Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. júl 2015

Majster elegancie - Coco Chanel (1883-1971)

Najslávnejšia módna návrhárka a dizajnérka dvadsiateho storočia. Drobný generál. Sebavedomá, cynická, tvrdohlavá a panovačná. Miluje svoju prácu. Jej šaty, módne doplnky a šperky znamenajú revolúciu v obliekaní žien . Jej parfém dobyje svet a stane sa vôňou storočia. Jej duch elegancie prežije dodn...

Najslávnejšia módna návrhárka a dizajnérka dvadsiateho storočia. Drobný generál. Sebavedomá, cynická, tvrdohlavá a panovačná. Miluje svoju prácu. Jej šaty, módne doplnky a šperky znamenajú revolúciu v obliekaní žien . Jej parfém dobyje svet a stane sa vôňou storočia. Jej duch elegancie prežije dodnes. Jedna z najbohatsích žien sveta, označovaná ako Grande Mademoiselle (Veľká slečna). Vplyvná predstaviteľka luxusnej Haute Couture. Jasnozrivá Gabriele Bonheur Chanel, Coco Chanel.

Chudobná polosirota. Kabaretná speváčka a predavačka. Šikovná krajčírka. Majiteľka módneho salónu. Na módu má jednoducho "čuch". Každý jej výtvor a módny vynález sa stane hitom. Tvrdí, že móda "visí vo vzduchu", treba ju len vedieť rozpoznať ... Neznáša, keď ju niekto nazve géniom. Chce byť "majstrom svojho remesla". Odmieta všetko výnimočné, čo neslúži potrebám všedného dňa. "Môj štýl sleduje život ...", povie. Spája funkčnosť odevu s rafinovanosťou. "Môj recept na úspech? Striedmosť a jednoduchosť ... Jednoduchosť je kľúč ku skutočnej elegancii", tvrdí Coco.

Každá kolekcia je návrat do jej minulosti. Do bolestnej minulosti, o ktorej nikdy nehovorí. Maskuje ju. Klame a vymýšľa si, ale jej nápady sa menia v zlato. Jej klientkami sú najbohatšie ženy sveta. Fotografia Jacqeuline Kennedyovej v Dallase s neprítomným pohľadom a krvavou škvrnou na sukni ružového kostýmu od Chanelovej, obletí svet. Nohavice, nízke podpätky, mušketierske manžety na blúzkach s obľubou nosí Audrey Hepburnová. Prešívaná kabelka s retiazkou je stálym doplnkom Paris Hilton. Módu salónu Chanel preberie aj "ulica" a obyčajní ľudia. "Ulica ma zaujíma viac než salóny", prehlási. "Som rada, keď móda zostupuje na ulicu, ale nestrpím, aby z ulice prichádzala." ... Je spokojná, keď ju napodobňujú. Plagiátorstvo jej nevadí. Naopak!

Gabrielle Chanelová presadí v móde zásadné zmeny a zmení storočie. Oslobodí ženu zo šnurovačky, z tisícov záhybov, volánikov, kaskád závojčekov a komplikovaných klobúkov. Odstráni prezdobenosť. Dramaticky skráti sukňu. Žene vráti slobodu pohybu a pohodlie. Už nepotrebuje sprievod a oporu. Dostane sa sama kam chce. Vymyslí plavky, pyžamo a športový odev. Nohavice a krátke vlasy. "Zavedie" béžovú, "farbu chudobných". Chanelovej modely sú z materiálu, o ktorom muži vyhlásia, že pre nich je príliš "skromný" (používa sa na pánske spodné prádlo). Sú z úpletu. Žerzejové košeľové šaty. Odvážna Coco sa zapisuje do dejín módy. Vymyslí puzdro - "malé čierne koktejlky" z krepdešínu. Nazvú ju Fordom vo svete módy. Amerika prvá uvíta "Chanel´s charming chemise dress". Potrvá štyri roky, než si ju všimnú vo Francúzsku.

Do módy vnesie paradox. Kombinuje prvky pánskeho a dámskeho štýlu. Jednoduchosť spojí s luxusom. Gabrielle pozná tajomstvo doplnkov. Šperky, pravé perly, retiazky nosí zároveň s imitáciami, s bižutériou. Je najlepšou modelkou pre svoje modely. Je majstrom reklamy. Jej iniciály (proti sebe spojené „céčka“) sa stanú začiatkom "logománie". Ako sedemdesiatročná navrhne nesmrteľný "Chanel kostým". Krátke sako ozdobené zlatými gombíkmi a lemom s rovnou sukňou po kolená. Kolekcia predpovie legendárne 60. roky. Amerika ju ocení titulom „Oscara" za módu, za najvplyvnejšieho návrhára 20. storočia. Píše sa rok 1957. Coco sa po 15 rokoch vracia do sveta módy. Vydarený comeback! Odmlčí sa počas 2. svetovej vojny, keď prehlási "Toto nie je čas pre vysokú módu" a zavrie salón.

