Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2021

Byť pro-life nie je všetko. A vieme, čo to vlastne znamená?

,,Chceme naspäť Trumpa, pretože je pro-life a Biden podporuje potraty!", ozývajú sa mnohé hlasy v USA, i vo svete. Vyzerá to, ako by veriacemu voličovi na ničom inom nezáležalo. Hlavne, nech je zvolený prezident, alebo premiér, ktorý je pro-life. Všetko ostatné je vedľajšie.

Som pro-life. Nemenne, za každých okolností. Nikdy mi nezáležalo na tom, či som pre tieto názory v očiach niekoho len bláznom, alebo fanatikom, pretože si myslím, že ak človek vyznáva nejaké hodnoty, mal by si za nimi pevne stáť a hájiť ich. Samozrejme, že ma teší, ak sa pro-life hodnoty hlásajú po svete a ak sa hovorí o dôležitosti života od počatia. Avšak, nedá mi nereagovať na to, čo sa za posledné roky z pro-life "boja" stáva. Akoby nám veriacim, prolife vyznávajúcim ľuďom  na ničom inom nezáležalo. Mnohí ľudia dokážu ospravedlniť akýkoľvek čin, akéhokoľvek človeka, ktorý čo i len naznačí, že je za život. Ibaže to má jeden malý háčik. Mnohí bojovníci za život nemajú ani len potuchy o tom, čo to skutočne znamená byť pro-life.

Donald Trump, ktorý sa v roku 2017 stal v poradí 45. prezidentom USA a ktorého len nedávno vymenil v úrade Joe Biden, sa hrdo verejne hlásil k pro-life hnutiu. Podporoval pochody za život, tvrdo bojoval proti potratom. Biden presný opak. Škoda len, že Donald Trump pro-life nie je. Tento muž z môjho pohľadu ani len netuší, čo to znamená hájiť život. A každý, zdravo uvažujúci a rozhľadený človek to musí uznať. Len si spomeňme , čo napáchal na hraniciach s Mexikom. Ako bezcitne na jeho "dvihnutý palec" boli stovky detí násilne oddelené od svojich matiek, lebo chlapcovi sa zachcelo stavať múry. Ak niekto tvrdí, že je pro-life a toto spôsobí, môžem ho nazvať ochrancom života?

Spomeňme si, čo spôsobil iránskemu ľudu, keď dal bez mihnutia oka zavraždiť ich generála Qassema Soleimaniho , ktorý , ok, povedzme si narovinu, nebol žiadnym neviniatkom a zaslúžil si trest za svoje zločiny, ktoré napáchal. Ale spravodlivý trest. A nie taký, že zbabelec, schovávajúci sa vo svojom sídle obkolesený doslova armádou tých, ktorí ho chránia, dá rozkaz vypustiť rakety, aby ho usmrtili. A dobre vieme, aký to malo následok a možno si i pamätáme Trumpove slová smerom k demonštrantom, ktorí boli ťažko ranení počas demonštrácii, keď sa vzopreli tomuto agresívnemu aktu: ,,Prišli ste počas svojich protestov o ruky a nohy, Vaše deti prišli o ruky a nohy, nie kvôli mne,a le kvôli "mrcha synovi" Soleimanimu. " Slová hodné bojovníka za život, len čo je pravda. Ak niekto tvrdí, že je zástancom života a na druhý deň dá vystreliť bezpilotné rakety na územie cudzej krajiny, aby zabili človeka...tak niekto taký  je len bezcitným vrahom a nie zástancom života. Biden je v úrade len pár dní, ale už mesiace pred jeho zvolením sa ozývali hlasy, ktoré kričali, že to bude najhorší prezident, aký kedy bol v úrade, pretože - nie je prolife. To je jediná podmienka zástancov života. Lebo podľa mnohých - každý, kto povie, že je za život je dobrý človek a pro-life vyznávajúci človek môže byť dobrým prezidentom, dobrým premiérom a podobne. Veľmi nešťastné zmýšľanie. 

U nás na Slovensku vidíme podobný fenomén. Ani nespočítam, koľkokrát mnohí veriaci, pro-life vyznávajúci občania zatlieskali fašistom v našom parlamente, len preto, že sú zástancovia života. Pro-life. Respektíve, povedali to a hlásajú to. Dokonca i predkladali návrhy na ochranu života od počatia. Nádhera. Ušľachtilý čin. To myslím samozrejme v rámci irónie. 

