Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. júl 2015

Tri večery s Cirkvou chudobných

(Ak sa vám nebude chcieť čítať siahodlhý text o mojich charitatívno-duchovných eskapádach, na konci je video, pozrite si aspoň to. Ďakujem! :) TAŠka Minulý rok som bol v polovici svojej formácie v rámci Trnavskej animátorskej školy. Ide o diecéznu školu zastrešenú Združením kresťanských spoločenstie...

(Ak sa vám nebude chcieť čítať siahodlhý text o mojich charitatívno-duchovných eskapádach, na konci je video, pozrite si aspoň to. Ďakujem! :)

TAŠka

Minulý rok som bol v polovici svojej formácie v rámci Trnavskej animátorskej školy. Ide o diecéznu školu zastrešenú Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM), Konferenciou biskupov Slovenska (KBS) a našim Ministerstvom školstva. Jej súčasťou je duchovné napredovanie, vzdelávanie v širokom spektre oblastí (psychológia, pedagogika, religionistika, ...) a príprava k samostatnosti vo vedení ďalších.

Jednou z podmienok, aby som školu dokončil, bola organizácia podujatia, samostatne, tak, aby som dokázal, že ma TAŠka čosi naučila. Zvážil som viacero variant, usporiadať celovíkendovú duchovnú obnovu, viactýždňový kurz, konferenciu... nakoniec som si uvedomil, že nič z toho ma nenaplní tak veľmi ako charita. „Nezabudni na chudobných...“

epa03937968 Pope Francis (R) caresses a sick person in Saint Peter's Square at the end of his General Audience in Vatican City, 06 November 2013.  EPA/CLAUDIO PERI
epa03937968 Pope Francis (R) caresses a sick person in Saint Peter's Square at the end of his General Audience in Vatican City, 06 November 2013. EPA/CLAUDIO PERI

František

Okrem iného som veľkým fanúšikom pápeža Františka, rád ho počúvam, rád sa od neho učím byť lepším človekom. Bolo jasné, že ak chcem, aby podujatie bolo z mojej strany autentické a živé, musí byť práve o ňom. O jeho živote, názoroch, kázňach, učení a gestách plných lásky.

Stačilo sa dohodnúť s miestnymi františkánmi, ktorí mi prepožičali priestory a 20. – 22.8.2014 som zorganizoval prvé Tri večery... Tri večery s pápežom Františkom. Napísal som si prednášky, dohodol hudobníčku, vyrobil plagátik, vybavil oznamy v mojej a vo vedľajšej farnosti... a samozrejme založil udalosť na facebooku...

IMG_0442

2014

Minulý rok ma čakalo viacero prekvapení. Napriek tomu, že som v podstate všetky výdavky hradil zo svojho, prípadne som doma vyplienil špajzu, aby na Troch večeroch bola nejaká ta minerálka a kofola, nestálo ma to žiadnu horibilnú sumu. Plagáty som tlačil na bratovej tlačiarni, koláče napiekla mama a moje kamarátky.

V deň Dé som si priniesol svoj počítač a reproduktory, mikrofón a projektor mi zapožičali františkáni. S bratom sme všetko pripravili, urovnali rady stoličiek v prednáškovej miestnosti kláštora, na stôl sme poukladali občerstvenie a šli sme na omšu.

Po omši začala moja prvá prednáška o Františkovi, nasledovala modlitba, s ktorej textami mi pomáhali kamaráti a celý večer končil kňazským požehnaním. Idylka. Podobne to vyzeralo aj ďalšie dva dni. Rozdiel bol iba v počte ľudí. Najprv ich prišlo päťdesiat, potom sedemdesiat a v posledný večer okolo stovky. Všetky vekové kategórie, super ľudia plní energie a túžby spoznať pápeža a modliť sa za lepší svet okolo nás.

Z technických dôvodov bola zbierka pod moje očakávanie, ale tak či onak, na Ukrajinu sme poslali okolo tridsiatich eur.

Inzercia

Pictures and stories from Kurdistan, Iraq by photographer and reporter Anton Fric, www.fotoportal.sk
Pictures and stories from Kurdistan, Iraq by photographer and reporter Anton Fric, www.fotoportal.sk

Novodobí mučeníci

Minulý rok bola akcia veľmi úspešná a už vtedy som tušil, že chcem aj v 2015tom spraviť čosi podobné. A tak prišla idea Troch večerov s Cirkvou chudobných. (Asi blbý marketingový ťah, dať do názvu tak nenávidenú inštitúciu, zapožičal som si však termín použitý Františkom. „Och, ako veľmi by som si želal chudobnú Cirkev pre chudobných!“)

Situácia vo svete sa prudko zhoršila, najmä čo sa týka Blízkeho východu, kde Islamský štát ničivo napreduje v dobýjaní oslabených miest Iraku a Sýrie. Boko Haram pod tou istou čiernou vlajkou smrti zatiaľ unáša nevinné deti a núti ich k samovražedným atentátom.

Svet sa zbláznil. Grécky dlh a ekonomické bubliny praskajúce do tvárí bánk, ak tieto vlastné tváre majú, ak ich nestratili, sú oveľa podstatnejšie, než krv mučeníkov, než hlavy sťaté v bezbožnom amoku s Božím menom na perách.

Škandál modernej apatie! Utečenci sú háveďou, ekonomický blahobyt za cenu vlastnej duše utópiou.

A Cirkev chudobných, spoločenstvo na perifériách, je obeťou geopolitickej hry, odkázaná na zber zvyškov, ktoré zostanú po kŕmiacich sa levoch, keď na miliónových žrebcoch odcváľajú čeknúť burzu.

O takej Cirkvi si 12.-14.8.2015 povieme vo františkánskom kláštore v Hlohovci. Po omši. V stredu o štvrť na sedem, ďalšie dva dni o štvrť na osem. Povieme si o Cirkvi utečencov, mučeníkov, chorých, slabých, utláčaných a zabíjaných. O Cirkvi chudobných. Pomodlíme sa, aby sme boli jej cennou súčasťou a darujeme svoj čas a peniaze projektu, ktorý sa o nich stará.

Ak nás chcete akokoľvek podporiť, kontaktujte nás cez email na vatral.martin@gmail.com alebo cez našu stránku na FB, facebook.com/trivecery.

12.-14.8., františkánsky kláštor v Hlohovci. Nezabudnite. Radi vás uvidíme. A modlite sa, aby nám všetko vyšlo. Prípadne, ak sa nemodlíte, pošlite naším smerom pozitívne vibrácie. Vďaka!

Martin P.B. Vatral

Odporúčame

Blog
Za vieru do basy, za robotu do pekla

Za vieru do basy, za robotu do pekla

Prípad Kim Davisovej pozdvíhal amerických konzervatívcov zo stoličiek. Po všetkých stránkach nenápadná úradníčka sa rozhodla vzoprieť zákonu a odmietla homosexuálnemu páru vydať licenciu na uzavretie manželstva. Keďže Najvyšší súd rozhodol, že homosexuálne páry majú na uzavretie manželstva právo, Ki...

Blog
Poďte všetci (zápisky z misií)

Poďte všetci (zápisky z misií)

20150702-_mg_9257.jpg Dnes bola na pláne svadba. Oficiálny čas konania bol 10:00, fotka je z 10:03. V kostole nikto, niet sa predsa kam ponáhľať. O trištvrte sa pred kostolom zjavili prvé autá. Napokon vysvitlo, že aj jediné. Svadba v kostole je v týchto končinách síc...

Blog
Príspevok k hľadaniu lieku na skvalitnenie vysokých škôl

Príspevok k hľadaniu lieku na skvalitnenie vysokých škôl

Verejná verzus súkromná V diskusiách, ktoré zaznievajú stále častejšie počuť viac alebo menej oprávnenú kritiku a mnohé pohľady na kvalitu vysokého školstva prevažne z prostredia MŠVVaŠ Slovenskej republiky a pracovníkov verejných a štátnych škôl. Vytvára sa zvláštna atmosféra v ktorej sú jednotlivé...