Inzercia

Najväčšiu slávu a milióny jej prinesie parfém Chanel No 5! Osemdesiat ingrediencií, výnimočná vôňa v jednoduchej priehľadnej kryštálovej kocke s jednoduchým názvom. Už neláka obal, ale obsah. Parfém patrí dodnes medzi 10 najpredávanejších vôní na svete. Ročne sa predá 70 000 flakónov Chanel No 5. V roku 1987 je parfém zaradený do Siene slávy FiFi. Súčasnou tvárou parfému Chanel No.5 je Nicol Kidman. Trojminútová reklama parfému sa stane najdrahšou v dejinách reklamy. Stojí neuveriteľných 46 miliónov dolárov.

Závratná kariéra, ale nenaplnený súkromný život. Nikdy sa nevydá a nemá deti. Nemôže ich mať. Jej početné vzťahy pravdepodobne strskotávajú na tomto bode. V starobe je hašterivá a veľa fajčí. Ku koncu života jej zostane "iba" práca. Je sama. Mnoho ľudí z nej ťaží a ona to vie. "Sú takí, ktorí si ma prídu vypočuť s myšlienkou, že z mojich slov dajú dokopy nejaký článok. Iných zase moje rozprávanie nudí, ale zato sa tu najedia lepšie, než by sa najedli doma. Potom sú i takí, ktorí odo mňa niečo chcú. Tí sú najvytrvalejší. Peniaze ... Stále peniaze."

Coco Chanel umiera 10. januára 1971, v súkromnom apartmáne hotela Ritz. Je nedeľa. "Takto sa umiera", povie a naposledy vydýchne. Má 88 rokov. Na malom bielom nočnom stolíku sú dve veci: pozlátený sv. Antón Paduánsky a ikona, dar od Stravinského. Pohreb sa koná v Paríži. Pochovaná je vo švajčiarskom Lausanne. Hrob zdobí 5 bielych levov. Značka Chanel sa i po jej smrti udržuje na vrchole svetovej módnej špičky vďaka kreatívnemu Karl Lagerfeldovi. Jej šaty žijú ďalej svoj život.

Coco Chanel obliekala ulicu, hviezdy a kráľovné. Tak tvorila dejiny. Všetko, čím bola o nej napíše Jean Cocteau ... "s jej zlobou, s jej zlomyselnosťami, s fantastickými šperkami, s jej výtvormi, vrtochmi, výstrednosťami a roztomilosťami i s jej náladovosťou a veľkodušnosťou, ktoré vytvárali osobnosť jedinečnú, zaujímavú, príťažlivú ... proste ľudskú."

Odporúčame

Blog
Tri večery s Cirkvou chudobných

Tri večery s Cirkvou chudobných

(Ak sa vám nebude chcieť čítať siahodlhý text o mojich charitatívno-duchovných eskapádach, na konci je video, pozrite si aspoň to. Ďakujem! :) TAŠka Minulý rok som bol v polovici svojej formácie v rámci Trnavskej animátorskej školy. Ide o diecéznu školu zastrešenú Združením kresťanských spoločenstie...

Blog
Poďte všetci (zápisky z misií)

Poďte všetci (zápisky z misií)

20150702-_mg_9257.jpg Dnes bola na pláne svadba. Oficiálny čas konania bol 10:00, fotka je z 10:03. V kostole nikto, niet sa predsa kam ponáhľať. O trištvrte sa pred kostolom zjavili prvé autá. Napokon vysvitlo, že aj jediné. Svadba v kostole je v týchto končinách síc...

Blog
Príspevok k hľadaniu lieku na skvalitnenie vysokých škôl

Príspevok k hľadaniu lieku na skvalitnenie vysokých škôl

Verejná verzus súkromná V diskusiách, ktoré zaznievajú stále častejšie počuť viac alebo menej oprávnenú kritiku a mnohé pohľady na kvalitu vysokého školstva prevažne z prostredia MŠVVaŠ Slovenskej republiky a pracovníkov verejných a štátnych škôl. Vytvára sa zvláštna atmosféra v ktorej sú jednotlivé...