Len tak uvažujem. Nedá mi nespomenúť si na pána Mazureka, ktorý so svojimi kumpánmi v roku 2015 hádzal dlažobné kocky po arabskej rodine, kde boli ženy i deti. Lebo kto nie je krásny -biely, nepatrí na tento svet. Podľa fašistov. Nedá mi nespomenúť si na výroky pána Kotlebu o imigrantoch, Rómoch a o každom, kto nevyhovuje ideálu dokonalého spoluobčana. Nedá mi nespomenúť si na slová týchto zvrátených ľudí o tom, ako je holokaust len výmyslom a nezmyslom a všetko bolo v úplnom poriadku.  Ale neprekvapuje ma to, že mnohí i napriek týmto skutočnostiam považujú týchto ľudí za horlivých ochrancov života. Veď i Adolf Hitler  sa staval na pro-life stranu vo svojich vášnivých prejavoch. Horlivo ochraňoval deti v lonách tehotných žien a hladil im vypuklé brušká, v ktorých rástol nový život.

Oprava...ochraňoval deti v lonách tehotných žien, ktoré boli prototypom jeho chorej, zvrátenej rétoriky. A ženy , ktoré mali "tú smolu", že boli židovkami, alebo rómkami, tie skončili v koncentračných táboroch, tehotné-netehotné. Nehovoriac o strašných pokusoch, ktoré boli na nich a na ich nenarodených, či novonarodených deťoch páchané. Ale aj to si mnohí  dokázali ospravedlniť. Lebo nevadí, čo napáchal...hlavne, že bol oficiálne pro-life. Takto nejako si predstavujeme ochranu života?

Pozrime sa na to, ako sa staviame i k imigrantom. Ženy, deti, muži, ktorí sa snažia utiecť pred dôsledkami vojny, plaviac sa na malých gumených člnoch cez more. Ich životy sú pre mnohých z nás príťažou. Migranti nám totiž (vraj) kradnú prácu. Znásilňujú kultúru a náboženstvo. Zvešavajú nám kríže zo stien.A to základné - čo imigrant, to terorista.  Samozrejme. V našich predstavách a po zhliadnutí konšpiračných teórií si toto môžeme myslieť. Predstavy, ktoré okolo pravdy ani len nechodili.

Vidíme ľudskú bytosť v nenarodenom dieťati. Ako je teda možné, že ju nedokážeme vidieť v každom človeku, ktorý žije na tejto zemi? Bez ohľadu na jeho rasovú príslušnosť, náboženskú, či sexuálnu orientáciu? A reči typu: ,,Milujem človeka a nenávidím hriech", tie si môžeme schovať maximálne tak na stretká v spločenstvách, pretože táto veta sa čoraz častejšie využíva ako bezduchá výhovork na diskrimináciu každého, kto sa líši od nás. Hriech vidíme v každom, kto je iný. 

Inzercia

A teda...ak niekto tvrdí, že je za život a pritom všade kam sa pohne a pozrie životy ničí, taký človek netuší, čo je to ochrana života.

Ak niekto tvrdí, že je pro-life a ukazuje prstom na človeka inej farby pleti, či iného vierovyznania s tým, že do jeho "dokonalého, čistého" sveta nepatrí, taký človek netuší, čo je to ochrana života.

Byť pro-life pre mňa znamená chrániť život a dôstojnosť každého človeka na tejto zemi. Nenarodeného, narodeného, bieleho, čierneho, červeného, žltého, róma, žida, moslima, imigrantov...

Pokiaľ sa toto nenaučíme a pokiaľ toto nepochopíme...že hodnotu má každý život, tak nemáme právo hovoriť o tom, že sme zástancami života. 

Ak sme skutočne pro-life, tak buďme pro-life. Ale nie len čiastočne, len v tom, čo nám vyhovuje. Bolo by to príliš ľahké, ak by všetci prezidenti a vládni predstavitelia krajín mali rovnaký názor, ako my. Život bez námahy. Ale takto to nefunguje. Nechceme, aby sa vykonávali potraty? Nechceme, aby prezidenti a premíéri presadzovali návrhy , ktoré zabíjajú nenarodených? Tak o tom hovorme. Diskutujme. Bojujme za nenarodených, vo všetkých smeroch. Ale nie tak, že poviem - som za život a milujem život, pripnem si bielu stužku, aby každý videl a o pár minút na to napíšem šťavnatý komentár typu: Nech sa imigranti utopia v mori, alebo sa vrátia , odkiaľ prišli...alebo preč s Rómami a podobne. Lebo toto nie je pro-life. Toto je presný opak.

 

Manželka, matka dvoch detí a študentka filmovej scenáristiky, pre ktorú je písanie vášňou a zároveň osobnou i autorskou odpoveďou na život okolo nej, ľudí, situácie a všetko to, čo nás denne obklopuje a neraz i ovplyvňuje...

Odporúčame

Blog
Nepriznaná...

Nepriznaná...

V období od 15.2. 2021 do 31.3. 2021 čaká našu krajinu elektronické sčítanie obyvateľstva, domov a bytov. Bolo len otázkou času, kedy sa niekto chytí tejto témy a využije, respektíve zneužije ju na to, aby si na tom vyventiloval svoju osobnú frustráciu a averziu nie len voči viere, ale cirkvi ako takej. A ten čas prišiel.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.