánu Bohu. Potom som predviedol gesto podľa Foresta Gumpa," priznal Peter Sagan.

Nestáva sa často, že by 22-ročný zelenáč prišiel prvýkrát na najväčšie cyklistické podujatie sveta a hneď víťazil. Petrovi Saganovi sa to v roku 2012 podarilo. Vyhral úvodnú etapu a onedlho dve ďalšie. S tromi etapovými víťazstvami zažil Sagan najúspešnejšiu nováčikovskú premiéru na Tour de France od roku 1976. Na dôvažok sa mu podarilo hneď pri svojom prvom štarte vyhrať bodovaciu súťaž o zelené tričko. V ďalších dvoch rokoch tento úspech zopakoval a nasledujúce tri týždne bude robiť určite všetko preto, aby získal zelené tričko aj štvrtýkrát po sebe.

Peter Sagan má talent od Boha. Ateista by povedal od prírody. Tvrdí to aj jeho manažér Jozef Korbel: "Peter Sagan je doslova cyklistický zázrak, ktorý sa rodí raz za storočie. Má v sebe kus veľkej sily a keď sa narodil, dostal do vienka dar od Boha, že bude najlepší cyklista planéty!"

Na Petrových úspechoch majú iste veľký podiel aj jeho rodičia a starší brat Juraj, ktorý ho k cyklistike pritiahol. Mama Helena Saganová priznáva: ,,Všetky mamy športovcov sú na tom asi podobne. Údel matky je prosiť a ďakovať. Najprv som v napätí, aby sa mu nič nestalo, aby ho nepostihol pád alebo defekt. Keď všetko dobre dopadne, mám veľkú radosť, ďakujem Bohu." Petrov otec Ľubomír Sagan je na svojho syna hrdý a verí mu: "Verím, že sa mu z úspechov nezatočí hlava, ani prehry ani víťazstvá ho nerozhádžu. To je jeho plus, v tomto má šťastnú povahu."

V kapitole 25 Evanjelia podľa Matúša je uvedené podobenstvo o talentoch. "Istý človek sa chystal na cestu. Zavolal si sluhov a zveril im svoj majetok. Jednému dal päť talentov, druhému dva a ďalšiemu jeden, každému podľa jeho schopností, a odcestoval. Ten, čo dostal päť talentov, hneď šiel, obchodoval s nimi a získal ďalších päť. Podobne aj ten, čo dostal dva, získal ďalšie dva. Ale ten, čo dostal jeden, šiel, vykopal jamu a peniaze svojho pána ukryl. Po dlhom čase sa pán tých sluhov vrátil a začal s nimi účtovať. Predstúpil ten, čo dostal päť talentov, priniesol ďalších päť talentov a vravel: "Pane, päť talentov si mi odovzdal a hľa, ďalších päť som získal." Jeho pán mu povedal: "Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána." Predstúpil ten, čo dostal dva talenty, a vravel: "Pane, dva talenty si mi odovzdal a hľa, získal som ďalšie dva." Jeho pán mu povedal: "Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána." Predstúpil aj ten, čo dostal jeden talent, a hovoril: "Pane, viem, že si tvrdý človek: žneš, kde si nesial, a zbieraš, kde si nerozsýpal. Bál som sa, preto som išiel a ukryl tvoj talent v zemi. Hľa, tu máš, čo je tvoje." Jeho pán mu povedal: "Zlý a lenivý sluha! Vedel si, že žnem, kde som nesial, a zbieram, kde som nerozsýpal? Mal si teda moje peniaze dať peňazomencom a ja by som si bol po návrate vybral, čo je moje, aj s úrokmi. Vezmite mu talent a dajte ho tomu, čo má desať talentov. Lebo každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne. Ale kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má. A neužitočného sluhu vyhoďte von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami."

Peter Sagan je ako ten sluha, ktorý talenty dané od Pána nezakopal pod strom, ale ďalej ich zhodnocuje. On sám hovorí, že talent je daný od Boha, ale musíte ho udržiavať a vylepšovať. Držím mu palce a verím spolu s jeho otcom, že sa mu z úspechov nezatočí hlava a že sa ešte veľmi dlho budeme spoločne radovať z jeho víťazstiev. Najbližšie nasledujúce tri týždne na francúzskych cestách.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora